Cep telefonları kadar yaygın olacak! Koronayı yok ediyor! Talep patladı!

ABD’li araştırmacılar, Covid-19'u öldürebilen el tipi UV ışık cihazlarının yakında cep telefonları kadar yaygın olabileceğini öne sürdü. Penn State Üniversitesi'nden bir ekip, UV radyasyonunu çevreye yayan kompakt bir cihaz geliştirdi. Bununla birlikte, yoğun UV ışığnın insan cildi ve gözleri için tehlikeli olabileceği bilindiğinden, bu tip aletlerin ticari satışıyla ilgili belirsizlik bulunuyor.

Cep telefonları kadar yaygın olacak! Koronayı yok ediyor! Talep patladı!
Cep telefonları kadar yaygın olacak! Koronayı yok ediyor! Talep patladı!
GİRİŞ 04.06.2020 22:12 GÜNCELLEME 04.06.2020 22:13
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Uzmanlar, yıllardır UV ışınlarının virüslerin içindeki genetik materyali yok edebileceğini ve yüzeylerde hayatta kalma yeteneklerini engelleyebileceğini biliyor.

 

 

UV ışığı, mikropların yayılmasını kontrol etmek için toplu taşıma araçlarını, uçakları ve hastaneleri dezenfekte etmek için hali hazırda kullanıyor. Ancak, virüslerin yok edilmesini sağlamak için yüzeylerin aşırı yüksek dozlara maruz kalması gerekiyor. Kullanılan mevcut cihazlar ise  hantal ve pahalı.

EL TİPİ UV CİHAZI GELİŞTİRİLDİ

 

 

Bilim insanları, dünya çapında en az 6 milyon 500 binden insanı enfekte eden corona virüsü uzak tutabilen taşınabilir cihazları yapmaya bir adım daha yaklaştı. ABD’de yer alan Penn State Üniversitesi'nden bir ekip, kompakt bir cihazda UV radyasyonunu başarılı bir şekilde yayabilecek bir cihaz geliştirdi. Bununla birlikte, cihazda kullanılan UV ışınlarının yoğunluğu, cilt ve gözler için tehlikeli olduğundan bu tür cihazları ticari olarak satmanın fizibilitesi şu anda net değil.

Araştırmacılar, virüslerin yüzeylerden silinebilmelerinin ana yolunun, dezenfektan ürünlerdeki kimyasallar ve UV ışığı olduğunu - özellikle de UVC olduğunu söylüyor.

PANDEMİ ESNASINDA TALEP ARTTI

UVC ışınları  ozon tabakası tarafından bloke edildiği için dünyaya ulaşmıyor, UVA ve UVB ise cildi bronzlaştıran ışınlara deniliyor. UVC ışınları Dünya'ya ulaşmadığından, bilim adamları yiyecekleri, havayı ve suyu sterilize etmek için yapay UVC ışığının formlarını kullanıyorlar.

Antiseptik UV ışığı adı verilen bir form hastaneleri, uçakları, ofisleri ve fabrikaları sterilize etmek için kullanılıyor ve pandemi sırasında bu ışığa talep arttı.

Çin'de tüm otobüsler gece boyunca mavi ışıkla aydınlatılırken, UV lambalı robotlar hastanelerde temizlik yapıyor.

CEP TELEFONU KADAR YAYGIN OLABİLİR

Japonya'dan bazı stronsiyum niobat örnekleri aldıktan sonra, araştırma ekibi malzemeyi iletken olarak test etti ve 'mükemmel performansa' sahip olduğunu buldu.Araştırmacılardan Joseph  Roth, bu 'çığır açan keşfin' potansiyel olarak Covid-19 parçacıklarını devre dışı bırakmak için bir çözüm sunduğunu söyledi. Daha sonra bu materyalle nispeten daha hafif ve ucuza mal edilen kompakt bir cihaz geliştirildi.

Physics Communications adlı dergide sonuçları yayımlanan araştırmaya ilişkin Roth ve Profesör Engel-Herbert, kriz sırasında bunun gibi önlemlerin gerekli olduğuna inandıklarını ve gelecekte el tipi UV cihazlarının yakında cep telefonu kadar yaygın olabileceklerine inandıklarını söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • ULTRAVİYOLE 1 ay önce Şikayet Et
  UV lambalarını yemeyeceksiniz, 24 saat altında oturmayacaksınız, birkaç saniyeliğine açıp kapatacaksınız, çamaşır suyu kullanır gibi dezenfeksiyon yapacaksınız. KALDI Kİ; Floresan ampuller, cep telefonlarının ekranları, bilgisayar monitörleri, Tv Ekranları, bronzlaşma kabinleri, de UV ışını yayıyor. Deniz kenarında güneşlenenler sadece güneşten doğrudan gelen UV ışınlarına değil ayrıca koca denizden yansıyan UV ışınlarına maruz kalıyor. Virüs teşhisi için gereksiz yere çekilen Tomografiden aldığınız radyasyon, bir göğüs filmi çekilirken aldığınız radyasyonun 500/1000 kat fazlasını alıyorsunuz. Bluetooth ve Wireless internetten kesintisiz radyasyon alıyorsunuz, çamaşır suyu kullanıyorsunuz.
  Cevapla
 • Serhat Öztürk 1 ay önce Şikayet Et
  Nanometrelik virüsü yok eden şey canlı hücreleri nasıl yok etmez,iyonize radyasyon içinde ve ciddi tehlike arz ediyor.Resmen intihar demek !
  Cevapla
 • Tansel 1 ay önce Şikayet Et
  Bencede virüs zaten canlı değilmiş yarı canlı diyorlar vücuda girince çoğalıp zarar veriyormuş,Onu yok eden bu ışınlar insanada zarar verir,.Ama ticari sektörlerin iştahını kabartıyor gibi.
  Cevapla
 • Tahir 1 ay önce Şikayet Et
  Elektrik daha mantıklı ülkemizde deneme asamasinda
  Cevapla
 • Torunbey 1 ay önce Şikayet Et
  UV lambası kanser yapar
  Cevapla
 • ayhan 1 ay önce Şikayet Et
  Alibaba ya bak istediğin kadar bulabilirsin bu iddaada olan satılıyor bile, parası ve kazıklanma ihtiyacı olan hemen alabilir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fahrettin Altun paylaştı: 15 Temmuz gecesi daha önce yayınlanmamış görüntüler!
Şehit haberleri peş peşe geldi! Azerbaycan intikam görüntülerini yayınladı