Patara'da heyecanlandıran yazıt bulundu

Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmasında antik kentin eski dönemlerinde yaşayan önemli bir kişiyi onurlandıran parçalanmış yazıt bulundu. Kazı ekibini heyecanlandıran yazıt, incelenmek üzere korumaya alındı.

GİRİŞ 07.05.2020 15:44 GÜNCELLEME 07.05.2020 15:54
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Likya Birliği'nin başkenti olan Patara Antik Kenti'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 yılının 'Patara Yılı' ilan edilmesinin ardından çalışmalar yoğunlaştı.

 

 

Çalışmalar kapsamında Patara Antik Kenti'nde, Patara Kazıları Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında yürütülen kazılarda, antik kentin eski dönemlerinde yaşayan önemli kişilerden birini onurlandıran parçalı halde büyük yazıt bulundu. Kazı ekibini heyecanlandıran yazıt, incelenmek üzere korumaya alındı.

PATARA YILI ARMAĞANI

Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, "Tiyatro çalışmalarında müthiş bir yazıt daha ortaya çıktı. Tüm parçalarını büyük bir titizlikle toplayıp hemen konservasyona aldık. Kentin önemli kişilerinden birini onurlandıran yazıt, 2020 Patara Yılı armağanı oldu" dedi.

 

 

Işık, çok büyük bir eser olduğunu bildirdiği yazıtta adı geçen kişinin ve içeriğin kısa sürede ortaya çıkarılacağını kaydetti.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
Antalya
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Heye Can 1 yıl önce Şikayet Et
  Vay canınaaaaaa.....! Ben de ölüyor heyecandan leeeeennn...
  Cevapla
 • byrm 1 yıl önce Şikayet Et
  dünyada en ahmak işlerden birisi futbol gibi
  Cevapla
 • Vatan 61 1 yıl önce Şikayet Et
  Geçtiğimiz yaz İstanbul’dan başlayıp tüm ege Akdeniz ve içanadoluyu gezdim çok antik kent Ziyaret etme fırsatım oldum tümüyle harap bakımsız olduklarına şahit oldum. Neden bizim bu milletimiz bu tarihlere bu kadar sahipsiz bu kadar duyarsız anlamak mümkün değil
  Cevapla
 • kara inci 1 yıl önce Şikayet Et
  neden olacak adam tarihi eser gorunce traktör lastigi gormus yilan gibi kaliyo direk aklina altin define geliyo sonra ilk firsatta kazma kurek daliyo
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Boş işler
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Piyasaların merakla beklediği FED faiz kararını açıkladı
CHP'li Engin Altay rezaleti savundu üstüne devlete hakaret etti