Bursa'da Osman Gazi heykeli kaldırılacak mı? Açıklama geldi

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden Osman Gazi heykelinin kaldırılması iddialarına yalanlama geldi.

Bursa'da Osman Gazi heykeli kaldırılacak mı? Açıklama geldi
Bursa'da Osman Gazi heykeli kaldırılacak mı? Açıklama geldi
GİRİŞ 22.05.2020 19:34 GÜNCELLEME 22.05.2020 19:36
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

 

"Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Şehreküstü 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda gerçekleştirmeyi planladığı kavşak düzenlemesi kapsamında, kavşağın ortasında bulunan Osman Gazi Han heykelinin kaldırılmasını istediği yönünde sosyal medya ve basılı mecralarda yayınlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

 

 

Trafiği şehrin gündeminden çıkarmak için çalışmalarını aralıksız sürdüren Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecindeki kısıtlamaları da fırsata çevirerek 20 gün içinde 20 yıldır kullanılan ana arterlerin asfaltını yeniledi. Bunların yanı sıra şehrin tıkanan damarlarını akıllı kavşak düzenlemeleriyle rahatlatan Büyükşehir Belediyesi'nin yoğun noktalarda yaptığı akıllı kavşak düzenlemeleriyle, trafikteki tıkanıklıklarda yüzde 40'lara varan azalmalar yaşanmıştı. Bu çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, son olarak şehrin en önemli bağlantı noktalarından biri olan Şehreküstü 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda akıllı kavşak düzenlemesi yapabilmek için düğmeye bastı. Hazırlanan tasarı projede; Haşimişcan'dan Atatürk Caddesi ve Altıparmak Caddesi'ne geçişlerin kolaylaşacağı, yine Santral Garaj istikametinden gelen araçların Haşimişcan Caddesi ile Fevzi Çakmak Caddesi'ne ve Atatürk ile Altıparmak caddelerine dönüşlerinin hızlanacağı ön görüldü. Hazırlanan projede, mevcut kavşakta orta refüjde bulunan Osmangazi Han heykelinin kaldırılması söz konusu değildir. Heykel bulunduğu yerden sadece 7-8 metre geriye kaydırılarak, akıllı kavşak projesinin hayata geçirilmesi öngörülmektedir.

Konuyla ilgili olarak Osmangazi Belediyesi'ne yazılan yazıda da sunulan tasarı projede heykelin kaldırılmayacağı belirtilmiş ve Osmangazi Han heykelinin kaydırılması gereken nokta proje üzerinde işaretlenmiştir. Osman Gazi heykelinin kaldırılacağı yönündeki haber ise yanlış bilgilendirmeler ve maksatlı çarpıtmalardan öte değildir." 

YORUMLAR 11
 • necip 1 hafta önce Şikayet Et
  Heykelini diktiğiniz Osman Gazi Han hayatta olsaydı o heykeli kendisi parçalar, herkeltraşı da cezalandırılması için kadıya yollardı. Şimdi bu ecdadı yaşatmak mı oluyor? Yoksa yaşatılması gereken fikir ve dava mıdır?
  Cevapla
 • zafer gülten 1 hafta önce Şikayet Et
  peygamberimizin,İstanbul u fehdeden asker ne güzel asker,komutan ne güzel komutandır dediği Fatih büyük bir sanatsever olup,zamanında dünyanın ünlü ressam ve heykeltraşlarını saraya toplamış,portre ve minyatürlerini yaptırmıştı.bu sanat eserinede sahip çıkardı kuşkusuz.
  Cevapla
 • mert 1 hafta önce Şikayet Et
  Kaldırılmamalı.Türk yurdunda Türk eserleri kalmalı.Hatta Ataman gazi dahil tüm büyük hakan ve hükümdarlarla ilgili güzel sanatlar açısından ülkenin her şehrinde adımlar atılmalı.
  Cevapla
 • Yusuf Türkoğlu 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu heykel görüntü olarak Osmangazi görüntüsü vermiyor
  Cevapla
 • Vatansever 1 hafta önce Şikayet Et
  Heykel büst vs şeyler yanlış işler . Bir Osmanlı torunu olarak söylüyorum . Atalarımız görse kendi kaldırırdı emin olun
  Cevapla
 • Semih 1 hafta önce Şikayet Et
  sanat eseri heykel ile birakilmaz. Sanat ile eser ile birakilir. Heyket sanat degildir, Puttur.
  Cevapla
 • mert 1 hafta önce Şikayet Et
  bende Selçuklu torunuyum.bence yanlış bir tarafı yok atalarımız görse kaldırmazdı eminim.herkes kendi yurduna imza gibi sanat eserleri bırakır.bugün bile 5000 yıl önceki uygarlıkları eserleriyle keşfediyoruz.
  Cevapla
 • zafer gülten 1 hafta önce Şikayet Et
  bırakın bu cahilce yorumları,ne gereği mi var,bu heykeli ilerideki yıllarda tarihe ışık tutacak,ve yurdumuza döviz bırakan turistler bu gibi şeyler için geliyorlar.ve bu tür eserleri kaldırırsan gelecek nesil seni cahillikle ve yobazlıkla suçlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da heyecan verici görüntüler
Öldürdüğü şahsın otomobilini alıp kaçan korona virüs maskeli katil zanlısı kamerada