Bahçeli'nin önerisinin detayları belli oldu! İki parti seçime giremeyecek

MHP Lideri Devlet Bahçeli, başka partilere milletvekili transferinin önüne geçilmesi için Siyasal Partiler ve Seçim Kanunu'nun değişmesini talep etti. Söz konusu düzenlemeye göre, partiler arası milletvekili transferine süre sınırı konulması planlanıyor. Bu düzenlemenin yapılması durumunda, anketlere göre vatandaştan destek görmeyen Babacan ve Davutoğlu'nun partileri seçime giremeyecek.

Bahçeli'nin önerisinin detayları belli oldu! İki parti seçime giremeyecek
Bahçeli'nin önerisinin detayları belli oldu! İki parti seçime giremeyecek
GİRİŞ 18.05.2020 15:47 GÜNCELLEME 18.05.2020 15:49
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

MHP'nin Siyasal Partiler ve Seçim Kanunu düzenlemesine ilişkin yürüttüğü çalışmanın detayları belli oluyor. Söz konusu düzenleme ile bir milletvekilinin seçildiği partiden başka bir partiye geçişine süre sınırlaması getirilmesi ön görülüyor.

 

 

Milliyet gazetesinden Önder Yılmaz'ın haberine göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başka partilere milletvekili transferinin önüne geçilmesi için düzenleme yapılması gerektiğini açıklamasının ardından MHP'nin çalışma yaptığı düzenlemenin ayrıntıları belli oluyor.

SÜRE SINIRI KONULACAK

 

 

Söz konusu düzenlemeye göre, partiler arası milletvekili transferine süre sınırı konulması planlanıyor. Kaynaklar, Bahçeli'nin, "Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu, TBMM İç Tüzüğü değiştirilmeli, Milletvekili Dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalı ve Siyasi Etik Kanunu ve meslek kuruluşları kanunu çıkarılmalı" başlıklarıyla gündeme getirdiği konuların zaten MHP seçim beyannamesinde yer aldığını anımsatıyor. MHP kurmayları dile getirilen taleplerin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçilmesiyle birlikte mevcut yapıların yeni sisteme uyumu açısından zaten olması beklenen 'kronolojik değişiklikler' olduğunu savunuyor.

"MİLLETİN İRADESİNE İHANETTİR"

MHP'de "X, Y, Z partisine 20 milletvekili vererek istikrarsızlık görüntüsü verilip, sisteme dönük yeni operasyonlara kapı aralanıyor. Millet bir milletvekiline oy verdiyse onu partisiyle birlikte değerlendirip oyunu vermiştir. Seçildikten sonra yok şu partinin vekile ihtiyacı var veya bireysel zaaflarla başka partiye geçmek, öncelikle milletin iradesine ihanettir" görüşü dile getiriliyor.

2 PARTİ SEÇİME GİREMEYECEK

MHP'nin siyasi partiler ve seçim kanunlarına ilişkin yürüttüğü çalışmada, partiler arasında transferlere süre sınırı konulması planlanıyor. Buna göre, bir milletvekili seçildiği partiden başka bir partiye seçim öncesi geçemeyecek. Süre sınırının ne kadar olacağı konusunda ise 1 yıl veya daha fazla olması gibi alternatifler bulunuyor. Bu düzenlemenin gerçekleşmesi durumunda CHP'nin milletvekili vereceği konuşulan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan'ın partileri seçime giremeyecek.

Bahçeli'nin milletvekili dokunulmazlığı konusundaki, 'beklentiler karşılansın' talebi ise, TBMM'de bekleyen fezlekelere dönük. Bahçeli, dokunulmazlık fezlekelerinde Meclis'in 'bekleme odası' olarak görülmesine karşı olduğu dile getiriliyor

ETİKETLER
öneri
YAZDIR
YORUMLAR 97
 • ruhi 4 ay önce Şikayet Et
  Ayrıca darbeden bahseden siyasilere siyaset yapmalarının engellenmesi aktif siyasetci ise görevden alınması için bir mekanizmanın kurulması ayrıca bundan sonra darbe teşebbüsünde bulunmanın ağır bir cezası olması bir yasal düzenlemenin yapılması elzemdir
  Cevapla
 • ömer 4 ay önce Şikayet Et
  Bahçeli doğru yere neşter vurmuş Bahçelini bahsettiği bir an önce yasalaşmalıdır
  Cevapla
 • Afyonkarahisar 4 ay önce Şikayet Et
  Böyle yapan haindir. Kirli emeller için çalışan kişiler transfer mi olur. Düpe düz şeytanlık
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 4 ay önce Şikayet Et
  Helal olsun Devlet Reise.chdpkk nın oyununu iyi deşifre etmiş.
  Cevapla
 • Er Ka 4 ay önce Şikayet Et
  2 parti baştan kaybetti millete ortaklık dönemleri ile ilgili istenilen açıklamayı yapamıyarak kendilerini yan kuruluş olarak ve sadece maddiyat için kurulan 2 parti olduklarını deklare etmiş oluyorlar. Seçimle ilğili değişikler felan hepsi bahane. Doğru, dürüst, menfaat, vs gözetmeden sadece milletin ve devletin geleceğine çalışıyorsan bu millet hakkını verir ey siyasiler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İddialar sonrası Koca'dan toplantıda sert açıklama: Bunu yaptığım için üzgünüm...
Aliyev 'tek bir şartımız var' deyip resti çekti: Artık bu topraklardan bizi kimse çıkartamaz