SUT'ta değişiklik: Özel hastaneler muayene ücreti istemeyecek!

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) Değişiklik yapılmasına dair tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

SUT'ta değişiklik: Özel hastaneler muayene ücreti istemeyecek!
SUT'ta değişiklik: Özel hastaneler muayene ücreti istemeyecek!
GİRİŞ 09.04.2020 02:24 GÜNCELLEME 09.04.2020 04:25
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Pandemi vakaları tanı ve tedavi hizmetlerinin acil hal kapsamına alınmasıyla özel hastaneler, koronavirüs tedavisi gören hastalardan muayene katılım payı ve ilave ücret isteyemeyecek. 

Buna göre tebliğin 1.7 numaralı maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "acil hal" tanımı yeniden yapılarak salgın hastalıklar da acil sağlık hizmeti kapsamına alındı.

 

 

SUT'TA KORONAVİRÜS DEĞİŞİKLİĞİ

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının "acil hal" olarak kayıtlara geçmesini sağlayan yeni "acil hal" tanımı SUT'ta şu şekilde yapıldı: 

 

 

"Acil hal, ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlarda olayın meydana gelmesini takip eden ilk 24 saat içinde tıbbi müdahale gerektiren durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılmadığı veya başka bir sağlık kuruluşuna nakli halinde hayatın ve/veya sağlık bütünlüğünün kaybedilme riskinin doğacağı kabul edilen durumlar ile pandemi süresince pandemi olgularına yönelik tanı ve tedavileri kapsamaktadır. Bu nedenle sağlanan sağlık hizmetleri acil sağlık hizmeti olarak kabul edilir."

SUT'un "ilave ücret alınmayacak sağlık hizmetleri" başlığı altındaki 1.9.3. maddesine "pandemi süresinde, pandemi olgularının tanı ve tedavileri" de eklendi.

İMMUN PLAZMA TEKNİĞİ SUT'A DAHİL EDİLDİ

Ayrıca koronavirüsü hastalığını yenen kişilerin kanından bu hastalığı durduracak antikorların izole edilerek diğer insanların tedavisinde kullanılması için "immün plazma tedarik ve uygulama" tekniği de SUT'a dahil edildi.

Aynı tebliğin 2.1.2.B numaralı maddesinin birinci fıkrasının d bendinde yer alan "tanımlı ilaçlar" ibaresinden sonra, "Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi süresince hastanelerce temin edileceği bildirilen pandemi tedavisine yönelik ilaçlar" ibaresi getirildi. Böylece Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilaçlar, SGK'nin ödeme listesine alındı.

YAZDIR
YORUMLAR 24
 • TORUN 2 ay önce Şikayet Et
  Bunu haber yapan bile acile gidip para ödemiştir. Özel acile gidip Para ödemeyene daha rastlamadım.
  Cevapla
 • Mehmet 2 ay önce Şikayet Et
  Pandemi, Türkçe bir kelime değil. Arapça, Farsca veya Kürtçe olsa yine iyi, çünkü bunlarda Türkçe gibi, İslâm medeniyetinin dilleri. Fakat Pandemi öylede değil. (Salgın) kelimesi kullanılsaydı çok iyi olurdu.
  Cevapla
 • M islam 2 ay önce Şikayet Et
  Salgın aslında epidemi Pandemi küresel salgın mi denir ; bu kadar önemli şimdi ????
  Cevapla
 • osmanlı 2 ay önce Şikayet Et
  hatice degil netice
  Cevapla
 • hoca 2 ay önce Şikayet Et
  Ülkem insanı ve diğer yetkili merciler gerekeni yapmakta.allah a şükür.ama işin aslı amerikalılar,artık şu uzayla oynamayı bırakmalılar,bizzat kuranda görülmeyen varlıklardan söz efilmektedir.amerikalılar rahatsızlık vermekte.cenabı allah korusun tüm insanlığı.daha başlangıçta gibiyiz.
  Cevapla
 • osmanlı 2 ay önce Şikayet Et
  ha Allahımız biliyor görüyor kimde para oldugunu bu olayda ben youm zsten bizi bizi yaradadan Allahımız görüyor kimde para var oldugunu onun içinde parası olana mutluuklar dilerim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trabzonspor zirve aşkına Galatasaray'ı devirdi!
İletişim Başkanlığı'ndan dikkat çeken Libya haritası paylaşımı