Türk doktor kötü haberi verip açıkladı: Çok büyük bir yanlıştı!

Dünyada en çok koronavirüs ölümlerinin yaşandığı İtalya'da görev yapan Türk doktor Oğuz Öksüz, virüse yakalandığı duyurarak Türkiye'de kritik uyarılarda bulundu.

Türk doktor kötü haberi verip açıkladı: Çok büyük bir yanlıştı!
Türk doktor kötü haberi verip açıkladı: Çok büyük bir yanlıştı!
GİRİŞ 06.04.2020 14:32 GÜNCELLEME 06.04.2020 15:03
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Avrupa'daki merkez üssü olan İtalya'da bu salgına karşı ön cephede yer alan Türk doktor Oğuz Öksüz, bu ülkede salgına karşı kapsamlı önlemlerin alınmasında geç kalındığını söyledi. "İlk etapta hastalarla temas eden yüzlerce hemşire ve doktor hastalığa kapıldı. Bunlardan biri de ben oldum" diyen Dr. Öksüz, tedavi sürecini anlattı. 

 

 

Koornavirüs 9 vakalarının yoğun olarak görüldüğü ülkenin kuzeyindeki Lombardiya Bölgesi içinde kalan Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra burada kalan ve 10 yıldır yaşadığı bölgede yaşlı hastalara tıbbi destek sağlayan bir kurumda çalışan Öksüz, salgınla yaşanan süreci ve başından geçenleri, AA muhabirine değerlendirdi.

Öksüz, ülkede Kovid-19 sürecinin başladığı şubat ayının son haftasında bu bölgede 10 beldenin karantina altına alındığını anımsatarak, "İlk etapta sadece bu şehirlerle bağlantılı kişiler takip edildi. Benim çalıştığım kurumda da buna paralel şekilde bu şehirlerden gelen veya onlarla temasa geçmiş hasta yakınlarının ziyaretlerine sınırlama getirildi. Biz çalışanlar olarak maske kullanmaya başlamıştık ve hijyen tedbirlerimizi artırmıştık. Hastalarımız arasında durumu ciddileşenleri, diğer hastalardan ayırmaya başladık. Biz grup olarak yaşlı bireylerle ilgilendiğimiz için onları korumak adına kendi tedbirlerimizi önceden aldık ama ulusal çapta bir bilinç uyanması, geniş çapta ciddi önlemlerin alınması ne yazık ki biraz zaman aldı." diye konuştu.

 

 

"ÇOK BÜYÜK BİR YANLIŞTI"

Salgına yönelik önlemlerin geç devreye alınmasını eleştiren Öksüz, "Uzun süre salgının dar bir alanda tutulacağı ya da sanki oraya giriş çıkışları kısıtlarsak yayılmanın önüne geçebiliriz diye düşünüldü. Bugünden bakınca söyleyebilirim ki; 50 kilometre uzağımızda karantina bölgesi varken, bizim yaşadığımız yerde önlemlerin alınmaması çok büyük bir yanlıştı. Sert kurallarla önleyici tedbirler, belki 7-10 gün önce daha erken alınmış olsaydı felaket bu boyutlara ulaşmayabilirdi. Biz ancak sağlık çalışanlarında semptomlar belirince virüsün iş yerinde yayılmaya başladığını anladık ve hemen kendimizi karantinaya aldık." ifadelerini kullandı.

Türk Doktor, salgına yönelik önlemlerin virüsün yayılma hızının çok gerisinde kaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Yani önlemler, önlem değildi aslına bakarsanız. Salgınının önüne geçmiyordu daha çok onu bir adım geriden takip etti. Biz doktorlar olarak kendi çalıştığımız yerlerde sıkı önlemler aldık ama ülke genelinde bunu göremedik. Ne var ki; bir noktadan sonra durum kontrol altına alındı. Ama sonuçta İtalya da bir şekilde bu salgının kurbanı oldu. En azından diğer ülkelere de bir ibret oldu. Diğer ülkeler, bence buradan çok fazla ders çıkarabilirler."

"HASTANELER DOYUMA ULAŞTI"

İtalya'da sağlık sisteminin bu salgına hazırlıksız yakalanıp yakalanmadığının sorulması üzerine Öksüz, ülkedeki sisteminin iki aşamalı olduğunu belirterek, "Hasta ilk olarak aile hekimine başvuruyor. Onun sevk etmesiyle hastaneye gidiyor. Bu da acil durumlar hariç hastaneye yığılmayı önleyen çok iyi bir yapı aslında. Fakat salgının ilk patladığı şehirlerde acil servislere ve yoğun bakıma aşırı bir yığılma oldu haliyle. Böyle bir durumda tabii ki hastaneler yetersiz kaldı. Koruyucu ekipmanları, cihazları yoktu, belki de uzman personelleri yoktu ve bu bakımdan da doyuma ulaştı hastaneler." dedi.

Öksüz, ilk bakışta sağlık sisteminin hazırlıksız yakalandığının doğru olabileceğini ifade ederken, "Ancak bu çapta, bir krize hazırlıklı olmasını beklemek de haksızlık olurdu diye düşünüyorum. Böylesine bir salgına benim gözlemlediğim kadarıyla hiçbir ülke hazırlıklı değildi. Herkes bocaladı. Üstelik Lombardiya Bölgesi, İtalya'da sağlık sisteminin en iyi olduğu yer. Bir anesteziyoloji uzmanının dediği gibi oldu; 'Suyun yükseleceğini bekliyorduk ama tsunami geldi.' Salgın yavaş yavaş yayılsa belki bu tablo çıkmayabilirdi diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"YÜZLERCE DOKTOR VE HEMŞİRE VİRÜSE YAKALANDI"

İtalya’da sağlık çalışanlarının Kovid-19 mücadelesine de değinen Öksüz, şunları kaydetti:

“Salgına karşı sağlık çalışanları büyük bir özveriyle savaş verdiler ve vermeye de devam ediyorlar. İlk etapta hastalarla temas eden yüzlerce hemşire ve doktor hastalığa kapıldı. Bunlardan biri de ben oldum. Maalesef, onlarca meslektaşım yaşamını yitirdi. Bu haberler canımızı gerçekten çok yaktı. Aile hekimleri, ilk başta gerekli bilgilendirme yapılmadan koruyucu maske, önlük, gözlük sağlanmadan ateşe atılmış oldular. Benim çalıştığım yerde de iş arkadaşlarımın birer ikişer enfekte olup işe gelememeye başlamalarıyla bu durum iyice kendini belli etmiş oldu. İş yükümüz iyice arttı. İki gece üst üste ofisimde uyuyup nöbetime devam ettiğim günler oldu.”

Öksüz, çalıştığı yerde ilk önlem olarak hastaların yakınlarıyla görüşmesini kısıtladıklarını dile getirerek, "Hastalarımızın sevdiklerini ancak bir camın arkasından görmesi, ruh hallerini olumsuz etkiledi tabii. Seslerini ancak telefondan duyabiliyorlardı. Duruma şahit olan bizler için de hiç kolay bir durum değildi elbette." dedi.

HASTALIĞA NASIL YAKALANDI?

Virüsü iş yerindeki çalışma arkadaşlarından kaptığını düşündüğünü belirten Öksüz, "Başından beri tüm tedbirleri alıp, koruyucu malzemeleri kullanıyor olmamıza rağmen, virüs doktor ve hemşireler arasında hızla yayılmaya başladı. Hastalığın ilk belirtilerini fark ettiğim an, kendimi karantina altına aldım. Tabii ki işe gitmediğim gibi, iki haftadır da evden dışarı çıkmıyorum. Test yaptıramadım. Durumunuz kritik olup hastaneye gitmediğiniz sürece teste ulaşmak çok zor. Haliyle ben de yaptıramadım. Bende ortaya çıkan ilk belirtiler; ateş, kuru öksürük, halsizlik, baş ağrısı ve gözlerde yanma hissi oldu. Vücut ısımı, kandaki oksijen değerlerimi sürekli başından beri kontrol ediyorum. Artık öksürük dışında atlattım diyebilirim." diye konuştu.

TÜRKİYE'Yİ UYARDI

Dr. Öksüz, İtalya halkının uyarılara rağmen dışarı çıktığını ve bunun virüsün yayılmasını tetiklediğini aktararak, "Burada ilk başlarda insanlar, güzel havaları ve okulların kapalı olmasını fırsat bilip yapılan uyarılara rağmen dışarı çıkmaya devam ettiler. Aslında baktığımız zaman halen virüsün ilk başta bu şekilde hızla yayılmasının bedelini ödüyoruz. Virüsü kapmış fakat henüz belirtileri göstermiyor olabilirsiniz. Bu yüzden etrafınızdakilere yaymamak için dışarı olabildiğince az çıkmalısınız. Dışarıda olduğunuz zaman da diğer kişilerle aranıza mesafe koymak ve maske takmak faydalı olabilir." dedi.

Sık sık el yıkama ve dokunulan eşyaların temizlenmesinin önemine işaret eden Öksüz, "Elimizi yüzümüze sürmemeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Ayrıca bu dönemde iyi beslenmek, bol sıvı tüketmek ve iyi uyumak da çok önemli. Eğer endişeye kapılmadan dikkatli ve sorumlu davranırsak hem kendimizi hem çevremizdekileri koruyabiliriz. Sağlık Bakanlığının uyarılarını takip edip, dinlemek ve tavsiyelerini uygulamak bu noktada çok önemli." ifadelerini kullandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 50
 • murat 2 yıl önce Şikayet Et
  bunlarda felaket tellacıları yaw
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 2 yıl önce Şikayet Et
  italyada pompeo şehri neden yerle bir oldu sapıklıktan tarihten ders çıkartmayan italya vatikan papa ne dedi onbinlerce çocuğa kiliselerde sahip çıkamadık tecavüze uğradı dedi yani sapılık yine başladı avrupada çocukların yüzde 70 i gayrimeşru doğuyor anne baba belli değil sapıklık avrupayı sardı.avrupa bitti.şimdi akıbetlerini düşünsünler bizde avrupa birliğine girseydik aynı sapıklığa düşebilirdik iyiki girmemişiz.avrupadan gelen türklerin çoğunda virüs çıkıyor.
  Cevapla
 • gurbetci 2 yıl önce Şikayet Et
  italyada ki doktorlara ulkeme gelme diyen bu kendini bilmez hakkindaki zaatasuç duyurusu
  Cevapla
 • Esnaftı... 2 yıl önce Şikayet Et
  çok uzun uzun yazılar yazıyorsunuz ,doktorun tavsiyelerini anlıyamıyorum.benim bildiklerim ulusal olarak bildiklerimiz,temizlik, hijyen,kendimizi izole etmek.başka bir canlıdan uzak durmak hepsi tamam, doktor bu hastalktan nasıl kurtulmuş????????????
  Cevapla
 • Ali 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu milletin parasıyla oku doktor ol. Sonra da giŕt İtalyana Amerikalıya hizmet et. Reva mı? Helal mi?
  Cevapla
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Doktorlar insanlığa karşı olan görevlerini yerine getirirler bilim işığı altında...sen nerde yaşıyosan oraya git.
  Cevapla
 • Büşra 2 yıl önce Şikayet Et
  Cahilsin, üzülüyorum senin paranla okumadı ailesinin helal parasıyla okudu cahil :)
  Cevapla
 • Elif Turhan 2 yıl önce Şikayet Et
  Koornavirüs 9 vakalarının yoğun olarak görüldüğü ülkenin kuzeyindeki Lombardiya Bölgesi içinde kalan Pavia Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra burada kalan ve 10 yıldır yaşadığı bölgede yaşlı hastalara tıbbi destek sağlayan bir kurumda çalışan Öksüz, salgınla yaşanan süreci ve başından geçenleri, AA muhabirine değerlendirdi. Yazıyı okuyup öyle yorum yazalim
  Cevapla
 • Diyarbakırlı 2 yıl önce Şikayet Et
  Aynen ilaç diye paça önerilen ( hemde prof ünvanlı ) muska yazılan bir toplumdan ne olur ki
  Cevapla
 • Ayşe 2 yıl önce Şikayet Et
  Sana ne. Onlar insan değil mi. Kendin okusaydın o zaman, bi faydan dokunurdu
  Cevapla
 • Efe 09 2 yıl önce Şikayet Et
  Zaten oradaki üniversitede okumuş ve orada kalmış.. Yazıyı düzgün oku.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Kahramanmaraş'ta 7.6 şiddetinde bir deprem daha! Canlı yayında binalar yıkıldı
Korku dolu anlar! Binaların yıkılma anları canlı yayında