Cuma hutbesinde kulluk yolculuğu öğütleri

5 Haziran 2020 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığınca belirlenecek olan bir camide okunacak olan Cuma hutbesi yayınlandı. Hutbede Müslümanın kulluk yolculuğuyla ilgili öğütler verilecek.

Cuma hutbesinde kulluk yolculuğu öğütleri
Cuma hutbesinde kulluk yolculuğu öğütleri
GİRİŞ 05.06.2020 09:26 GÜNCELLEME 05.06.2020 09:26
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Bugünkü Cuma hutbesinde Müslümanın kulluk yolculuğuyla ilgili nasihat verilecek. İşte 5 Haziran Cuma hutbesi:

"Cumanız Mübarek Olsun Aziz Müslümanlar 

Âyet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Kim mümin olarak ahireti ister ve ona ulaşmak için gereği gibi çalışırsa, işte bunların çalışmalarının karşılığı verilir.” 

Hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) bize şu nasihatte bulunuyor: “Akıllı kişi, kendisini hesaba çeken ve ölümden sonrası için çalışandır. Aciz kişi ise arzularına uyup bir de Allah’tan bağışlanma umandır." 

İslam’ın temel esaslarından biri ahirete imandır. Kıyamet gününe, öldükten sonra dirilmeye, hesaba ve sonsuz bir hayatın varlığına inanmaktır. 

Ahirete iman, insanın niyetlerini, sözlerini, davranışlarını kısacası her anını ve her adımını etkileyen eşsiz bir güçtür. Müminin hayatı, ailesiyle, komşularıyla, iş arkadaşlarıyla, canlı ve cansız bütün çevresiyle ilişkileri, ahiret bilinciyle şekillenir. 

Ahirete imanı yürekten benimseyen mümin, her işinde Rabbinin koyduğu sınırları ve O’nun rızasını gözetir. İmanının gereği olarak salih ameller işler ve güzel ahlakla kemale erer. Kendisini daima hesaba çeker. Kötü sözlerden ve çirkin işlerden uzak durur. 

Mümin, kâinata ibret nazarıyla bakar. Hayatı ve ölümü, sağlığı ve hastalığı, bolluğu ve darlığı, sevinci ve hüznü imtihan dünyasının bir parçası olarak görür. Yaşadığı her tecrübe, karşılaştığı her hadise, onun için iyilik ve mükâfat vesilesidir. Peygamberimizin ifadesiyle, nimetlere şükreder; bu onun için hayır olur. Sıkıntılara sabreder; bu da onun için hayır olur.

Kulluk yolculuğumuzun sonsuzluk durağı ahirettir. Ahiret, bizim asıl yurdumuz ve ebedi meskenimizdir. Dünya’da ektiklerimizi biçeceğimiz, büyük veya küçük, iyi ya da kötü her şeyin hesabını muhakkak vereceğimiz yerdir.  Öyleyse ahiret gününe kavuşacağımızın bilincinde bir hayat sürelim. O büyük gün için hazırlık yapmayı ihmal etmeyelim.  

Hutbeyi Rabbimizin şu ayetleriyle bitiriyorum: “Kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse onun mükâfatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse onun cezasını görecektir.”

YORUMLAR 1
  • 65 üstü 2 yıl önce Şikayet Et
    KILINAN CUMA NAMAZLARI CUMA NIN ŞARTLARININ YERİNE GETİRİLMESİ HALİNDE GEÇERLİDİR.BUNLARDAN BİRİ DE ÖZGÜRLÜKTÜR. BİZ ÖZGÜR DEĞİLİZ.BİZE CAMİ YASAK. (65 yaş üstü.esnaf olmayan.işletme sahibi vergi mükellefi olmayan 3.sınıf vatandaş)
    Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti, milletvekili adaylarını belirliyor: 50 il başkanı vekil olmak istiyor
Karadeniz'de 20 saatlik 'Peçenek' operasyonu