Bilim Kurulu üyesinden maske yanıtı: Ne zaman tamamen bırakacağız?

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüsle mücadele kapsamında oluşturulan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap merak edilen soruları yanıtladı. Azap, maske kullanımını ne zaman bırakacağız sorusuna, "İyi haber vermek isterdim. Ama aylarca devam edeceğiz. 20-24 ay sürmesini bekliyoruz.'' yanıtını verdi.

GİRİŞ 05.06.2020 03:55 GÜNCELLEME 05.06.2020 08:34
Bu Habere 32 Yorum Yapılmış

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap en çok merak edilen soruları NTV yayınında cevapladı.

 

 

Vatandaşların hızlı normalleştiğini ifade eden Prof. Dr. Alpay Azap, "Benim görebildiğim kadarıyla herkes alışmış, üstelik fazla alışmış görünüyor. Yeni normale göre değil eski normale göre yaşıyor insanlarımız. Yeni normal dönemde tedbirli olmalıyız. 4-5 ay önceki yaşantımıza kesinlikle dönmememiz lazım" ifadelerini kullandı.

 

 

MASKE KULLANIMI NE ZAMAN BİTECEK?

Vatandaşlar, "Maske kullanımı ne zaman bitecek?" sorusunu sıkça aratırken, Prof. Dr. Azap, konuya ilişkin, "İyi haber vermek isterdim. Ama aylarca devam edeceğiz. 20-24 ay sürmesini bekliyoruz. Ancak çok etkili bir aşı bulunursa bu süre kısabilir" ifadelerini kullandı.

İKİNCİ DALGA OLACAK MI?

Prof. Dr. Alpay Azap'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde: "İkinci dalgayı bekliyoruz. Ne zaman olacağı konusunda tartışma var. Yaz ayları içinde ikinci dalga beklemiyoruz. Pencereler açık, temiz hava, ultraviyolenin etkisi var''

VAKA SAYISI 100'ÜN ALTINA NE ZAMAN DÜŞER?

Bunu kestirmek çok mümkün değil. En geç Temmuz ortası gibi iki basamaklı sayılara düşmesini bekliyoruz. Şimdi gevşetme politikalarını uygulamaya aldıktan sonra vaka sayısının artmasını bekliyoruz. İran'da dramatik bir artış olmuştu. Ama önlemlere uymaya ne kadar devam edersek o kadar çabuk düşer.

RESTORANA GİDEN HANGİ RİSKLERİ ALIYOR?

"Yemekten kesinlikle bulaşmaz. Bundan eminiz. Ancak kapalı bir ortamda uzunca bir süre ve tanımadığımız kişilerle aynı ortamda bulunmak riskli, bunu bilmeliyiz. Eski alışkanlıklarımız gibi restoranlarda uzun uzun sohbet yapmamalı ve açık havayı tercih etmeliyiz"

YORUMLAR 32
 • erdi 3 ay önce Şikayet Et
  kimse artık inanmıyor. hiç bir yerde kuralların hiç birine uyumuyor. vakalar dahada artıyor. Hala köyler karantinaya alınıyor. Ben Hatay'da giç kurala utana rastlamadım
  Cevapla
 • Medineli 3 ay önce Şikayet Et
  Hani şu başta maske takmaya gerek yok diyen bilim kurulu mu ?
  Cevapla
 • Maske 3 ay önce Şikayet Et
  Bu yaz aylarında Nefes zor almaktan başka çokta koruyucu olmadığını düşünenlerdenim
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Tek amaçları var bilim kurulu üyelerinin. Topluma korku pompalamak. Talimatı iyi yerden almışlar ki hep bir ağızdan kesinlikle bitmez bu salgın diyebiliyorlar. Şahsım adına aşısı da bulunsa aşı vurulmayı düşünmüyorum. Ciddi br salgın değil vesselam.
  Cevapla
 • Kapadokya50 3 ay önce Şikayet Et
  Yav he he Artık ülkenin %70i inanmıyor bu virüse, ciddi olduğuna
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ermenistan'dan Türkiye'ye güldüren tehdit: Karşılık vereceğiz
İran, ABD ve Rusya'dan Ermenistan-Azerbaycan açıklaması! Merkel'e ağladı: Türkiye'yi durdurun