Ve çok net uyarı: Dünyada ikinci dalga başladı, bulaşıcılıkta azalma yok...

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, hafta sonu sahillere akın eden vatandaşların tartışmalara neden olan görüntüleri için "Virüsün bulaşıcılığında bir azalma falan yok" değerlendirmesinde bulundu. Ceyhan, "Şu anda dünyada ikinci bir artış yaşanıyor. Bizde azalmaya başlaması yetmiyor, mesafeli ve maskeli yaşamalıyız" uyarısını yaptı.

Ve çok net uyarı: Dünyada ikinci dalga başladı, bulaşıcılıkta azalma yok...
Ve çok net uyarı: Dünyada ikinci dalga başladı, bulaşıcılıkta azalma yok...
GİRİŞ 09.06.2020 07:13 GÜNCELLEME 09.06.2020 07:20
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına konuk oldu. Hafta sonu Caddebostan Sahili ve Moda Sahili'ne akın eden vatandaşların maskesiz ve sosyal mesafesiz görüntülerini yorumlayan Ceyhan, "Kaygı tamamen yok oldu maalesef. Taziye ziyaretlerini, eğlenceleri ekleyince tehdit giderek büyüyor. İran gözümüzün önünde, daha büyük bir dalga yaşıyor. Mayıs gelecek bu iş bitecek lafları bu görüntüleri ortaya çıkardı. Virüsün bulaşıcılığında bir azalma falan yok. Bir tane taziye ziyaretinden 190 vaka çıkıyor. O halde virüs bir şey kaybetmedi" ifadelerini kullandı.

 

 

"Virüs mutasyona uğradı da gücünü kaybetti o yüzden böyle oluyor diyemiyoruz" diyen Mehmet Ceyhan, "Birçok nedeni var. Biz 65 yaş üzerini izole ettik. Dışarı çıkmayan insanlar virüsü alıp hayatını kaybediyor. Yaşlı grubu koruyamazsak ölüm oranları artmış diye göreceğiz. Kararında bir kaygı her zaman gereklidir. Bir süre sonra bu gerekenden de aşağıya inerse tehlike var demektir" ifadelerini kullandı.

"DÜNYADA İKİNCİ BİR ARTIŞ YAŞANIYOR"

 

 

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Bir kısım insan çok tedbirli kurallara uyuyor. Evlerine kapanan, aylardır dışarı çıkmayan insanlara haksızlık oluyor. Şu anda dünyada ikinci bir artış yaşanıyor. Birçok ülkede salgın dalgası yeni başladı. Bizde azalmaya başlaması yetmiyor, mesafeli maskeli yaşamak durumunda kalacağız.Yüksek oranda yaşlılar hayatını kaybediyor. Biz bir Avrupa ülkesi gibi değiliz. Yaşlıların çoğu çocuk, torun birlikte yaşıyor. Bulaşın çoğu ev içi temas şeklinde oluyor.Bütün toplumu kontrol altında tutarsanız virüs toplumda iyice azalacağı için o grubun dışarı çıkması o insanların dışarı çıkması daha az risk oluşturacak. Sadece maske takarak yüzde 86 oranında korunuyorsunuz maske olmadan mesafe kuralına uyarsanız yüzde 82 ikisini birden uygularsanız yüzde 97 oranında korunuyorsunuz."

YORUMLAR 22
 • mustafa 3 yıl önce Şikayet Et
  virüs şöyle bir işe yaradı sanki, daha önce takvadan dolayı peçe takan hanımları eleştirenler , şimdi rabbimizin yarattığı gözle görünmez bir virüs yüzünden yüzlerini maske ile kapatıyorlar.bir hoşuma gidiyor o maske ile dolaşanları görmek.
  Cevapla
 • Kastamonulu 3 yıl önce Şikayet Et
  Gerçekten bizim insanımızı anlamak zor. Kardeşim o kadar doktorlar, devletin bütün kademeleri uğraş verirken sen maske takmayıp sosyal mesafeye de uymazsan 1. kul hakkına giriyorsun (Yarın ahirette karşına çıkacak) 2. Bu virüsün etkisinin kırılma sürecini uzatıyorsun. Biraz daha sıkıp daha rahat bir şekilde hareket etmek varken bu şekilde kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz. Allah Aşkına Sorumlu ve Bilinçli olarak Hareket Edelim
  Cevapla
 • Sim 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahu corona da boşuna yaratılmış değil. Demek ki bulaşması hak olma durumunu oluşturmamak gerekiyor.
  Cevapla
 • hüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  21 hazirandan itibaren testi pozitif çıkanlardan tedavi ücreti ve ceza alınacak(özellikle toplu yerlerde kurallara uymayanlardan)
  Cevapla
 • Sen 3 yıl önce Şikayet Et
  TURK halki yasaklar dedinmi daha fazla yapmaya baslar bizim kanimizda var bu isleyis.. avrupada kiler yasaklari uyguluyorlar ceza olmaksizin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bir ülke daha TB2 SİHA'ları teslim aldı! Bakandan açıklama: Adanmışlığın bir simgesi
Sinvar çatışmaya hazırlanıyor iddiası