Sağlık Bakanlığı "immün plazma temini"ne ilişkin kriterleri belirledi

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19'dan etkilenenlerden uygun görülenlerin tedavisinde kullanılacak "immün plazma temini"ne ilişkin kriterler belirlendi.

Sağlık Bakanlığı "immün plazma temini"ne ilişkin kriterleri belirledi
Sağlık Bakanlığı "immün plazma temini"ne ilişkin kriterleri belirledi
GİRİŞ 01.04.2020 22:27 GÜNCELLEME 01.04.2020 23:31
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığınca, Kovid-19'dan etkilenenlerden uygun görülenlerin tedavisinde kullanılacak "immün plazma temini"ne ilişkin kriterler belirlendi.

Yazıda, Türkiye ve dünya için küresel bir sağlık sorunu haline gelen Kovid-19 pandemisinin Sağlık Bakanlığı tarafından yakın takip edildiği, oluşturulan Koronavirüs Bilim Kurulunca alınan kararlar doğrultusunda gerekli ve etkili tüm tedbirleri içeren ulusal bir mücadele verildiği vurgulandı. 

İmmün plazma tedavisinin, Dünya Sağlık Örgütünün (WHO), gelişmekte olan Kovid-19 salgınına karşı kan mevzuatı için yayınladığı ara durum bildirgesinde tavsiye edilen potantisel tedavilerden biri olduğu belirtilen yazıda, yetkili otoritelerin immün plazma veya serumun toplanması için uygun düzenleyici koşulları oluşturarak bu alanda ilerlemeleri gerektiği kaydedildi. 

Amerikan FDA (U.S. Food and Drug Administration) tarafından, "Kovid-19 Konvansiyonel Plazma Araştırması - Acil Durum Bildirgesi" ile 24 Mart 2020 tarihinde aynı konuda bir tavsiye kararının da yayımlandığına işaret edilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, immün plazmaların aktif virüs infeksiyonu nedeniyle hastanede yatan hastalara tedavi amacıyla verilmesinin bilimsel temellerinin oluştuğu görülmektedir. Ülkemizde de etkisini göstermeye başlayan Kovid-19 pandemisinde, ihtiyaç duyan hastalara kullanmak üzere immün plazmanın temini ve kullanımı konusunda Bakanlığımızca çalışma başlatılmıştır. Bu çerçevede, Türk Kızılay Bölge Kan Merkezleri (BKM), süreli bölge kan merkezleri (SBKM), bünyesinde Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış aferez merkezi bulunan kamu, özel ve vakıf üniversite hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamu yararı gözeten vakıf hastaneleri Kovid-19 enfeksiyonu geçirmiş olan bağışçıdan tanımlanan kriterler çerçevesinde ve bu hastanelerin transfüzyon merkezleri sorumluluğunda (Kan ve Kan Ürünleri Yönetmeliği ilkelerine uygun olarak) immün plazma elde edilmesine yönelik faaliyetleri yürütebilecek."

Bölge Kan Merkezi dışındaki merkezlerde toplanan immün plazmaların sadece kendi merkezlerinde kullanabilecekleri vurgulanan yazıda, şunlar kaydedildi:

"Bünyesinde aferez merkezi bulunmayan veya kendi hastanesinde plazma toplamak istemeyen sağlık kuruluşları immün plazmaya ihtiyaç duymaları halinde, bağlı bulundukları BKM'den talep edeceklerdir. Bu onay kapsamında immün plazma elde edilmesi ve kullanımına izin verilen sağlık kuruluşlarının söz konusu faaliyetleri yürütmesi, Kovid-19 pandemisi süresince geçerli olup Bakanlıkça belirlenen tarihte sonlandırılacaktır. Uygulama yapmak isteyen hastaneler tarafından Genel Müdürlüğümüz https://shgm.saglik.gov.tr adresinde yayınlanan 'Covid-19 İmmüne Plazma Tedarik Asgari Kriterleri'nin güncel halini takip edebilecek." 

İMMUN PLAZMA TEDARİKİ İÇİN ARANACAK ŞARTLAR

Bakanlık tarafından Kovid-19 immün plazma tedarikinde belirlenen kriterlere göre, Kovid-19 virüs enfeksiyonuna yakalanmış ve sonrasında iyileşen bireylerin bağışçı olabilmeleri için, bu kişilerin enfeksiyonu geçirmiş olduğuna dair laboratuvar test sonucu gerekli olacak. 

Bağıştan 14 gün öncesinde bu kişilerin klinik semptomları tamamıyla ortadan kalkmış olacak. Bir ya da daha fazla kez olmak kaydıyla nazofarengeal sürüntü örneği ile yapılan test sonucunun ya da kan numunesinden çalışılan moleküler test sonucunun "negatif" olması gerekecek. 

İYİLEŞEN BİREYLERİN KAN BAĞIŞÇISI OLABİLMESİ İÇİN SORGULAMA YAPILACAK

İyileşen bireylerin, mevcut yasal mevzuata uygun olarak kan bağışçısı olabilmesi için gerekli sorgulama yapılacak. (Kısa Fizik Muayene, Aferez Bağışçısı Bilgilendirmiş Onam Formu'nun Doldurulması, Kan Bağışçısı Sorgulama Formu'nun Doldurulması ve Değerlendirilmesi) 

Plazma bağışı yapması uygun olarak değerlendirilen bağışçılardan alınacak serum örneklerine ulusal mevzuata uygun olarak mikrobiyolojik tarama testlerinin çalışılması sağlanacak. 

(Serolojik olarak HBsAg, anti-HCV, anti-HIV 1-2 ve anti-sifiliz Ab testleri) Plazma bileşeni aferez yöntemi ile toplanacak. 

Aferez yöntemiyle bağışçılardan en az 48 saat ara vermek kaydıyla haftada en çok 2 kez bağış kabul edilecek. Bileşenin izlenebilirliği amacıyla immün plazma için Kızılay'dan ISBT 128 kodu alınacak. İmmün plazma tedarik ve uygulamasında Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlediği ücret dışında hiçbir ek ücret alınamayacak.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Uygulayalım 1 ay önce Şikayet Et
  Bu tehlikeli durum karşısından ülkemizde korona virüs geçirip iyileşen insanlarımızın plazmalarını üretip bütün hastalarımıza uygulayalım.
  Cevapla
 • Özcan Güçlü 1 ay önce Şikayet Et
  Bu plazma kanseri yenen kişilerden de alınıp aynı kanser tanısı konan hastalara verilse o da kanseri Yener mi acaba ? Merak tan sadece sordum mantık aynı işlemez mi
  Cevapla
 • ismet 1 ay önce Şikayet Et
  Antikor hızlı test kitleri de üretilebilirse hastalığı geçirenler tespit edilip işe geri dönebilir ve mücadeleye devam edebilir, geçirmeyenler izolasyona devam eder ve çarklar böylelikle dönmeye devam edebilir
  Cevapla
 • Kadirovic 1 ay önce Şikayet Et
  Bize şükür ki halen virüs bulaşmadı ama kan verebilirsek faydamız dokunur
  Cevapla
 • 1905 gs 1 ay önce Şikayet Et
  fatih terimin iyileştiğini kim söylüyor adam evinde karantina altında tedavisi devam ediyor sizi inandırmak için solunum ciğazınamı bağlanması gerek
  Cevapla
 • Dr Cem 1 ay önce Şikayet Et
  O ve onun gibi hastanede kalmasina gerek olmayan kisiler evde karantina altinda kaliyor ki baskasina bulasmasin, semptomlarin taburculuk haline gelmesi bulastiriciligin bittigi anlamina gelmez.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Tarihi açılışta Erdoğan dünyaya mesajı verdi: Yakında göreceksiniz...
Bakan Varank'tan yerli solunum cihazı açıklaması: Binin üzerinde ihracat yapıldı