Telafi eğitimi böyle olacak!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız” açıklamasının ardından okulların bu tarihte açılması için planlama başladı. Telafi eğitiminin 5 hafta yapılması bekleniyor. Bunun 4 haftası Haziran ayında, 1 haftası da Eylül ayında olacak.

Telafi eğitimi böyle olacak!
Telafi eğitimi böyle olacak!
GİRİŞ 03.05.2020 07:52 GÜNCELLEME 03.05.2020 07:59
Bu Habere 58 Yorum Yapılmış

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un “Normalleşme süreci beklendiği şekilde devam ederse okulları 1 Haziran’da açarız” ifadelerinin ardından okulların bu tarihte açılması için planlama başladı. Telafi eğitimi toplam 5 hafta yapılacak. 4 haftası haziran ayında 1 haftası ise eylül ayında tamamlanacak.

 

 

ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Koronavirüsün Türkiye’de görülmesinin hemen ardından ilk, orta ve lise düzeyi eğitim veren okullarda 16 Mart tarihinden itibaren eğitime ara verildi. Öğrenciler EBA üzerinden online ve TRT’de yayına başlayan üç EBA TV kanalı üzerinden eğitime devam ediyor. Türkiye’de Ramazan Bayramı sonrası normalleşme süreci konuşulurken bunun eğitime yansıması konusunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte okulların 1 Haziran’da açılabileceğini söylemişti. Milli eğitim müdürlükleri Bakanlık koordinesinde bu yönde çalışmalara başladı.

 

 

ZÜMRE BAŞKANLARIYLA GÖRÜŞME

Selçuk, il milli eğitim müdürleriyle her hafta gruplar halinde video konferans toplantıları gerçekleştirerek, görüş alışverişinde ve istişarelerde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta yapılan toplantının ardından il milli eğitim müdürlükleri de kendi koordinesindeki okulların zümre başkanlarıyla görüşme gerçekleştirdi.

4 HAFTA HAZİRAN’DA 1 HAFTA EYLÜL’DE

Edinilen bilgilere göre, salgın düşme trendine geçer ve kontrol altına alınırsa okulların 1 Haziran’da açılması ve telafi eğitiminin 5 hafta yapılması planlanıyor. Plana göre telafi eğitiminin 4 haftası haziran ayında, kalan 1 haftası ise eylül ayında yapılacak.

Öncelikli konulara rapor

Öğretmenlerden 2 rapor şeklinde 5 haftalık bir telafi eğitimi planlanması istendi. Okulların kapandığı 16 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitim süresince yapılanlar raporlanacak. Telafi programı için yüz yüze işlenmeyen konulardan öncelikle öğrencinin ihtiyaç duyacağı konular raporlanacak. Gerekli kazanımlar için ihtiyaç duyulan toplam ders saati süresi belirlenecek. MEB, aldığı bu raporlarla telafi eğitiminin müfredatını belirleyecek. Okullarda pandemi sürecine uygun olarak az sınıf mevcuduyla ders işlenecek.

Yenişafak

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 58
 • mustafa uzak 1 yıl önce Şikayet Et
  Ben cocugumu bu yıl gondermem artık bu yıl bitti basit bir virüs degil Allah korusun cocuk kaparsa evdeki herkeste kapar cok hızlı ve cok yuksek vaka sayıları cıkar bunu düşünmek bile istemiyorum
  Cevapla
 • Sevda Doan 1 yıl önce Şikayet Et
  Hem ogrenciler hem ogretmenler risk altinda Bende hem astim var hem hamileyim . Ayrica kucuk cocugum var okul baslayinca krese gondermek zorundayim.Ne olursa olsun ne kendimi ne evladimi riske atmak istemem. Gelen velinin , calisanin haddi hesabi yok okulda, hangi birinden korunalim . Icreti parasi sizin olsun acmayin okullari risk ortadan kalkana kadar.
  Cevapla
 • yetkili etkili 1 yıl önce Şikayet Et
  2 çocuk var okula giden ben göndermem haziranda .. eylüle düzelirse salgın belkiii..kimsede göndermez
  Cevapla
 • YORUMCU 1 yıl önce Şikayet Et
  2 çocuğum var biri lise son diğegi orta son evde var gücümüz ve olanaklarımızla hazırlanıyoruz sınava, okula vedaya hiç sıcak bakmıyoruz ,olan oldu .Bu yıl böyle bitmeli 100 yıldabir gelen bir veba 10 gün için sayısız sistem ile oynamayalım.
  Cevapla
 • cem 1 yıl önce Şikayet Et
  ağustos 15 de acılsa ne olur o zamana kadar belki ilaç bulunur çoçukları riske etmeye değer mi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 21 Eylül koronavirüs tablosu açıklandı!
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum