Son dakika: Bakanlıktan 65 yaş üstü ve 18 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması

Son dakika: İçişleri Bakanlığından sokağa çıkma kısıtlaması hakkında yeni genelge yayınlandı. Buna göre, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “18 Yaş Altı ve 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi. 18-20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili yeni karar açıklandı.

Son dakika: Bakanlıktan 65 yaş üstü ve 18 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması
Son dakika: Bakanlıktan 65 yaş üstü ve 18 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması açıklaması
GİRİŞ 29.05.2020 03:19 GÜNCELLEME 29.05.2020 03:50
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “18 Yaş Altı ve 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması” konulu genelge gönderdi.

 

 

18-20 YAŞ SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI KALDIRILDI!

Genelgeye göre,  sokağa çıkma kısıtlaması  olan  65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan, durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

 

 

Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamındaki 18-20 yaş arasındaki gençlerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

Sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocukların ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR İÇİN YENİ KARAR

31 Mayıs Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler ise 03 Haziran Çarşamba ve 05 Haziran Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Genelgede, tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş ve altı gençlerin sokağa çıkmalarının kısıtlandığı hatırlatıldı.

Diğer yandan, koronavirüs ile mücadelede kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısında 18-20 yaş aralığındaki gençler için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar  ile 0-18 yaş aralığındaki gençlerin ve çocukların belirlenen günlerde kısıtlamadan muaf tutulması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların SGK veya vergi kaydı olanlardan çalışma, ticaret ve iş hayatı içinde faaaliyetlerini yürütmek üzere sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulması hususları değerlendirildiği belirtildi.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde;

1. Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

2. Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gençlerden  31.12.2002 tarihinden önce doğmuş olanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. 

3. Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek. 

4. 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için; 31.05.2020 Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için;

03.06.2020 Çarşamba ve 05.06.2020 Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında,yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek. 

Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

YORUMLAR 34
 • GÖRELE... 1 ay önce Şikayet Et
  Ben Kurban Bayramı'ndan sonra dışarı çıkmayı düşünüyorum Kurban bayramına kadar ya Corona bitecek ya da ben biteceğim .
  Cevapla
 • Egeli 1 ay önce Şikayet Et
  Gençleri görüyoruz sevgilisini alan gidiyor tenha yerlere.
  Cevapla
 • ENİS GÜLERYÜZ 1 ay önce Şikayet Et
  devlet elinden geleni yapıyor daha ne yapsın...riski tamamen kaldıramayacağını devlet de biliyor.tamamen kaldırmak imkansızsa riski azaltmak peşinde şu an.
  Cevapla
 • fatih 42 1 ay önce Şikayet Et
  evet hastalık 65 yaşına daha çabuk bulaşırken 64 yaş 11 aylık insana senin daha 1 ay süren var deyip dokunmuyor. sırf 65 yaş emeklilik yaşı olduğu için bu uygulama emeklilik yaşı 68 olsaydı yasak 68 yaşında olanları kapsardı.
  Cevapla
 • siyasi kavun 1 ay önce Şikayet Et
  maske takınca bir şey olmuyorsa bu kısıtlamaya gerek yok artık.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Öyle birşey yok. Hergün söylenmesine rağmen anlayan yok. Ve maske takan yok, sosyal mesafeye dikkat eden yok. Hijyene dikkat eden yok. Maalesef kısa bir süre sonra yasaklar tekrar gelecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Okullar açılacak mı, Bakan Selçuk açıkladı
Diyarbakır'da evlat nöbetinde 14. kavuşma! Gözyaşları sel oldu