Korona fırsatçısına ibretlik ceza! 48 saatte yaptırmıştı, kendi elleriyle yıkıyor

Antalya'da koruma altındaki birinci derece doğal sit alanına koronavirüs sürecini fırsat bilip 48 saatte yapılan kaçak villa için yıkım kararı verildi. 10 günlük villanın yıkımı ise belediyenin denetiminde sahibi tarafından yapılıyor.

Korona fırsatçısına ibretlik ceza! 48 saatte yaptırmıştı, kendi elleriyle yıkıyor
Korona fırsatçısına ibretlik ceza! 48 saatte yaptırmıştı, kendi elleriyle yıkıyor
GİRİŞ 22.05.2020 14:48 GÜNCELLEME 22.05.2020 15:31
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Antalya Kekova Koyu'nda, koruma altındaki birinci derece doğal sit alanında koronavirüs salgını sürecini fırsat bilip 48 saatte yapılan kaçak villa için yıkım kararı verildi. 48 saatte yapılan villa, 10 gün sonra bizzat sahibi tarafından sökülmeye başladı. 

 

 

KAÇAK YAPILDIĞI TESPİT EDİLDİ

 

 

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 9- 10 Mayıs tarihlerinde, yapılaşmanın yasak olduğu Koyun Adası karşısındaki koya kaçak olarak yapılan villa, 11 Mayıs günü Demre Belediyesi ekipleri tarafından mühürlendi. Mühürleme işleminin ardından Demre Belediye Daimi Encümeni, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya başkanlığında yaptığı toplantıda, villa için yıkım kararı aldı. Karar, villanın İstanbul'da yaşayan sahibi M.A.'ya gönderildi. Kararda, tebliğden sonra 3 gün içinde kaçak yapıyı mümkünse ruhsatlandırmasını, ruhsatlandırılamadığı takdirde yıkması, aksi takdirde yıkım giderleri kendisinden alınarak belediyece yıkılacağı belirtildi. 

YIKIM İŞLEMİNİ BELEDİYE DENETLİYOR

Bunun üzerine M.A, Demre Belediyesi'ni arayarak, yapının yapı ruhsat belgesi olduğunu belirtti. Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya da eski yapının yıkılarak yenisinin yapıldığını, ayrıca birinci derece doğal sit alanına verilen yapı kayıt belgesinin geçerli olamayacağını belirterek, yapıyı belediyenin yıkacağını kaydetti. M.A'nın avukatı da belediyeye gelerek yapının yıkılacağını, malzemelerin kaldırılacağını taahhüt etti. Bunun üzerine zabıta ekipleri, Kekova Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ekipleri gözetiminde, mühürleri sökerek tutanak tuttu. Villanın yıkımına ise dün başlandı. Demre Belediyesi zabıta ekipleri, villanın söküm işlemlerini denetledi. Villanın tamamı sökülüp, alan temizleninceye kadar denetimin süreceği belirtildi. Söküm işlemi tamamlandıktan sonra da malzemeler, alandan kaldırılacak. Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, ilk encümen toplantısında kaçak villaya ceza uygulanacağını, ayrıca Demre Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacağını söyledi. 

48 SAATTE YAPILDI, 10 GÜN SONRA YIKILIYOR

48 saatte yapılan, yapımından 10 gün sonra yine yaptıranlar tarafından sökülmeye başlanan kaçak villanın Koyun Adası karşısındaki arazisi, 1990 yılında H.E.İ'ye satıldı. Zilyetli olan arazi, içindeki 98.50 metrelik yapı ile beraber 1304 metrekarelik büyüklüğe sahip. H.E.İ. yapılaşmanın kesinlikle yasak olduğu yere beyana dayalı olarak 7 Kasım 2018 tarihinde yapı kayıt belgesi aldı. H.E.İ. 6 Nisan 2020 tarihinde ise noter kanalıyla araziyi M.A'ya devretti. M.A. ise 98.50 metrekarelik yapıyı yıkarak, yerine çelik konstrüksiyon, ahşap balkonlu villa inşa etti. Villa yapımı sırasında, deniz kıyısından villaya kadar malzeme taşımak için ray kurulduğu ortaya çıktı. 48 saate bitirilen villa, Demre Belediyesi ekipleri tarafından mühürlendi. 

ETİKETLER
Kekova koyu
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Murat76 3 ay önce Şikayet Et
  Bu adami devlet kendi işinde kullansın, hastane falan yaptırabilir, Çinlilerden bile hızlı mübarek :)
  Cevapla
 • Anadolu 3 ay önce Şikayet Et
  Villanın yerini önceki sahibi sit alanını iyi kakalamis..
  Cevapla
 • Caner 3 ay önce Şikayet Et
  Adamdaki paraya bakın 48 saatte villa yapmak ray döşeme nedemek demekki para babası insan yapabilir oda parasına güvenip kanunları sit alanını hiçe saymis virüs beni kurtarır demiştir herkes onunla ugraşirken villa ucgunde bitecek ti demekki ne çalışma olmuş düşünemiyorum üç vardiya çalışmıştır eminimki yerin kulağı var
  Cevapla
 • Ayarcı 3 ay önce Şikayet Et
  Bu kaçak villa yapan şahsa ne ceza kesildiğini merak ediyorum...
  Cevapla
 • Deniz 3 ay önce Şikayet Et
  Haberi iyi okursan orada yazıyor! ilk encümen toplantısında kaçak villaya ceza uygulanacağını, ayrıca Demre Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulacağını söyledi. 
  Cevapla
 • gurbetçi 3 ay önce Şikayet Et
  yav ağız tadıyla bir kaçak bina yaptırmıyorsunuz ha.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sörloth transferinde şok gelişme!
Tüm dünyaya ihraç edilecek! (21 Eylül 2020 Günün Önemli Gelişmeleri)