Koronavirüs vücutta 27 güne kadar kalabiliyor! Bilim Kurulu üyesi duyurdu

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüsün vücutta 14 gün ile 27 gün arasında kalabileceğini söyleyerek, "Bizim çalışmalarımızda 14 günü aşan uzun süre kalan hastalarımız oldu. 27 güne kadar temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum" dedi.

GİRİŞ 20.04.2020 14:23 GÜNCELLEME 20.04.2020 14:45
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Prof. Dr. İlhami Çelik, DHA'ya yaptığı açıklamada, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların evde kalmalarının önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Çelik, koronavirüsü yenen hastaların tekrar hastalanma riskine ilişkin, "Koronavirüsü yenen insanların tekrar hastalanması çok zor bir ihtimal gözüküyor. Antikor oluşup oluşmadığını ölçmek için henüz teknik bir imkan bulunmuyor. Antikorun koruyucu durumu tam belirlenmiş değildir. Herkeste oluşuyor mu, onu da bilmiyoruz. Örneğin belirtisi geçenlerde antikor oluşmadığı kanısındayız. Yaptığımız çalışmalara göre bu ne kadar korur, immün plazma ile bunu daha net ortaya koyabileceğiz. İmmün plazma verilen hastalar var; ama henüz net sonuçlar ortaya çıkmış değil. İstanbul'dan bildirilen bir vaka vardı. Bizim de hastanede yaptığımız çalışmalar var. Hastanın birinin iyi olmaya gittiğini görüyoruz, ancak bunun için zaman gerekiyor. Bunu konuşmak için çok erken" dedi.

 

 

'27 GÜNE KADAR TEMKİNLİ OLMAKTA FAYDA VAR'

Koronavirüsü yenenlerin bağışıklık sistemiyle ilgili konuşan Prof. Dr. Çelik, "Koronavirüs tedavisi olduktan sonra bağışıklık sistemi zayıflamaz. Bu hastalığı atlattıysa zaten bağışıklık sistemi normal düzeydedir, bu hastalığı yenmiştir, herhangi bir sıkıntı olamaz. Henüz böyle gösterilmiş bir kanıt da yok. İşte, 'bu hastalandı, bunun bağışıklık sistemi kötü seyreder, ileride başka hastalıklara çok daha kolay maruz kalır' gibi bir şey şu aşamada söylemek mümkün değil. Virüsün 14 gün yaşadığını biliyoruz; ama iyileşme süresi 3 ile 6 hafta sürüyor. Bununla ilgili çalışmalar var. 27 güne kadar söz edilen bir çalışma var. Net bir şey söyleyememekle beraber, virüsün 14 gün ile 27 gün kalabildiğini söyleyebiliriz. Bizim çalışmalarımızda 14 günü aşan uzun süre kalan hastalarımız oldu. Bunların tek hasta değil de birçok hastayla gösterilmesi lazım. 27 güne kadar temkinli olmakta fayda var diye düşünüyorum" diye konuştu.

 

 

'HAVALARIN ISINMASI İLE VİRÜSÜN AZALACAĞI KANAATİNDEYİM'

Havaların ısınmasının virüse etkisine değinen Prof. Dr. Çelik, "Havaların ısınması ile virüsün azalacağı yönünde bir kanaatim var. Afrika'da dışarıdan gelen vakalar var. Orada bu dönemde salgın yapabilir. Bulaşması mümkün. Sıcak havada bunun pek mümkün olacağı kanaatinde değilim. Işıktan kolay etkilenirler ve ölürler. Sıcaklığın da influencer virüsüne benzer seyrettiğini varsayarsak, tabii ki bu çok doğru bir yaklaşım olmamakla beraber sıcak mevsimlerde bunun olmayacağı kanısındayız" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik'TEDBİRLİ VE SAKİN OLMAMIZ LAZIM'

Prof. Dr. Çelik, maskenin hava almayacak şekilde takılması gerektiğini anlatarak, "Kenarlardan ve alttan da hava almaması gerekiyor. Benim gördüğüm şeylerden birisi burnu açıkta bırakarak takan arkadaşlarımız var. Bunların olmaması gerekiyor. Maskenin koruyuculuk düzeyi bellidir. Dağda, sokakta ve tepede dolaşan insanın yanında kimse yokken maske kullanmasına gerek yok. İnsanların bu kadar kendini sıkmasına gerek yok. Bu bir kimyasal gaz değil. Kimyasal gaz gibi havada olup bizi zehirleyecek bir şey gibi düşünmememiz lazım. Bu bizde takıntı hastalığına yol açar. Bu salgın bittiğinde maruz kalacağımız en önemli şey, takıntı hastalığıdır. Ondan korunmak istiyorsak tedbirli ve sakin olmamız lazım."

YORUMLAR 6
 • vatan 5 ay önce Şikayet Et
  ne 27 gun, iyi dinleyin, benim hanim tam 2 aya yakin virus ustunde idi, ve agrilar, halsizlik vardi sade son 1 hafta, oyle bir vurdu ki hastalik, basi patlicakti, oksuruk, tad kayibi ve cok cok agir gecti, yani 1 aydan ustundur.
  Cevapla
 • C.Türk 5 ay önce Şikayet Et
  Korona Şimdi 20 Yaş üstü Gençliğe dadandı! Koronaya yakalanan Her 5 Genç,en biri Ölüyormuş! Özellikle Sigara,İçki içenler, FastFood Beslenenler! ... 20 Yaş Üstü Gençlerin artık Çok Dikkat etmesi lazım? Yoksa Korona affetmez!.
  Cevapla
 • Vatansever 5 ay önce Şikayet Et
  Oy korona korona çıktın dünya turuna.Artık dünya turu bitsin.
  Cevapla
 • Asi ihtiyar 5 ay önce Şikayet Et
  Allah CC. Bir dert verirse onun yaninda dermaninida verir derler. Yilan zehirinin panzehiri ayni tur yilandan yapilir diye biliyorum. Bu virisun ilacida yarasalarda bulunabilir mi.?
  Cevapla
 • Ahmet 5 ay önce Şikayet Et
  Merak ettiğim bu hastalık bize bulaştı ve bizde hafif semptomla evimizde atlatık diyelim hastahaneye bile gitmedik. 27 gün sonra biz negatife mi geçmiş oluyoruz? Yani hastahaneye hiç gitmeden kendi evidne bu hastalığı yenenler 27 gün sonra ailesiyle görüşebilir mi vs?
  Cevapla
 • C.Türk 5 ay önce Şikayet Et
  İşte İtalya ve Fransadada öyle olmuş? İnsanların Çoğunda belirti vermiyor diye Sokağa çıkma yasağı ile İnsanlar evlerine kapatıldı çok insanda Virüs Evlerde aktif oldu Evlerde,Apartmanlarda,Sitelerde daha çabuk yayıldığı için 1 Günde 1000,lerce insan bu yüzden öldü .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Trump kararını verdi! Terör örgütü olarak tanıyacak
Türkiye'de bir ilk gerçekleşti! Ankara Valiliği'nden çok çarpıcı koronavirüs kararı