Türk bilim insanları geliştirdi, koronaya karşı müthiş hamle! ABD ve İran çakmasını yaptı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesindeki bilim insanları, yerli ve milli taşınabilir fototerapi cihaz geliştirdi. Bu sayede sarılığı olan bebekler, hastaneye yatırılmadan evlerinde "mavi ışık" tedavisi alabilecek. Cihazın özellikle yeni tip koronavirüsle mücadele sürecinde salgının yayılmasının önlenmesine büyük katkı sunması bekleniyor.

Türk bilim insanları geliştirdi, koronaya karşı müthiş hamle! ABD ve İran çakmasını yaptı
Türk bilim insanları geliştirdi, koronaya karşı müthiş hamle! ABD ve İran çakmasını yaptı
GİRİŞ 05.05.2020 21:35 GÜNCELLEME 05.05.2020 21:52
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Akdeniz Üniversitesi Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Canpolat ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Aygen Yılmaz, yenidoğanlarda görülen sarılık hastalığının tedavisinin evde yapılabilmesi için çalışma yürüttü.

 

 

KOSGEB'e de proje yazarak destek alan Canpolat ile Yılmaz, 5 yıl süren çalışma sonucu, evlerde kolayca mavi ışık tedavisi yapabilen yerli ve milli taşınabilir fototerapi cihazı üretmeyi başardı. 

 

 

HASTANELERDE UYGULANAN CİHAZLA EŞDEĞER ŞEKİLDE ÇALIŞIYOR

Yapılan analizlerde, cihazın hastanelerde uygulanan standart fototerapi cihazıyla eşdeğer şekilde çalıştığını tespit eden ekip, sonuçlarını uluslararası bilimsel bir dergide yayımladı.

Taşınabilir cihazın, C belgesi ve patentini alarak hizmete sunan bilim insanları, kiralama yöntemiyle kullanılabilecek cihazın özellikle yeni tip koronavirüsle (COVID-19) mücadele sürecinde salgının yayılmasının önlenmesine katkı sunacağına inanıyor. 

TALİMATLARI OKUYARAK KOLAYCA KULLANILABİLİYOR

Prof. Dr. Canpolat, yenidoğanlarda bazen sarılık meydana geldiğini, hastanelerde kuvöz içinde mavi ışık tedavisi uygulandığını ancak salgın sürecinde ailelerin hastaneye gitmekten tedirgin olabildiğini söyledi.

Bu süreçte bazı ailelerin evde mavi ışık tedavisi istediğini vurgulayan Canpolat, "Bu cihaz, hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının yanı sıra evde fototerapi imkanı sağlıyor. Cihazın bilimsel çalışmasını yaptık. Standart fototerapi cihazıyla karşılaştırdık, hastalar üzerinde deneme yaptık. Standart fototerapi cihazıyla eşdeğer çalıştığını gösterdik" dedi.

Cihazın çantayla taşınıp, evde yatak üzerine kolayca kurulabildiğini anlatan Canpolat, hemşireye veya yardımcı personele gerek kalmadan talimatları okuyarak kolayca kullanılabildiğini belirtti. 

GÜVENLİK ÖN PLANDA

Canpolat, çocuğun gözünün korunması için yerleştirdikleri gözlüğü hastanın takmadan cihazın çalışmadığını, güvenliğin ön planda olduğunu açıkladı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Kayseri'den cihazı isteyenlerin olduğunu vurgulayan Canpolat, seri üretim için talep gelmesi halinde bilimsel destek sunacaklarını anlattı.

İRAN VE ABD TAKLİTLERİNİ YAPTI

Canpolat, cihazı satın almaya gerek olmadığını söyledi. Kiralama yönteminin daha ekonomik olduğunu belirten Canpolat, şöyle konuştu:

"Mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekiyor. Çantayla cihazın toplam ağırlığı 4 kilogram. Götürüp, kolayca kurup, tedaviyi uygulayacaklar. 12 ya da 24 saatte bir hastaneye gidip kan tahlili vererek, bilirubin seviyesini ölçtürecekler. Normal seviyeye düşünce tedaviyi kesecekler. Bu sayede, çocuğu ve anneyi enfeksiyon riskinden uzak tutuyor hem de anne ile çocuk ayrı kalmıyor. Bu cihazı ilk biz yaptık ve patentini aldık, tamamen yerli ve milli. Bizden sonra İran ve Amerika'da birkaç taklitlerimiz oldu ama bu cihazın tasarımını ilk yapan biz olduk."

Daha yaygın kullanımı için seri üretime geçilmesi gerektiğine değinen Canpolat, "Koronavirüs nedeniyle hastanedeki yoğunluğun azalmasına ve salgının yayılmasının önlenmesine katkı sunacağına inanıyoruz. Her kullanımdan sonra dezenfekte edilmektedir. Kullananların da evde cihazı alkollü bezle silmesi yeterlidir" dedi.

YORUMLAR 31
 • Muhammed 3 ay önce Şikayet Et
  Hadi bakalım inşallah bunuda basaricaz Allah'ın izniyle ve bu hastalığn ustesinden gelicez inandık güvendik biz bize yeteriz Türkiye
  Cevapla
 • Mostin4 3 ay önce Şikayet Et
  Bebeklerde sarılık olmasını engellemek için bunu bir kenara not edin Lütfen kesin çözüm : Anne doğum yaptığı gün itibari ile sabah akşam 1 su bardağı yarısı sirke yarısı pekmez bunu karıştırıp sabah 1 bardak akşam 1 bardak olmak üzere içecek yaklaşık 20 gün içecek. Bebek kesinlikle sarılık olmuyor. Defalarca denenmiştir kesinlikle uygulayın yan etkisi yok
  Cevapla
 • Ahmet 3 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun hükümetimizin büyük çalışmaları ile üretenlerimizden devlet kuruluşlarımız özel sektör kuruluşlarımız üniversitelerimiz başta savunma sanayi alanlarımız ve sağlık savunma sanayi alanlarımız olmak üzere diğer bütün alanlarda çokça üretimler ve ARGE'ler yapalım.
  Cevapla
 • Can 3 ay önce Şikayet Et
  Taklitleri toplatın ve dava açın..
  Cevapla
 • Sağlıkcı 3 ay önce Şikayet Et
  Laboratuvar teknk. O iş öyle olmuyor uzun süre NİCU yani yenidoğan yoğun bakımda çalışmış biri olarak söylüyorum foto terapi denen şey bebeğin vücuduna foton denen viyole ışın verilmesi demek düz ışık olmuyor o bebeğin florasandan değil kendili bağışıklık sistemini toparladığı için iyileşmiş. Fototerapi öyle basit bişey sanılmasın tedavi sürecinde dikkatli olmak gerekiyor. Ufak bir dikkatsizlikte florasandan daha kalıcı hasarlar bırakabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
(9 Ağustos 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)
İstanbul'da yolcu otobüsü yoldan çıktı! Çok sayıda ölü, yaralı ve durumu ağır olan var