Barolarda seçim sistemi değişiyor

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın sözlerini hedef alarak nefret söylemine imza atan Ankara Barosu, bazı grupların baro yönetimlerini ele geçirdiğini yeniden gözler önüne sermişti. Baroların seçim sistemi değişiyor. Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, değişiklik için hazırlanan çalışmaları yazdı.

Barolarda seçim sistemi değişiyor
Barolarda seçim sistemi değişiyor
GİRİŞ 06.05.2020 17:00 GÜNCELLEME 06.05.2020 17:00
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi'nin yazısından ilgili bölüm şöyle: 

 

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın zina ve eşcinselliği eleştiren hutbesine Ankara Barosu’nun verdiği sert tepki fitili yeniden ateşledi. Ankara Barosu’nun eşcinselliği savunup “çağlar ötesinden gelen ses” diyerek İslam’a hakaret etmesi ise bardağı taşıran damla oldu. Örgütlü, marjinal bir grubun baro yönetimlerini ele geçirmesi karşısında harekete geçildi. Baroların seçim sistemi değişiyor. Daha önce baroların seçimiyle ilgili olarak bir çalışma yapılmıştı. Yozgat milletvekili Yusuf Başer ve Sivas milletvekili Hilmi Bilgin bir taslak hazırlamışlardı. Ancak bu daha sonra rafa kaldırıldı. Şimdi raftan indirildi demiyorum. Çünkü farklı bir çalışma yapılıyor.

Baroların seçim sistemi değiştiriliyor. Nispi temsil sistemi getiriliyor. Meclis açıldıktan sonra ilk iş, baroların seçim sistemini değiştiren yasal düzenleme olacak. Çünkü baroların seçimi ekim ayında başlıyor. 2021 yılı mayıs ayında ise Türkiye Barolar Birliği’nin seçimi var. Mevcut sistemde en çok üyeye sahip olan İstanbul ve Ankara barosunun etkin oluyor. Ama daha çok marjinal gruplar organize hareket ettiği için baroların yönetimlerini ele geçiriyorlar.

 

 

Bakmayın böyle eşcinsel haklarını savunmalarını, Ankara Barosu 28 Şubat sürecinde yasakçı barolardan biriydi. Başörtülü avukatları baroya kaydetmemiş, mahkeme kararlarını uygulamamıştı. O nedenle sadece baroların seçim sistemini değiştirmek yetmez. Batı’da bazı ülkelerde olduğu gibi baro tekeli kaldırılıp, gönüllük esası getirilmeli. İsteyen üye olur, istemeyen olmaz.

MÜHENDİS ODALARI DA KAPSAMDA

Ha, bir de sürpriz var. Sadece baroların seçim sistemi değiştirilmiyor. Mühendis odalarının seçim sistemi de değiştiriliyor. Mimar ve mühendis odaları, elektrik mühendisleri odaları gibi mühendis odaları bundan etkilenecek. Onlar için de nispi seçim sistemi getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında geçen hafta yapılan MYK toplantısında karar alındı, çalışmalara başlandı. Ama henüz taslak halinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayından sonra Meclis’e sunulacak.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ VAR MI?

Peki Türk Tabipleri Birliği var mı? Yok. Türk Tabipleri Birliği, hendek savaşları sırasında PKK’ya destek veren açıklamaları nedeniyle şimşekleri üzerine çekmişti. Barolar birinci sırada geliyorsa, ikinci sırada Türk Tabipleri Birliği yer alıyordu. Ancak paketten çıkarıldı. Neden? Koronavirüsle mücadele sürecinde sağlıkçılarımız fedakârca çalışırken, böyle bir düzenlemenin yapılması doğru bulunmadı. Türk Tabipleri Birliği’ni pandemi kurtardı demek daha doğru olur.

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YORUMLAR 72
 • adalet 2 ay önce Şikayet Et
  Bunlar olmasa ne kaybeder Türkiye
  Cevapla
 • Halk 2 ay önce Şikayet Et
  Devletin ülkenin kaymağını yiyen ,sonrada düşmanlık yapan odalar ,barolara ayar verilsin
  Cevapla
 • Ahmet Rafçıoğlu 2 ay önce Şikayet Et
  Fazla heyecanlanmayın.... Yeniden RAFA kaldırılır...
  Cevapla
 • Eryiğit 2 ay önce Şikayet Et
  Meslek odalarına mecburi kayıt kalkmali
  Cevapla
 • asım 2 ay önce Şikayet Et
  şükürler olsun bir zulüm odağı daha ortalıktan kaldırılacaktır inşaallah. darısı mühendisler odası ve tabibler odasının başına inşaallah
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İkinci el araç düzenlemesi Erdoğan'ın önünde: Araç başına 5 bin TL ceza kesilecek
Hemen telefonunuzdan silin! Google uyardı...