Ramazan ayında teravih namazı kılınacak mı? Ramazanda camiler açık mı?

Ramazan ayına kısa bir süre kala vatandaşlar koronavirüs tedbirleri sebebiyle ibadete kapatılan camilerde teravih namazının kılınıp kılınmayacağını araştırıyor. Konuyla ilgili Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş açıklamalarda bulundu. Peki Ramazan ayında camiler ibadete açık olacak mı? İşte Diyanetin yaptığı açıklama....

Ramazan ayında teravih namazı kılınacak mı? Ramazanda camiler açık mı?
Ramazan ayında teravih namazı kılınacak mı? Ramazanda camiler açık mı?
GİRİŞ 23.04.2020 16:42 GÜNCELLEME 23.04.2020 16:42

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı ay olarak bilinen Ramazan ayının müslüman dünyası için önemi çok büyüktür. Her yıl farklı bir döneme denk gelen kutsal ay sayesinde müslümanlar Allah’a ibadet ederek kulluk vazifelerini yerine getirir. Ramazan ayını önemli kılan unsurlardan birisi de temel ibadetlerimizden birisi olan orucun bu ay içerisinde tutulmasıdır. Koronavirüs salgını nedeniyle camiler 15 gün önce ibadete kapanmıştı. İnsanlar Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte bu kutsal ayda camilerin açık olup olmayacağını sorguluyor. Diyanet Ramazan ayında camilerin durumu ile ilgili açıklama yaptı. İşte Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın yaptığı o açıklama!

 

RAMAZANDA CAMİLERDE NAMAZ KILINACAK MI?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, camiler açık olacak mı ? sorusuna “Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaza ara verdik. Salgın sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak" şeklinde cevap verdi.

RAMAZAN AYINDA CAMİLER AÇIK MI?

Erbaş yaptığı açıklamada koronavirüs tedbirleri sebebiyle önemli olanın cemaatle namaz kılınmaması olduğuna dikkat çekti. 15 gün önce camileri cemaatle namaza kapattıklarını vurgulayan Erbaş “ Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaz söz konusu değil. Koronavirüs salgını sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak. Teravih namazı evde kılınacak.”dedi.

 

EVLER MESCİT HALİNE GETİRİLEBİLİR!

Açıklamasında koronavirüs tedbirleri kapsamında Ramazan ayında camilerin ibadete kapalı olacağını belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, evlerin mescit haline getirilebileceğini ve aile fertlerinin evlerinde karantina yoksa 2-3 kişi ile cemaat yapabileceğini söyledi.

RAMAZAN AYI BAŞLANGIÇ TARİHİ 

İslamın beş şartından birisi olan oruç ibadetini yerine getirdiğimiz zaman olan  Ramazan ayı Diyanetin açıkladığı 2020 dini günler takvimine 24 Nisan Cuma günü başlıyor. Müslümanlar ilk sahurunu 23 Nisan gecesi yaparken 2020 yılının ilk orucunu ise 24 Nisan günü tutmuş olacak.

RAMAZAN AYI BİTİŞ TARİHİ 

Diyanetin açıkladığı takvime göre oruç,ibadet ve sabır ayı olan Ramazan 23 Mayıs Cumartesi günü son bulacak.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Ramazan Bayramı arefe günü 23 Mayıs Cumartesi gününe denk geliyor. Bayramın birinci günü 24 mayıs Pazar günü olurken toplam 3 gün sürecek bayram 26 Mayıs Salı günü son bulacak.

RAMAZAN BAYRAMI AREFESİ 23 MAYIS CUMARTESİ 
RAMAZAN BAYRAMI 1.GÜN 24 MAYIS PAZAR 
RAMAZAN BAYRAMI 2. GÜN 25 MAYIS PAZARTESİ
RAMAZAN BAYRAMI 3. GÜN(SON) 26 MAYIS SALI

 

 

 

 

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
TOGG paylaştı! Heyecan tavan yaptı
Cumhuriyet Yazarı Zafer Arapkirli bu defa 'mezarlık bidonları' ile gündem oldu!