Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi! 9 bin 877 kişiye işlem yapıldı

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 14 büyükşehir ile Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları sona erdi. İçişleri Bakanlığı, 15 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığını açıkladı.

Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi! 9 bin 877 kişiye işlem yapıldı
Sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi! 9 bin 877 kişiye işlem yapıldı
GİRİŞ 01.06.2020 00:01 GÜNCELLEME 01.06.2020 00:36
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

İçişleri Bakanlığınca, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında 14 büyükşehir ile Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamaları kaldırıldı.

İçişleri Bakanlığının genelgesiyle, istisnalar hariç olmak üzere büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun ve Van ile Zonguldak'ta hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması sona erdi.

Ayrıca, söz konusu illere bir süredir uygulanan "şehir giriş-çıkış kısıtlaması" da bu gece itibarıyla son buldu.

Genelge kapsamında vatandaşlar, şehirler arası seyahatlerini belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirebilecek.

İçişleri Bakanlığı, 15 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapıldığını açıkladı. 

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında; 29 Mayıs cuma günü saat 24.00 itibarıyla 15 ilimizde başlayan sokağa çıkma kısıtlaması bu gece saat 24.00’te sona erecektir.

9877 KİŞİYE İŞLEM YAPILDI

Kısıtlama kararına vatandaşlarımız büyük oranda uyum sağlamıştır. Az sayıda da olsa kısıtlama kararına uymayan vatandaşlarımıza ise idari ya da adli işlem uygulanmıştır. Söz konusu kısıtlama kararına uymayan toplam 9.877  kişiye Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ve TCK’nın ilgili maddeleri kapsamında adli ya da idari işlem yapılmıştır.

64 İLDE 248 YERLEŞİM YERİNDE KARANTİNA KALDIRILDI

Bugün saat 20.00 itibarıyla 24 ilimizdeki, 2 belde, 20 köy, 34 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 58 yerleşim yerinde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerindeki toplam nüfus 51.669’ dur. Öte yandan 64 ildeki, 428 yerleşim yerinde ise karantina kararı kaldırılmıştır.

Gelinen nokta itibarıyla, bir süredir büyük bir toplumsal başarıyla uyguladığımız tedbirlerin salgının yayılmasını önleme noktasında olumlu netice vermesi, vaka artış hızındaki düşüşle birlikte  kontrollü normalleşme sürecine geçilmiştir.

Bugüne kadar yapılan fedakârlıkları düşünerek adım atmak, “kontrollü sosyal hayat”ı öncelemek, bireysel korunma tedbirlerimizi, maske kullanımı – sosyal mesafeye riayet ve el hijyeni gibi bireysel önlemlerimizi hassasiyetle uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır. 

"MESAFE KURALLARINDAN VAZGEÇMEMELİYİZ"

Kontröllü sosyal hayatımızda  market, alışveriş merkezi, restoran, lokanta, park/ piknik alanları, mesire yerleri, berber, kuaför, pazar yeri, cadde ve sokak gibi dış mekanlarda maske kullanma ve mesafe kurallarını uygulamaktan asla vazgeçmemeliyiz. 

Unutmamalıyız ki tedbirlere güçlü şekilde uyduğumuz sürece salgını kontrol altında tutabiliriz. 

Aziz Milletimize, bu zorlu süreçte gösterdikleri sabır, fedakarlık ve özveriden dolayı  bir kez daha teşekkür ediyoruz.  Milletimizin  desteği ile her zorluğun üstesinden geldiğimiz gibi  Covid-19 salgının da üstesinden geleceğiz.

 

 

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • başkan44 1 ay önce Şikayet Et
  gelsin paralar afiyet olsun akp
  Cevapla
 • Kayseri 1 ay önce Şikayet Et
  Kimse uymadı ben adam ilçeden ilcegitti soyluyo herkez disarda
  Cevapla
 • işçi 1 ay önce Şikayet Et
  Duyduğuma göre cezalar iptal oluyormuş, Keyfi sokağa çıkıp kural tanımayana cezayı kesip alacaksınki önünü kesesin yoksa nasıl yaptırım uygulanacak..
  Cevapla
 • devam etmeli. 1 ay önce Şikayet Et
  sokağa çıkma yasağı uygulaması çok başarılı oluyor. coronavirus tamamen ortadan kalkıncaya kadar devam etmeli. bunun eylül ayını bulabileceği unutulmamalı.
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  mesleğini merak ettim, fırıncı mısın?
  Cevapla
 • 65üstü 1 ay önce Şikayet Et
  Bizim buradaki sitelerin hepsi insan kaynıyordu çoluk çocuk yaşlı ortayaşlı dolu.ama kontrol eden polis yoktu.Burası Küçükçekmece
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayasofya'da tarihi karar sonrası ilk ezan
Osmanlı Padişahlarının türbeleri nerede?