Camide ibadet edeceklere 8 öneri

Koronavirüs nedeniyle toplu ibadete kapalı olan camiler, 29 Mayıs'ta yeniden açılacak. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronada ibadet için 8 kural sıraladı.

Camide ibadet edeceklere 8 öneri
Camide ibadet edeceklere 8 öneri
GİRİŞ 21.05.2020 13:31 GÜNCELLEME 21.05.2020 15:11
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronada ibadet için 8 kural sıraladı.

 

 

Kişiler, sadece elinin yüzünün geleceği yer için bir bez parçası kullanabilir ya da kendi seccadesini getirebilir ama bunların namazdan sonra 60 derecede yıkanması ya da atılması gerekiyor.

Camiye girenlerin ateşi ölçülmeli, öksürük ve hapşırık gibi belirtilere dikkat edilmeli.

 

 

Sosyal mesafeye her an dikkat edilmeli.

Camilerde klima kullanılmaması, doğal yolla havalandırılması uygun olur. Klima olacaksa kişiler arasındaki mesafenin en az 2 metreye çıkarılması gerekir.

Konuşmayla virüsün bulaş imkanı artacağından herkeste maske olmalı. Duaların yüksek sesle değil, içten okunması lazım. Konuşmak, virüsün bulaş imkanını 10 kat artırıyor. Öksürük ve hapşırmak 1000 kat artırıyor. Konuşmanın tonu da önemli. Yüksek sesle konuşunca bulaş imkanı daha da artıyor. Dua ve tekbirlerin mümkün olduğunca sessiz hatta hiç konuşmadan, nefes alıp vererek içten yapılması gerekiyor...

İmamların da hastalığı bulaştırma riski var. Cemaatle araya mesafe bırakılması lazım.

Maskeyle vaaz ve Kuran okuması kolay olmayabilir; imamın olduğu yere şeffaf, fiziksel bariyer konabilir veya yüz siperliklerinden kullanıp alçak ses sorunu için mikrofon kullanılabilir.

Cami içlerindeki Kuran kursları okul gibi değerlendirilmeli ve açılmamalı.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
salgın koronavirüs
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Eczz.06 1 yıl önce Şikayet Et
  Maskenin Bakterileri üzerinde topladıgı için daha SAGLIKSIZ oldugunu söyleyen pek çok doktor var. Sosyal dogru mesafe daha önemli yani.
  Cevapla
 • Ümit 1 yıl önce Şikayet Et
  camilerin açılması gerekiyor. tıpkı alışveriş mağaalarının açıldığı gibi, satış yapan kişiler vücut diliyle satış yapmadıkları gibi maske altında dua etmek ne derece zarar verir. mantıksız geldi, sosyal mesafe ve maske olduğu sürece bir sorun olurmu bırakında bu işin erbapları yayınlasın nitekim hafta ya açılacak bunun karanı verenler açıklarsa daha güzel olacaktır.
  Cevapla
 • hiçkimse.. 1 yıl önce Şikayet Et
  Kısacası GİTMEYİN...
  Cevapla
 • ben 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen GELME gideceğin yer belli
  Cevapla
 • arif abi 1 yıl önce Şikayet Et
  camiye gelmeyin denmiş kısaca. camiler ibadetin yapısı itibariyle önlem alınabilecek yerler değil. İnşallah biran önce bu bela üzerimizden kaldırılır da camiler de normal düzene girer...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Akar'dan çok sert açıklama: Bundan başka çareleri yok!
Geceye damgasını vuran soru: Avrupa'nın çirkin yüzünü görünce şoke oldu!