Amasya'da 156 yıllık gelenek bu ramazan da bozulmadı

Amasya’da, 156 yıllık devam eden gelenek ile her Ramazan ayında iftar ve sahur saatlerinde tarihi Harşena Kalesi'ne çıkarak konser veren belediye bandosu, bu yıl da geleneğini sürdürdü.

GİRİŞ 24.04.2020 22:31 GÜNCELLEME 25.04.2020 00:23
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Amasya belediye bandosu, bu Ramazan ayında da 300 metre yükseklikteki Harşena Dağı'nda, kent merkezinden duyulacak şekilde iftar öncesi konser vermeye devam ediyor. 156 yıldır devam eden bu gelenek kapsamında belediye bandosu bugün iftar zamanı Harşena Dağı'na çıkarak marşlar çaldı.

Bando Şefi Hakan Dinçer (38), "Bu yılda her yıl olduğu gibi geleneğimizin 156. yılını devam ettiriyoruz. Bu yıl Ramazanımız buruk geçecek ama biz halkımıza neşeli güzel marşlar, oyun havaları üstü açık otobüsümüzle icra edeceğiz. Amasya halkımız evde kalsın, biz onların isteklerini balkonda icra edeceğiz. Ramazan geldiği zaman akla ilk gelen bando ve top geleneği geliyor. Bu bando geleneği de 156 yıllık bir etkinlik” dedi.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Bu sene 156.sını burada ifa edeceğiz. Bu Mutasarrıf Ziya Bey tarafından başlatılmış. Yani iftar saatinin bildirilmesi ve yine sahur saatinin bildirilmesi maksadıyla bu sene 156. yılını tekrar burada kutluyoruz, ifa edeceğiz. Yani 156. iftarın başlangıcının haberini vereceğiz” diye konuştu.

Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1860'lı yıllarda iftar ve sahur vakitlerini kent sakinlerine duyurmak üzere kullanılmaya başlanan Ramazan topunu, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ateşledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 4
 • demir ersoy 4 yıl önce Şikayet Et
  156 yıldır devam eden bu geleek güzel bir şey fakat Ramazana yakışır bir şey çalmalısınız çaldığınız şeylerin ramazanlar dinle hiç bir alakası yok
  Cevapla
 • Hehzeze 4 yıl önce Şikayet Et
  99 da Amasya'da idim veriliyordu gercekten
  Cevapla
 • Yazık adamlara 4 yıl önce Şikayet Et
  300 m. yüksek o yere; Bir ramazan başladığı ilk gün ve bir de ramazanın son günü çıksınlar.
  Cevapla
 • vatandaş 4 yıl önce Şikayet Et
  156 yıl önce ecnebi kıyafetiyle o çalgılarla konsermi veriliyormuş? Güldürmeyin adamı
  Cevapla
DİĞER HABERLER
15 kişinin öldüğü Diyarbakır-Mardin yangınının çıkış anı saniye saniye görüntülendi
MYK toplanıyor! AK Parti'de yol haritası belirlenecek