Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan Ramazan Bayramı hutbesi

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş canlı yayında Ramazan Bayramı hutbesini irat etti. Erbaş, "Bugün buruk bir bayram sabahına uyandık, camilere koşup saf tutamadık. Ancak kalplerimizin aynı heyecanla attığı müddetçe mesafelerin önemi yoktur. Tedbirlerimiz sonuç verdi elhamdülillah. Camilerimizde cemaatle namaz kılacağımız günler yaklaştı." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 24.05.2020 06:41 GÜNCELLEME 24.05.2020 07:33
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, koronavirüs salgını nedeniyle camilerde kılınamayan Ramazan bayramı namazına ilişkin hutbe verdi. Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

"Müslümanların aynı hissiyatı yaşadığı mübarek günlerdir. İnsan bu dünyaya alemlerin rabbine inanmak ve iyi işler yapmak için gelmiştir. Cenabı Hak bizleri ilahi bir fermanla birbirimize kardeş kılmıştır. Bugün buruk bir bayram sabahına uyandık, camilere koşup saf tutamadık. Ancak kalplerimizin aynı heyecanla attığı müddetçe mesafelerin önemi yoktur.Ailemiz en büyük hazinemizdir. Bütün müminler kardeşimizdir. Ana babamızı, akrabalarımızı, kardeşlerimizi arayalım, hal hatırlarını soralım, hayır dualarını alalım.KİN VE NEFRET BESLEMEYİN

 

 

Bayramlar hürmete layık günlerdir, küskünlükleri, dargınlıkları sonlandıralım. Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, birbirinizin eksiğini bulmaya çalışmayın, birbirinize haset etmeyin, kin ve nefret beslemeyin birbirinize. Ey Allah'ın kulları kardeşler olun.

CAMİLERİMİZ AÇILIYOR

Aziz müminler Ramazan'ı Şerif'i geride bıraktık, ancak biliyor ki rabbimize karşı sorumluluğumuz ömrümüzün sonuna kadar devam edecektir. Salgın hastalık nedeniyle camilerimizde ibadete ara vermiştik. İnşallah 29 Mayıs Cuma günü camilerimiz kademeli olarak cemaatle ibadete açılacaktır.

Elbette bugünlere kolay gelmedik. Gece gündüz demeden çalışıp çabaladık, alınan tedbirlere uyduk elhamdülillah. Filli dualarımıza kalbi dualarımızla destek olduk.

CAMİDE ALINACAK TEDBİRLER

Camilerimiz cemaatle ibadete açıldıktan sonra da aynı tedbirlere uymak önceliklerimizdir. Sadece öğle ve ikinci vakitlerinde camilerimizde namaz kılacağız. 65 yaş üzeri büyüklerimiz ve 20 yaş altı kardeşlerimizle hastalık belirtisi taşıyan kardeşlerimiz biraz daha sabredecekler. Abdestimizi alarak ve kişisel seccademizi alarak camiye gelelim, maskemizi takalım ve evlerimize dönünceye kadar çıkarmayalım."

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  AVM ler serbest, cami yasak... Birde madem bu iş sosyal mesafe kurallarına uyarak olabiliyordu, bize niye yasak !
  Cevapla
 • zeki imre 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah kabul etsin güzel bir görüntü böyle bir yüksek kontrollü camide bende kılmak isterdim ama her camii böyle yapmak mümkün değil Almanya bayramdan önce hem kiliseleri ve camileri serbest bıraktı ama 30 tane korona hastası çıkınca bayram namazını ve kiliseleri tekrar yasakladı çünkü kontrolü sağlamak çok zor Ben İlahiyat mezunu bir din dersi öğretmeniyim devlet serbestte bıraksa Haziran ayının sonuna kadar cuma namazını kılma kendi kararım rabbim niyetimi yorum yapanların niyeti cuma ve bayram namazı kılamamak değil bağcıyı dövmek Furkan vakfı gibi protesto amaçlı bitişik aleni kılınmaz
  Cevapla
 • Vanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın başkanım müthiş bir insansın vesselam.
  Cevapla
 • memo-se 1 yıl önce Şikayet Et
  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hocamızı destekliyoruz.
  Cevapla
 • Dahi 1 yıl önce Şikayet Et
  Almanyada kılındı sayın hoca
  Cevapla
 • Bayram mübarek 1 yıl önce Şikayet Et
  Ramazan-ı Şerif Bayramımız Hayırlara vesile ve Bereketli olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Akar sınırdan mesajı verdi: Koma halindeki birinin sayıklamasından farkı yok
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: En kısa sürede Meclis'e sunacağız