Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan iddialara cevap!

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, özellikle sosyal medyada vaka sayılarıyla ilgili ortaya atılan "Ölü sayısı daha fazla, saklanıyor" iddialarını değerlendirdi. Prof. Dr. Ateş Kara, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs verilerinin sahadaki verilerden farklı olmadığını ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan iddialara cevap!
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara'dan iddialara cevap!
GİRİŞ 29.03.2020 23:27 GÜNCELLEME 29.03.2020 23:39
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı koronavirüs verilerinin sahadaki verilerden farklı olmadığını söyledi. Türkiye'nin koronavirüs vaka grafiğini de değerlendiren Kara, alınan önlemlerin sonuç verdiğini ancak yeterli olmadığını kaydetti.

 

 

"HİÇBİR FARKIN OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM"

Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sorularını cevaplayan Prof. Dr. Ateş Kara, sosyal medyada vakalarda ilgili ortaya atılan iddiaları değerlendirdi. Canlı yayında Sağlık Bakanlığı'nın verilerini değerlendiren Kara şöyle konuştu:

 

 

"Hastanede yatan hasta sayısını ya da yoğun bakımdaki hasta sayısının çok fazla saklanabileceğini, rakamların da çok farklı olacağını düşünmüyorum. Belki bir iki kişi fark edebilir, belki yüzde bir farklı olabilir ama öyle çok büyük farklar olabileceğini düşünmüyorum. Kayıplar konusundaysa açıkçası hiç farkın olabileceğini düşünmüyorum, düşünmek de istemiyorum"

"TÜRKİYE'NİN GRAFİĞİ NE ANLAMA GELİYOR?"

Erken dönemde yakalanan hastaların temaslarına hızla ulaşıldığını, takibi içerisinde de testlerinin hızla yapıldığını dile getiren Kara, "O nedenle de vakalar erken yakalanmaya başladı. Onun için de yükselme biraz dik. Dikkat ederseniz Güney Kore'nin de başlangıçtaki yükselmesi dikti. Mühim olan dik olmasından ziyade artışın geometrik veya logaritmik olup olmadığı. Türkiye'deki artışa bakılırsa en yüksek ulaştığımız rakam 2 bin 100 rakamına ulaştık. Sonraki rakam bin 700 bin 800 gibi gidiyor. Eğer böyle kalabilirsek açıkçası biz başarıyı yakalarız" ifadelerini kullandı.

"BİR KİŞİ 5-6 KİŞİYE BULAŞTIRIYOR"

Prof. Dr. Ateş Kara, bu hastalığa yakalanan bir kişinin maksimum 5-6 kişiye bulaştırdığını belirterek, "Kolay olması için beş rakamını alırsak ve bizim müdahalemiz olmasa gidişat şöyle olurdu. Bir den 5'e, 5'ten 25'e, 25'ten 125'e oradan 625'e ve ondan sonra da katlanacak şekilde devam ederdi. Şu anda gördüğümüz rakam bin 500 ile iki bin 500 arasında seyrediyor son bir haftadır. Bu şunu gösteriyor. Belli noktada izolasyonda başarılıyız belli noktada takipte başarılıyız. Şunu da gösteriyor aynı zamanda izolasyonda veya kişileri karantinada tutmakta hayal ettiğimiz kadar da başarılı olmadığımızı. Onun için cuma günü ek önlemler önerildi onlar da hemen uygulamaya konuldu" diye konuştu.

YORUMLAR 33
 • MustafMa 1 ay önce Şikayet Et
  14-21 kaç gün olursa olsun karantinada beklemek pahasına İngiltere'den ülkeme döndüm. Batıda sistem tamamen çöktü. Orada hastalara evinizde durun, boşuna aramayın bile diyorlar. Batı çöktü/çöküyor.
  Cevapla
 • Adıyaman lı 1 ay önce Şikayet Et
  Niye derdiniz daha çok insanın mi ölmesi CHP bu ne ya önce şu hastanenin yolunu actirin Ekrem İmamoğluna bu ne muhalefetlik böylemi olur arkadaş
  Cevapla
 • Akif 1 ay önce Şikayet Et
  Açılsa ne olacak arkadaş inşaattamı hasta bakacaksın
  Cevapla
 • berat 1 ay önce Şikayet Et
  Kimin GÜNLÜNDEN ne geçiyursan onu süyli
  Cevapla
 • Yunus 1 ay önce Şikayet Et
  Yalan söyleniliyor diyenler bunda ne çıkar olduğunu açıklayabilir mi acaba
  Cevapla
 • vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Kimse Almanya'da bu kadar yaşlı nüfusa rağmen neden ölüm az demiyor. Fransa sağlık bakan yardımcısı 5000 olan yoğun bakım yatak sayımızı 10000-15000 e çıkartmaya çalışıyoruz diyor Türkiye'de 40000 yoğun bakım yatak sayısı var. Ama fransızlar ayaklanmıyor. Almanların ölüm sayısını sakladığını söylemiyor. Avrupadan naylon olduğunu herkes gördü. Akıllarda avrupa putu kırıldı. İçimizde hayranları da görse artık.
  Cevapla
 • Dadas.25 1 ay önce Şikayet Et
  görmezler inaki kardesim daha dün cinden gelen maskelerin parasini Atatürk ödedi diyorlar.nesine inanalim bunlarin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kararlar için önemli gün: Sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları görüşülecek
Acun Ilıcalı, en büyük pişmanlığını açıkladı! Kelimeler boğazına düğümlendi