Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan yeni salgın uyarısı!

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, sonbahar ve kış aylarında salgında ikinci bir dalga beklediklerini söyledi. Azap, havaların soğumasıyla birlikte virüsün kolay yayılabileceği ortamın oluştuğunu ifade etti.

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan yeni salgın uyarısı!
Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap'tan yeni salgın uyarısı!
GİRİŞ 25.05.2020 07:11 GÜNCELLEME 25.05.2020 15:43
Bu Habere 31 Yorum Yapılmış

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Azap, koronavirüsle ilgili herkesin merak ettiği "İkinci dalga olur mu?" sorusuna cevap verdi.

 

 

"2020 SONUNDA İKİNCİ DALGA OLMA OLASILIĞI VAR"

Prof. Dr. Alpay Azap, koronavirüsü sürecinde en çok korkulan ikinci dalgayla ilgili endişelendiren açıklamalarda bulundu, Azap, "Yaz aylarında beklemiyoruz ama sonbahar, kışta 2020 yılının sonlarına doğru bir ikinci dalga olma olasılığı var gerçekten. Bunun sebebi de işte havaların soğumasıyla birlikte bu solunum virüsleri tıpkı grip, nezle yapan virüsler gibi, kapalı ortamları severler, iyi havalandırılamayan ortamları severler. Soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da hiç hoşlanmazlar. Dolayısıyla havaların soğumasıyla tam da onların seveceği daha kolay bulaşabileceği insanlar arasında daha kolay dolaşabilecekleri bir ortam oluşmuş oluyor." şeklinde konuştu.

"BU VİRÜSTE GRİP GİBİ, KIŞ AYLARINDA İKİNCİ ARTIŞ BEKLİYORUZ"

Koronavirüsün grip ile benzer özellikler taşıdığını ifade eden Azap, "Grip nasıl ki kasım, aralık aylarında artış gösterir, ocak şubat gibi çok grip vakası görürüz, sonra havaların ısınmasıyla birlikte grip vakaları azalır, yazın tek tük grip vakasıyla karşılaşırız, bu virüs de aynen onun gibi. Zaten çok benziyor pek çok özelliği grip virüsünü andırıyor. Bu nedenle bu virüste de biz, sonbahar kış aylarında bir ikinci artış bekliyoruz. Ama yaz aylarında ciddi bir artış olması, ikinci dalga olmasını beklemiyoruz." dedi.

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 31
 • GÖRELE... 1 ay önce Şikayet Et
  Her akşam televizyonda Amerika'da Profesör Doktor Çilingiroğlu maskeni tak tedbirini al mesafeni Koru Dışarı çık Evde durma evde durmak iyi değil diyor bu da profesör Bu da bilim adamı bizimkiler ne adamı anlamadım ki yaşlıları öldürme adamı bilim kuruluna ben inanmıyorum Adil davranmıyorlar maksatlı davranıyorlar Siz evde kalın evde ölün diyorlar yanlış yapıyorlar Tabiiki söylediklerim 65 yaş üstü için
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Sokağa çıkma yasakları ,Yaş kısıtlamaları Kronik rahatsızlıkları olanların 65 yaş üstü insanların 10 yıl fazla Sürecek Ömrünü en az 5 Yıl kısaltır..Sokağa çıkma Yasakları ve yaş kısıtlamaları çok yanlış! Bilim Kurulu Hükümeti yanlış yönlendiriyor?..Oysa Sadece Maske ve Sosyal Mesafe kuralları Cezalı olarak uygulatılarak İnsanlar hem bu Virüsle Yaşamasını öğrenir! Hemde çok daha kolay kontrol altına alınır.
  Cevapla
 • Fuat 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanımız kural tanımıyor, cahiller akıllıların ölümüne neden olabilir. bu da suç demek.
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada bir çok Bilim adamı Koronavirüs kapalı alanlarda yaşadığını ,Açık alanda fazla Yaşamadığını söylüyor! ..o zaman Evlere kapanmak Niye?.. Dünya Tıp,ı insanları evlere kapatacak kadar acizmi?.
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Sokağa çıkma yasakları ve Yaş kısıtlamaları İnsanları Psikolojik olarak büyük bir Çöküntüye uğratıyor! Hareketsizlikden Başka Kronik hastalıkların Ruhsal rahatsızlıkların,kalp Damar rahatsızlıklarının ,Şeker( Diyabet) rahatsızlıklarının artmasına sebep olur! Bakın ilerde göreceksiniz bu Rahatsızlıklar ilerde çok fazlalaşacak!.
  Cevapla
 • gurbetci66 1 ay önce Şikayet Et
  sicakla alakasi olsaydi kuveyt bae katar da artan vakaa sayisinida aciklasinlar utanmasalar tarik kazasindan olenede corona yazacaklar hep şişirme haber gecen senye kadar rakamlar kalp rahatsizligi akciger yetmezligi nefes darligi daha yazamadigim hastaliklardan hayatini kaybeden insan sayisi ne hikmetse bu sene yok hepsi covit ten ölüyo istatislikleri aciklayin milleti enayi yerine koymayin
  Cevapla
 • C.Türk 1 ay önce Şikayet Et
  Sıcakla alakası kesin olarak var! çünkü Sıcak ülkelerde Koronavirüsden Ölü sayıları çok az...Çünkü koronavrüs Grip,in Çok hızlı ve fazla bulaşan bir cinsi ..zaten Griple aynı aileden! Girip gibi Sıcak havalarda ,Ülkelerde azalır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ertuğrul Özkök sinsiliğe devam ediyor: Ayasofya'yla ilgili tepki çeken yazı
Erdoğan canlı yayında andı! İdamla yargılanan Serdengeçti'nin tarihi Ayasofya cevabı