Koronavirüsün en çok yaşadığı sıcaklık derecesi belli oldu

Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül koronavirüs ile ilgili bir sır daha açığa kavuşturuldu. Hong Kong Üniversitesi'nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalarda, koronavirüsün 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı sürdürdüğü ortaya çıktı.

Koronavirüsün en çok yaşadığı sıcaklık derecesi belli oldu
Koronavirüsün en çok yaşadığı sıcaklık derecesi belli oldu
GİRİŞ 31.03.2020 00:06 GÜNCELLEME 31.03.2020 00:06
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs hakkında en çok merak edilenlerden biri de virüsün hangi sıcaklıkta yaşayabildiği konusuydu. Hong Kong Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, koronavirüs (Covid-19) 4 derecelik ısıda uzun süre aktif kalmayı sürdürüyor.

 

 

VİRÜS EN ÇOK 4 DERECEYİ SEVİYOR

Medrxiv sitesinde yayınlanan verilere göre araştırmacıların çıkardığı sonuçlar, koronavirüs'ün 4 derecelik sıcaklıkta uzun süre stabil kaldığını, dezenfeksiyon yapılmaması durumundaysa etkisinin ancak 14 gün sonra düşmeye başladığını ortaya koydu.

 

 

70 DERECEDE ETKİSİNİ YİTİRİYOR

Bunun yanı sıra koronavirüsün yüksek ısılara dayanamadığı ve 70 derece sıcaklıkta 5 dakika içinde etkisini yitirdiği kaydedildi.

YÜZ MASKELERİNDE 7 GÜN YAŞAYABİLİYOR

Virüsün çeşitli nesnelerin yüzeyinde ne kadar kalabildiğini de araştıran bilimciler, Koronavirüs'ün kağıt üzerinde en fazla 3 saat kalabildiğini, giysiler ve işlenmiş ahşap üzerinde 2 güne kadar, cam yüzeyde 4 güne kadar, plastik yüzeylerde ise 1 haftaya kadar dayanabildiğini saptadı. Koronavirüs'ün tıbbi maskelerin dış yüzeyinde 7 güne kadar kalabileceğini belirleyen uzmanlar, maskelerin titiz bir şekilde dezenfekte edilmesi çağrısında bulundu.

YORUMLAR 59
 • JeoM Behzat Gönül 2 yıl önce Şikayet Et
  Koronavirüs ve diğer salgın hastalık olasılıkları, deprem riski birlikte ele alınmasının gelecekteki sıkıntıları çözmede ve zarar azaltmada faydalı olabilir. İstanbul depremi sonrası da salgın hastalıklar olacağı ilgili meslek kuruluşları tarafından raporlar ile anlatılmaktadır. dünyada depremi önceden tespit ederek ilgili ülkede hakim olacak yollar arayanlar Türkiye üzerinde hesapları olabilir. Bu konuda, 26/08/2001 y Haber-7 tv' de ana haberde video görüntü ile yer aldım. (Jeoloji Müh. Behzat Gönül. Kocaeli).
  Cevapla
 • sude tezer 2 yıl önce Şikayet Et
  ıstanbul ılı sılıvrıilcesı ılaclama yapılmıyo herkes kumsalda sahılde geziyo denız olayı kanalllar oraya verıldı tahlıl yapılmalı.halk kaderıne terkedılmış buyuk sehır lutfen bır el atsın
  Cevapla
 • Kanalizansasyonlar? 2 yıl önce Şikayet Et
  Kanalizasyon bileşenlerinden acilen numuneler alınmalı
  Cevapla
 • Bir Dost 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu bizim buzdolabındaki ısı değilse wuhandaki laboratuarın ısısıdır. Olay şöyle gelişir; adam virüsü geliştirir ama uyumadan önce onu içinde sıvı olan bi şişeye yerleştirerek buzdolabına koyar. Ama geliştirdiği bu virüs bulunduğu ortama çok çabuk adaptasyon özelliği kazanmıştır. Dışarıya sızmadan önce buzdolabının ısısına alışır ve sever. Sonra BUMMMM.
  Cevapla
 • Bir Dostun dostu 2 yıl önce Şikayet Et
  Sonra eve gelen çocuk çok yorgun bir halde anahtarı kapıya uzatır ve kapıyı açar. Üzerindeki yüklerden kurtulduktan sonra mutfağa doğru ilerler. Orada bir şey gözüne çarpar; yorgun çocugun. Buzdolabından gelen bir ışıktır bu. Sessiz ve yavaş adımlarla yaklaşır birden durur. sonra sadece buzdolabının kapağının açık kaldığını farkeden çocuğun dikkatini, oradaki sıvı dolu şişe çeker. Ve çocuk şişeyi kafasına diker.. Böyle gider işte :)
  Cevapla
 • R m z 2 yıl önce Şikayet Et
  Deniz suyunda yaşıyormu
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Togg ve SİHA açıklaması: Devler istiyor! Yeni bir tarih yazıyoruz
Bakan Akar: 13 terörist etkisiz hale getirildi