Koronavirüs tahlil bilgilerini gizleyen iki laboratuvara soruşturma

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı, koranavirüs tahlili yaptıran insanların bilgilerini Sağlık Bakanlığı ve yetkili kurumlarla paylaşmayarak toplum sağlığını tehdit ettiklerini iddiasıyla iki özel tıp laboratuvarı yetkilileri hakkında soruşturma başlattı.

Koronavirüs tahlil bilgilerini gizleyen iki laboratuvara soruşturma
Koronavirüs tahlil bilgilerini gizleyen iki laboratuvara soruşturma
GİRİŞ 02.04.2020 14:13 GÜNCELLEME 02.04.2020 14:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

İstanbul'da iki özel tıp laboratuvarı yetkilileri hakkında, karantina tedbirlerine aykırı davranarak toplum sağlığını tehdit ettikleri iddiasıyla soruşturma başlatıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, koronavirüs tahlili yaptıran insanlarla ilgili bilgileri Sağlık Bakanlığı ve yetkili kurumlardan gizleyerek karantina tedbiri alınmasını engelledikleri iddiaları araştırılacak.  

ENFEKTE HASTALARA KARANTİNA UYGULANAMADI

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün suç duyurusuyla başlayan soruşturmada özel tıp laboratuvarlarının, kaç kişiye koranavirüs testi yapıldığı, isim, adres ve telefon bilgilerinin bildirilmesinin istenmesine rağmen, "kişisel veri" olduğu gerekçe gösterilerek gizlediği belirtildi. İl Sağlık Müdürlüğü tahlil sonuçlarının bildirilmemesi nedeniyle toplum sağlının çok olumsuz etkilenebileceğini belirttiği suç duyurusu dilekçesinde, özel tıp laboratuvarları yetkililerinin bu şekilde hastaların başkalarıyla temasının engellenmesini, bu kişilerin yakın çevresine de test yapılarak karantina tedbirlerinin uygulanmasına engel olunduğu bildirildi. Başsavcılığın bu iddialarla ilgili özel tıp laboratuvarları yetkililerinin ifadelerine başvuracağı öğrenildi. Soruşturmanın yürütüldüğü TCK'nın "Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma" suçunu düzenleyen TCK'nın 195'inci maddesi şöyle: "Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • SARIÇİÇEK 2 ay önce Şikayet Et
  araştırın bişey çıkmaz doktorlar inkar edecek siz hastaların ve Saglık Bakanlıgının sözlerine kulak verin CEZAYI BASIN..
  Cevapla
 • KAVAD 20 2 ay önce Şikayet Et
  Vay be bu neyin kafası, bu neyin hakkı anlayan varsa anlatsın da bilelim
  Cevapla
 • Korona 2 ay önce Şikayet Et
  Idam edin bunlari
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan tarih verdi! Türksat uyduları uzaya gönderilecek
Daha önce görülmemiş fotoğraflar