Camilerde ne zaman toplu namaz kılınabilecek? Diyanet'ten ilk bilgi

Salgınla mücadele eden ülkemizde 'Kontrollü Sosyal Hayat'a geçiş ile ilgili pek çok alanda hazırlıklar yapılırken camilerde cemaatle toplu namaz konusu da gündeme gelmeye başladı. Camilerde ne zaman toplu namaz kılınabilecek? Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda ne gibi çalışmalar yürütüyor?

GİRİŞ 08.05.2020 14:24 GÜNCELLEME 08.05.2020 15:47
Bu Habere 69 Yorum Yapılmış

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilk etapta kapatılan yerler arasında bulunan AVM’ler berber-kuaförler ve güzellik merkezleri normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte 11 Mayıs'ta yeniden hizmete açılacak olaması sonrası, "acaba camiler de cemaatle toplu namaz kılınmaya açılabilir mi?" şeklinde vatandaşlarda bir beklenti oluşmaya başladı.

 

AVM'ler yeniden açılıyorken, salgın sebebiyle ara verilen futbol liglerinin yeniden başlayacağı tarihler (12 Haziran) gündeme gelirken, camiler için de yoğun önlemler alınarak böyle bir çalışma yapılabilir mi soruları sorulmaya başlandı.

AVM'LERİN AÇILACAK OLMASINI CAMİLERLE MUKAYESE ETMEK NE KADAR DOĞRU?

Bu soru işaretleri ile ilgili Haber7, Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine ulaştı. Diyanet yetkilileri, camilerin özellikle AVM'lerin ve diğer alanların açılması ile ilgili mukayese edilmesini pek doğru bulmuyor. Toplu olarak yapılacak ibadet sırasında doğacak riskler sebebiyle camilerin durumunun daha farklı olduğu ifade ediliyor. 

 

Diyanet yetkilileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın AVM'lerin açılması konusunda "kapatma kararını kendileri almıştı, açılma kararını da kendileri verecek" sözlerini de hatırlatarak camilerin de bu noktada AVM ve işletmelerden ayrıştığına dikkat çekiyor.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE İLGİLİ KURUMLARLA YAKIN ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Sağlık Bakanlığı ile sürekli görüşme ve koordinasyon halinde süreçle ilgili çalışmaların yürütüldüğünü aktaran yetkililer, takvimle ilgili süreç belirlenirken ilgili kurumların tavsiyeleri doğrultusunda hareket edileceğine atıf yaptılar. Yetkililer ayrıca bu zamana kadar cemaatin sağlığının hiç bir şekilde riske atılmaması konusunda titizlikle çalışmalar yapıldığını ve aynı hassasiyetle süreci değerlendireceklerine vurgu yaptılar.

CAMİLER BİREYSEL İBADETE KAPALI DEĞİL

Camilerin şu anda kapalı olmadığını da özellikle dile getirilen yetkililer, bireysel olarak ibadetlerin tedbirli bir şekilde yapılmaya devam edildiğini, sadece toplu ibadetler konusunda bir kısıtlama olduğunu belirttiler. Camileri açma kararının netice itibariyle kolay olduğunu ancak şu aşamada doğurabileceği sonuçlara odaklanmanın daha önemsenmesi gerektiğine de dikkat çektiler.

12 HAZİRAN TARİHİ GÜNDEME GELMİŞTİ

Camilerin yeniden toplu ibadete açılması konusunda Ak Parti MKYK'da da dile getirilen ve kamuoyunda da gündeme gelen 12 Haziran tarihi ile ilgili bir takvim gündeme gelmişti. Diyanet yetkilileri, camilerin toplu ibadete açılışı ile ilgili takvim konusunda da görüşmelerin ve değerlendirmelerin devam ettiğini dile getirdiler.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN HADİS-İ ŞERİFİ İLE HATIRLATMA

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.), salgın hastalık riskine karşı, ashabına yönelik "Bir yerde veba hastalığı çıktığını duyarsanız oraya girmeyin, bulunduğunuz yerde veba hastalığı çıkarsa o bölgeden de ayrılmayınız” karantina tavsiyesini tekraren hatırlatan yetkililer, bir süre daha namazların evlerde kılınmasının yerinde olacağı konusunda görüşünde birleşiyor.

Osman Ateşli - Haber7

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 69
 • Ismail 3 ay önce Şikayet Et
  Saglik çalışanları tulumla virüslü hastaların içindeler demekki faydası var.bizde yıkanabilir tulumla,maskeyle,eldiveninimizle,ayağımıza tavaf patigini takalım. hocamız hutbeyi kısa tutup iki rekat namazı kılıp düzenli bir şekilde camiden cikalim.Kapı girişinde sağlıkcimiz bulunsun ateş ölçsün semptomu olanları almasın polisimiz dışarda düzeni sağlasın. Tedarikciler namaz setleri yapsinlar( tulum,eldiven,maske,tavaf patigini) uygun fiyatada Satsınlar alalim herkes kendine yakın camisine gitsin.ayrica sağlık bakanlığı uygulamasındaki yoğunluk riski yüksek yerlerdeki camilerde kilinmaz riski az olan camilerde kilinamazmi?
  Cevapla
 • Müjo 3 ay önce Şikayet Et
  Her vakte camiye gidiyormuşum merak ettim Yok eğer cemaati özledinse eğer ailenle kıl devlet senin benim için önlem alıyor görüyoruz işte sokağa çıkma yasağında vaka oranı düşüyor sonra tekrar yükseliyor acaba neden efendimizin hadisi var bu konuda neden zor ediyordun
  Cevapla
 • selım 3 ay önce Şikayet Et
  camı yuzu gormeyen chp lı ve fotuculer bırden bıre avm ve camı karsılastırması yapmaya baslamıs ahlaksızlar bız devlet yonetıcılerımze guvenıyoruz bızım saglıgımız ıcın mahsun duran camıler gunu gelınce cematıne kavusacaktı ınsallah
  Cevapla
 • şaban 3 ay önce Şikayet Et
  samimiyeti ve fedakar çalışması ispatlı devletin, bu konudaki kararı ne olursa, biz müslümanların da uymasıdır, mümin tavrı
  Cevapla
 • Sami 3 ay önce Şikayet Et
  Sorun olmayan bölgelerde maskeli,seccadeli ve mesafeye uygun gayet(Özellikle vakit namazları ) tabikide namaz kılınabilir diye düşünüyorum..pazar yerleri ve avm lerden daha güvenli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk fırkateyni yeniden Kaş'ta
Rusya Kovid-19 aşısını buldu, ilk sırada Türkiye var! Anlaşma gereği tek bir şarta bağlı