Yunanistan, Lozan ve Paris antlaşmalarını bozdu! '23 adanın devir şartı ortadan kalktı'

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Dr. Cihat Yaycı, son kitabında egemenliği Yunanistan'a bırakılan adaların antlaşmalardaki kesin hükümlere rağmen silahlandırdığını yazdı: "23 ada gayri askeri statüde kalmak şartıyla devredilmişti. Bu devir artık tartışmalı hale geldi."

Yunanistan, Lozan ve Paris antlaşmalarını bozdu! '23 adanın devir şartı ortadan kalktı'
Yunanistan, Lozan ve Paris antlaşmalarını bozdu! '23 adanın devir şartı ortadan kalktı'
GİRİŞ 20.04.2020 14:17 GÜNCELLEME 20.04.2020 14:31
Bu Habere 194 Yorum Yapılmış

Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Dr. Cihat Yaycı, 'Yunanistan Talepleri (Ege Sorunları) Soru ve Cevaplarla' adlı kitabında önemli tespitlere yer verdi. Ege’de egemenliği Yunanistan’a bırakılan ‘23 Gayri Askeri Statüdeki Ada’da (GASA) yaşanan ihlallere değinen Yaycı, bu statünün adaların yakınındaki Türkiye’nin güvenliği için verildiğini hatırlattı.

 


Tümamiral Dr. Cihat Yaycı

HAVA SAHASI DA YASAK

Doğu Ege adaları, oniki ada ile Meis Adası’nın ‘1923 Lozan’ ve ‘1947 Paris’ antlaşmaları kapsamında askerileştirilmemesi şartıyla Yunanistan’a devredildiğini belirten Yaycı, "Yunanistan, adaların gayri askeri statüsünü bozdu. Bu durum egemenlik devir şartını ortadan kaldırdı" dedi. Kitaptaki şu bölümler dikkat çekti:

 

 

"GASA; Her türlü silah konuşlanmasını, tatbikat/eğitim dâhil askeri uçakların değişik amaçlı her türlü uçuşunu, transit geçişini, daimi/geçici konuşlanmasını yasaklamaktadır. Karasal kısımların yanı sıra karasuları ve hava sahasını da içermektedir."

NATO KILIFIYLA İHLAL

“Yunan askerî uçakların hava yolu rotalarını kullanarak yaptıkları üst geçişler ve NATO görevleri bahane edilerek adaların hava sahasındaki gayri askerî statüsü ihlâl edilmektedir.

Yunanistan, askeri amaçlarla da kullanılabilecek havaalanı ve diğer tesislerin ilkini 1952’de Leros Adası’nda kurmuştur. Ancak, Yunan adalarının, 1974’ten sonra hızlanarak askerileştirdiği ve silahlandırıldığını kabul etmek uygun olacaktır.”  

16 TANESİ SİLAHLANDIRILDI

Yunanistan GASA statüsünü ihlal ettiğini belirten Cihat Yaycı, “1960’lardan beri adalar askerileştirilmektedir. 23 adadan 16’sında yaşanan ihlaller açık kaynaklardaki haberlerden de anlaşılmaktadır” dedi. Söz konusu adalar tabloda kırmızı renkle gösterildi. 

1- Taşoz

2- Bozbaba

3- İpsara

4- Semadirek

5- Limni

6- Midilli

7- Sakız

8- Ahikerya

9- Sisam

10- İstanbulya

11- Rodos

12- Herke

13- Kerpe

14- Çoban

15- İleki

16- İncirli

17- Kelemz

18- İleryöz

19- Batnoz

20- Lipso

21- Sömbeki

22- İstanköy

23- Meis 

50 İLE 100 BİN ASKER OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

1960’lı yıllardan itibaren adalarda ağır silahlandırmaya giden Yunanistan, bazı adalara savaş uçaklarının kullanabileceği hava üslerinin yanı sıra deniz üsleri inşa etti. Kimi adalarda tümen kimi adalarda ise tugay seviyesinde birlik bulunduran Yunanistan’ın, adalardaki toplam asker mevcudunun 50 ila 100 bin arasında olduğu değerlendiriliyor. 

YORUMLAR 194
 • Yiğido 4 yıl önce Şikayet Et
  AB dağılıyor az kaldı arayan belasını bulur.. azgın gavurlar
  Cevapla
 • Szaa 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Devleti bunu bildiği halde ,ne yapıyor ?Anlamış değilim.
  Cevapla
 • Tam vakti 4 yıl önce Şikayet Et
  Egedeki tüm adalar TÜRKIYE'nin hakkıdır. Korkunun ecele bi faydası yok, artık güçsüz bir ülkede değiliz. Şimdi tam vakti Batı-Amerika kendi derdiyle uğraşırken biz rodos dahil tüm ege adalarını almalıyız. Bundan daha uygun bir vakit bulamayız. Petrol bile eksilere düştü. Tam vakti TÜRKİYEM Inönü'nün hatasını düzeltmenin. Bismillah...
  Cevapla
 • Hakan Sönmez 4 yıl önce Şikayet Et
  İnönü'nün harika işleri. CHP'nin her zaman yaptığı budur, bu ülkeyi böl parçala, müslümanların ellerinden al. O adalarda hiç müslüman yok muydu, ata yadigarı camiler, çeşmeler ne olmuştur dersiniz?
  Cevapla
 • Yengeç 4 yıl önce Şikayet Et
  Her şey CHP ye atmakmı seni kıldırıyor. Saçma sapan propaganda dolu msj yapma. İnsan ayrımı parti ayrımı yapmak neye çözüm..
  Cevapla
 • Nejlet 4 yıl önce Şikayet Et
  Korkunun ecele faydası yok.insallah bi gün tekrar dan geri alırız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hudeyde Limanı saldırısında uydu görüntüleri ortaya çıktı! Büyük yıkım
Türkiye'den İsrail'e sert tepki: 'Terör örgütü' ilan etme çabaları kabul edilemez