65 yaş ve üzeri için 'seyahat izin belgesi' genelgesi yayımlandı!

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi.

65 yaş ve üzeri için 'seyahat izin belgesi' genelgesi yayımlandı!
65 yaş ve üzeri için 'seyahat izin belgesi' genelgesi yayımlandı!
GİRİŞ 20.05.2020 23:10 GÜNCELLEME 21.05.2020 18:23
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama:

 

 

Uzun süredir sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara, Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda 21 Mayıs Perşembe günü saat 09.00’dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verildi. Bu doğrultuda, İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine “ 65 Yaş ve Üzeri Vatandaşlar İçin Seyahat İzin Belgesi” konulu Genelge gönderildi.

Genelgeye göre;

 

 

22 Mart tarihli genelge ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza (üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecek. Bu kapsamda, 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecek.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar; “Seyahat İzin Belgesi” taleplerini, 21 Mayıs Perşembe günü, saat 09.00’dan itibaren elektronik ortamda E-Devlet, İçişleri Bakanlığı, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden yapılabilecek.

Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covid-19 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacak.

Vatandaşların bahse konu belgeyi almak üzere herhangi bir sağlık kuruşuna ya da kaymakamlık/valiliklere gitmelerine gerek bulunmayacak. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak.

İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca E-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecek.

Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak.(65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)

İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşların bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecek. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacak.

65 yaş ve üzeri olan vatandaşlar gidecekler yerlerde de 22 Mart tarihinde yayınlanan genelge kapsamında sokağa çıkma kısıtlamaları devam edecek.

Söz konusu tedbirlere ilişkin Valiler/Kaymakamlar tarafından;

* İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri uyarınca yukarıda belirtilen çerçevede gerekli kararların alınacak.

* Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olanların otogarlarda oluşturabileceği yoğunluk göz önüne alınarak toplu ulaşımlarına ilişkin tedbirler planlanarak, uygulamada herhangi bir aksaklığa ve mağduriyete neden olunmayacak.

YORUMLAR 14
 • mete 1 yıl önce Şikayet Et
  Tamamda, memleketinde işi gücü olanlar ne yapacak, onlar için bir karar ne zaman çıkacak. Bu memlekette bir çaycılarınmı işi var başka meyve sebze işi olan ne yapacak?.. İçişleri acil çözüm bulmalı, ne bileyim virüs testi yaptırana işi gücü varsa yol açılsın diyorum.
  Cevapla
 • kurt bey 1 yıl önce Şikayet Et
  şehir icinde dolaşım imkanı sağlansın
  Cevapla
 • Şahinbey 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz çıkın dolaşın,daha sonra diğer hastalara şifa olursunuz belki.
  Cevapla
 • Mesut 1 yıl önce Şikayet Et
  Sınava girecek çocukların kabahati ne? İyice bunaldılar. Madem bayram geçsin öyle müsade edin yaşlılara da. Köyünde kentinde ziyarete gelecekler yine tehlikedeler..
  Cevapla
 • Hakkı 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazlıkçı ihtiyarlara çıktı bu izin.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  30 gun sure ile gittikleri yerde kal ma şartı il ici ve ilçer dahil mi yoksa il dışı seyahatleri mi hapsiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ATAK helikopterine yeni özellik! Dünyanın en iyileri arasında
Doğu Akdeniz'de Osmanlı tokadı: EastMed'in çöküşü