Son seçim anketinde dikkat çeken detay! Büyük yükseliş

Zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde vatandaşın yarın bir seçim olması durumunda kime güvenip oy vereceği ile ilgili çeşitli anketler yapılıyor. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, bu anketlerin sonuçlarına göre köşe yazısında çarpıcı değerlendirmelere yer verdi. Selvi, Erdoğan'a olan güvenin kriz zamanlarında daha da arttığını dile getirdi.

Son seçim anketinde dikkat çeken detay! Büyük yükseliş
Son seçim anketinde dikkat çeken detay! Büyük yükseliş
GİRİŞ 08.05.2020 17:48 GÜNCELLEME 08.05.2020 17:48
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Yapılan birçok ankete göre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a olan destek ve güven artmaya devam etti.

 

İşte Selvi'nin önemli detaylara değindiği o köşe yazısı:

Anketleri düzenli olarak takip etmeye çalışıyorum. Özellikle büyük kriz anlarında önemli inişler ve çıkışlar yaşanıyor. Daha önce Metropoll’ün anketini yayınlamıştım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a şubat ayında yüzde 41.1 olan desteğin mart ayında 55.8’e yükseldiğini gösteriyordu.

 

Metropoll sadece koronavirüsle yetinmemiş, Erdoğan’a 15 Temmuz’da, Suriye operasyonlarında olan destekle seçim dönemlerini içine alan bir tablo çıkarmıştı. Kriz dönemlerinde Cumhurbaşkanı’na olan destekte ciddi bir artış söz konusuydu. Bunda Erdoğan’ın kriz yönetimindeki başarısı etkiliydi. Ancak toplum kriz anlarında başında güçlü bir lider istiyor. Erdoğan o ihtiyaca cevap verdiği için kriz dönemlerinde HDP, CHP, İYİ Parti ve Saadet seçmeninin de desteğini alıyor. Ama seçim dönemlerinde tarafgirlik ve kutuplaşma girince bu oranda düşme oluyor.

Önümde Konsensus ile Optimar’ın nisan ayı araştırmaları duruyor. Konsensus’un araştırmasında “Erdoğan’a oy verebilirim” diyenlerin oranı bir ay önceye göre 4 puan artmış, şubat ayında yüzde 45.9 olan oran yüzde 49.9’a yükselmiş. Hilmi Daşdemir’in sahibi olduğu Optimar’ın anketinde ise ciddi bir sıçrama tespit edilmiş. Şubat ayında yüzde 29.9 olan destek şimdi yüzde 45.7 gözüküyor.

İMAMOĞLU İNİŞTE

Kriz sürecinin yönetimindeki başarısından dolayı ilk kez potaya girenler olduğu gibi, çok sert düşüş yaşayanlar var. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bu noktada göz dolduruyor. Bir ay önce gündemde olmadıkları için kıyaslayacak bir veri bulunmuyor. Ama aynı durum İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu açısından geçerli değil. Ekrem İmamoğlu yüzde 26.2’den yüzde 17.7’ye gerilemiş durumda. Bunun nedeni aslında başlı başına bir araştırma konusu. İmamoğlu şapkayı önüne koyup düşünmeli.

HALK ERKEN SEÇİM İSTEMİYOR

Murat Sarı’nın başkanı olduğu Konsensus Araştırma halkımıza erken seçim isteyip istemediğini de sormuş. “Erken seçim olmasın” diyenlerin oranı yüzde 66.6’yı bulurken, seçimi isteyenler yüzde 33.4’te kalıyor.

HALK YENİ PARTİ İSTEMİYOR

Halk seçim değil, geçim derdinde. Ancak aynı zamanda yeni partileri de istemiyor. “Yeni partiye ihtiyaç var mı” sorusuna halkın yüzde 72’si “Hayır” yanıtını vermiş. Bunda hayal kırıklığına neden olan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu partilerinin de etkisi var mı, bilemiyorum.

YORUMLAR 48
 • Musa 2 yıl önce Şikayet Et
  Alaah a güveniyoruz .
  Cevapla
 • RECAİ 2 yıl önce Şikayet Et
  Hainliklerini artık bu millet görmüş olmalı. Bu zamanda dahi bu milletle birlikte olamadılar.
  Cevapla
 • Bakı yeşil 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis in oyları bu yaptıklarına göre az enaz %65 70 ler olmalı. Çünkü bu ülkede %30 ne yaparsan yap memnun edemediğin bir azınlık dönme grubu var sabit fikirli kendi doğmasına tapanlar var. Mason Sebatay Lions Sebataycı dönmeler ki onlar zaten bizden değiller ve hiç olmadılar 1071 dem buyana.
  Cevapla
 • beni_unutma 2 yıl önce Şikayet Et
  muhalefetin onca hainliğini görünce Erdoğan'a verilen destek az, en önemlisi nekadar içimizde hainler varmış.
  Cevapla
 • Adil 2 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar secim yaklasınca iftira yalan dolan ajitasyon .farklı konulardan girerek .milleti kandirma uzmani olmuslar mesela gencleri .gelecegimle oynama hestegi ile kandiriyor .sorsan gelcege dair bir planin varmi diye .fos ...asla yok ama trubinlere oynama .muthis algi .super ... adam kandirma .partisi .bu cibilyetsiz guruh
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BM'den dünyaya faiz çağrısı: İhtiyatsız bir kumar...
İzmir'de infiale neden olan görüntü: Kur'an-ı Kerim yırtıp yaktılar