Sıcak havada koronavirüs ölüyor mu? İki yeni araştırma

ABD ve Kanada’da yapılan iki ayrı araştırmaya göre, hava sıcaklığının yükselmesi yeni tip corona virüs(Covid-19) salgınını frenlemeyecek. Araştırmacılar, 25 santigratın üzerindeki her yarım derecelik artış için bulaşma riskinin sadece yüzde 1,5 oranında azaldığını açıkladı.

Sıcak havada koronavirüs ölüyor mu? İki yeni araştırma
Sıcak havada koronavirüs ölüyor mu? İki yeni araştırma
GİRİŞ 11.05.2020 14:52 GÜNCELLEME 11.05.2020 14:55
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

ABD'de MIT ve Kanada’da Toronto Üniversitesi tarafından yapılan iki farklı  araştırmada sıcak havanın yeni tip corona virüsü (Covid-19) yayılma ve enfekte etme beceresinde bir değişikliğe neden olmadığı ortaya konuldu.

 

Toronto Üniversitesi'nden araştırmacılar, mart ayından bu yana ABD ve Kanada'da görülen 375 bin 600'den fazla Covid-19 vakasını inceledi. Sıcaklık, nem, okulların kapatılması, kitle toplantılarının kısıtlanması ve sosyal mesafenin hastalığın yayılması üzerindeki etkisini karşılaştırdılar.

Kanada Tabipler Birliği dergisinde yayımlanan çalışmada, hava sıcaklığının artmasına rağmen, corona virüs vakalarının azalışı arasında kaydadeğer bir ilişki bulunamadı.

 

"SALGINI YAVAŞLATAN TEK UNSUR KARANTİNA ÖNLEMLERİ"
Toronto Üniversitesi’nden Profesör Dionne Gesink, konuya ilişkin “Yaz corona virüsü ortadan kaldırmayacak. İnsanların bunu bilmesi önemli. Öte yandan, bir bölgede halk sağlığı müdahaleleri ne kadar çok olursa, salgını yavaşlatma etkisi o kadar büyük olur. Okul kapatmaları, kalabalık toplantıların yasaklanması va karantina müdahaleleri gerçekten önemli, çünkü şu anda salgını yavaşlatan tek şey bunlar” açıklamasını yaptı.

Araştırmanın ortak yazarı Dr. Peter Jüni ise, “Hem enlem hem de sıcaklığın corona virüsün yayılmasında rol oynayabileceğini öne süren bir ön çalışma yaptık. Ancak, çalışmayı çok daha zorlu koşullarda tekrarladığımızda, tam tersi bir sonuç elde ettik” ifadelerini kullandı.

ABD’li araştırmacılar da Kanadalı bilim insanlarıyla benzer bir sonuca vardı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) Sistem Dinamiği Bölümü Doçenti olan baş araştırmacı Hazhir Rahmandad ve ekibi, Aralık ve 22 Nisan arasında 3 bin 700'den fazla yerde virüs aktarımı ve hava durumu istatistikleri ile ilgili verileri analiz etti.

Çalışmada 25 derecelik sıcaklığın üzerinde her 0,556 °C’lik artış için yayılamada yaklaşık yüzde 1,5’lik bir azalma olduğu bulundu.

"EN İYİ İHTİMALLE İKİNCİL BİR ROL OYNAR"

Rahmandad, “Yüksek sıcaklıklar ve nem corona virüsün iletim oranlarını orta derecede azaltsa da, pandeminin sadece yaz havalarından dolayı yavaşlaması mümkün değil. Politikacılar ve halk, yaz ikliminin doğal olarak enfeksiyonu engellediğini varsaymak yerine acil durumlara karşı tetikte olmalı. En iyi ihtimalle, hava sıcaklığı  salgının kontrolünde sadece ikincil bir rol oynabilir” açıklamasını yaptı.

ETİKETLER
koronavirüs korona
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • NEDENİRSE DENSİN 1 ay önce Şikayet Et
  birileri hala,,,TESTİ POZİTİFTEN NEGATİFE DÖNENİN testi tekrar NEGATİF OLURMUYU ÖĞRENE DURSUN....:::::::::::::::::::::::::::::::::NEDENİRSE DENSİN*****HAVALAR ISINIYOR............islam hayat tarzı egemendir denilen TÜRKİYEDE BUGÜNKÜ VAKA...1114
  Cevapla
 • yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  ne diyon kardeş sen
  Cevapla
 • küçük esnaf 1 ay önce Şikayet Et
  turkıyedekı bazı parasal güçler bu virus yüzunden halkın para olarak zor durumda kalmasını kredı borcunu ödeyememesını istıyorlar örnegın dukkanı karantınandan kapalı esnafların kredı borcunu ödemesın faizı bındırelım malına el koyalım ıstıyorlar işçi memura zarar veremıyor parasal güçler hedefleri esnaflar ,,,
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  normal griplerde denize girildiğinde deniz suyu çok iyi bir rahatlama sağlıyordu bundada biraz faydası olurmu acaba.
  Cevapla
 • Orhan 1 ay önce Şikayet Et
  Benim dinlediğim bir bilim adamı güneş ışınlarının yazın güçlendiğinden dolayı virüs ışınlar sayesinde yok olacak açık alanlarda ve güneş gören yerlerde yaşayamayacak ve yayılamayacak diyordu kimse de bunu anlamıyor hâlâ sıcaklık takmışlar bir sıcaklığa sıcaklık etki etmeyecek diyorlar. Güneş diyor adam UV ışınları diyor bir başkası da UVC ışını yok ediyor demişti
  Cevapla
 • Hadi 1 ay önce Şikayet Et
  Madem bu millet anlamıyor da çok bilmiş bilir kişi; 12 ay yaz olan Afrika, Hindistan gibi yerlere UV ışınları gelmiyor muymuş da, oralarda virüs neden yayılıyormuş?
  Cevapla
 • Mehmet Yucesoy 1 ay önce Şikayet Et
  Sicaklik etkili olsaydi Hindistan'da 70bin vakia olmazdi o kadarki sokaga cikma yasagina ragmen. Inek pisligi bile adamlara fayda vermedi.
  Cevapla
 • düşünür 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim buralarda 45 dereceye 50 dereceye yaklaşıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Sakarya'daki patlamaya ilişkin tutuklama kararı!
İldeki vaka artışı korkuttu! "Okullar açılmayabilir"