Korona vatandaşın korkulu rüyası oldu!

Salgın sebebiyle her şeyimiz değişti. Çalışma hayatımız, sosyal etkinlikler, eğitim, alışveriş ve daha birçok şey... Sokağa çıkma yasakları 'can sıkıntısı' olarak adlandırılan ruh hâlini tetikledi...

Korona vatandaşın korkulu rüyası oldu!
Korona vatandaşın korkulu rüyası oldu!
GİRİŞ 18.05.2020 07:57 GÜNCELLEME 18.05.2020 07:57
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Günlük rutinlerinin tamamını 50 metrekareye sığdırmak zorunda olan da, 500 metrekarelik evlerde yaşayanlar da belirsizlik duygusuyla endişe duygularının zirveye çıktığı günleri yaşıyor. Bu karmaşık ruh hâli ve belirsizliğin verdiği umutsuzluk, birçok kişide kâbus olarak yüzeye çıkmaya başladı.

Telefonla danışma hizmeti alan birçok insan, korkulu rüya görmekten şikâyet ediyor. Tüm Uyku Tıbbı Araştırmaları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, korkulu rüyaların artışında Covid-19 etkisinin çok büyük olduğunu ifade ediyor. Fidan'ın verdiği bilgiye göre, bu durumun kontrol altına alınması şart. Kişilerin gördükleri rüyaların neler olduğunu tespit etmek gerekiyor ki, problem anlaşılsın ve çözüme daha kolay gidilsin. Bunun için rüya günlüğü tutulmasını tavsiye eden Doçent Vural Fidan, durumun hayatı etkileyecek boyuta gelmeden uyku hekimi ya da psikiyatri uzmanlarından destek alınması gerektiğini vurguluyor...

ÇOĞUNU UNUTURUZ

Hemen hemen herkes gece boyunca 4 ile 6 kez 10-15 dakikalık kesitler halinde rüya görüyor. Kaygı ve stres artışına bağlı olarak rüya içeriğinde korku unsuru öne çıkabiliyor. Rüyaların çoğunu sabah hatırlayamayacağımız için, gece rüyadan uyanınca küçük notlar almalı.

DOĞRU BİLGİLENİN

Kişilerin endişelerinin ve tabii korkulu rüyalarının azalması için öncelikle doğru bilgiye ulaşmak çok önemli. Uzmanlar, yetkililerin verdiği bilgilerin takip edilmesini, sosyal medyada yayılan ve kaynağı belli olmayan felaket haberlerine itibar edilmemesini de tavsiye ediyor.

Uyku saatleri 12'ye yükseldi

Birleşmiş Milleller Kalkınma Programı'nın (UNDP) stratejik ortağı HABİTAT Derneği araştırmasına göre de birçok alışkanlığımız değişti. Normalleşme süreci beklen- tilerinin 6 ayı bulduğu araştırmaya göre yüzde 49'luk kesim eskiden 5-6 saat uyurken şimdi 8-9 saate çıkarmış durumda. Salgın öncesi 8 saat uyuyanlar ise bu süreyi 12 saate kadar çıkardı. Katılımcılar en çok dışarıda yemek yemek ve kahve içmeyi özlerken, bunun için 3-6 ay bekleyeceğiz diyenler var. Sosyal medya kullanımının artmasındaki en önemli etkenlerden birinin ise dizilerin yeni bölüm çekmemesi olarak ifade ediliyor.

TÜRKİYE GAZETESİ

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • yapcek bişe yok 4 ay önce Şikayet Et
  vay be 3 aylık bir kısıtlama ruh halleri bozulmuş ula bunlar yokluk görmemişler galiba
  Cevapla
 • Ramazan 4 ay önce Şikayet Et
  Ramazan aynı ihya etmek için fırsat
  Cevapla
 • teknisyen 4 ay önce Şikayet Et
  Namaz kılın Allah yönelin borcunuz yoksa biraz ara verin dünya işlerine bu günlerde geçer gider Allahım borcu olanların yardımcısı olsun
  Cevapla
 • Konyalı Mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  70 Yaşındayım. Pandemi sebebiyle dışarıya çıkamıyorum. Bilim kurulu bizleri "Kadavra" zannediyor! Dün 12-18 arası çıkabilirsiniz amma "yürüyüş mesafesinde"Bu bilim kurulunun içinde psikolog psikiyatrist yok mu? "Bu insanlara dışarıya çıkmayın diyoruz ama bu uygulama yaşlıların psikolojisini bozar"! Diyecek bir Allah'ın kulu yok mu?Dün 12-18 arası çıkmak istemedim. Sebebi çıkabilirsin ama "yürüyüş mesafesi çerçevesinde olsun"! Bu uygulama bilim dışı bir uygulamadır. Uygulama bittiğinde, psiqiyatristlere, psikologlara, ortopedicilere,fizyoloji uzmanlarına hayli iş düşecek!Belki de tedavisi ömrünün sonunu getirecek rahatsızlıklar.
  Cevapla
 • ali yazıcı 4 ay önce Şikayet Et
  nefes alamamnın ne olduğunu hastalığı çekenlere sor evde kyfiyettenmi duruyorsun sğlıkmı önemli sokakmı dün bizde çıktık dolaşıp geldik
  Cevapla
 • Sahipkıran 4 ay önce Şikayet Et
  Dede hastalık kapıp hastane odalarında ve yoğun bakım duvarlarını seyretmekten iyidir. Bizler sizleri henüz başka bir şekilde koruyamayız. Bir de memnun olunki sizleri düşünen birileri var. Bak Avrupa ve Amerikaya yaşlılarını ölüme terk ediyorlar. Biraz sabır lütfen, bu durumdan kimse hoşnut değil.
  Cevapla
 • Analiz 4 ay önce Şikayet Et
  korkulu rüya görmek istemeyen abdestli yatsın yatmadan önce ayetel kursi felak ve nas surelerini okusun kesin çözüm
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Canan Kaftancıoğlu'ndan ikinci skandal 'Atatürk' paylaşımı
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum