Instagram'ın açığını buldular, verilen ödülle şaşkına döndüler!

Her gün milyonlarca insanın paylaşımda bulunduğu sosyal medya platformu Instagram'da bir açık bularak 'mavi tık' alan ünlü isimlerin kimlik bilgilerine erişen gençler, Instagram'dan gelen 5 bin TL'lik ödül teklifi ile şoke oldular.

Instagram'ın açığını buldular, verilen ödülle şaşkına döndüler!
Instagram'ın açığını buldular, verilen ödülle şaşkına döndüler!
GİRİŞ 11.06.2020 13:56 GÜNCELLEME 11.06.2020 13:57
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

İstanbul’da yaşayan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, bir gün hesabının mavi tik olması için ayarlar sekmesinden hesap doğrulamaya başvurdu. Fakat ınstagram tarafından reddedildi.

 

 

Birçok ünlünün hesaplarında gözüken mavi tike, sahip olmak isteyen Çoban, 17 yaşındaki arkadaşı Arda Kılıç’tan yardım istedi. Yazılıma meraklı olan Kılıç, ınstagram web üzerinden yaptığı araştırmalar sonucu mavi tik ile doğrulanan hesapların TC kimlik numaralarına erişti.

Bu açığı fark eden gençler Instagram ile iletişime geçerek bu açığı anlattıkları bir mail attı. Maile dönüş yapan Instagram ekibi, 2 Türk gencine teşekkür ederek gençleri 750 dolar ile ödüllendirdi. Fakat gençler Türk Lirası ile yaklaşık 5 bin TL’ye karşılık gelen bu miktarı az bularak kabul etmedi. Bu açığın art niyetlilerin eline geçmesi konusunda uyaran gençler, Instagram'ın yeni güncelleme ile bu açığı kapatacağını söyledi.

 

 

“MAVİ TİKLİ TÜM ÜNLÜLERİN TC KİMLİK BİLGİLERİNE ULAŞABİLİYORUZ”

Instagram'a mavi tik başvurusu yapmak isterken güvenlik açığını bulan 20 yaşındaki Hüseyin Çoban, “Instagram'da mavi tik başvurusu yapacaktım. Mavi tik normalde ünlülere veriliyor fakat ben daha önceki girişimlerimle ulusal basında yer aldığım için başvuru gönderdim. Ayarlar kısmından hesap doğrulamadan yaptım başvuruma web sayfasından ret cevabı geldi. O ret ile araştırma yapıp Instagram'ın açığını bulduk. O açıkla mavi tikli tüm ünlülerin T.C. kimlik bilgilerine ulaşabiliyoruz” diye konuştu.

“BU AÇIĞI ART NİYETLİ KİŞİLER BULMUŞ OLSA KÖTÜ ŞEYLER YAPABİLİRLERDİ”

Instagram açığının art niyetli kişiler tarafından bulunmuş olsaydı kötü şeyler olabileceğini söyleyen 17 yaşındaki Arda Kılıç, “Hüseyin bana doğrulamadan ret geldiğini söyledi. Kurcalarken bir şeyler bulduğundan bahsetti. Bende Instagram web üzerinden araştırmaya başladım. Biraz kurcalarken bu açığı bulduk. Doğrulama başvurusu gönderip doğrulanan tüm hesapların TC kimliklerine ulaşabildiğimiz güvenlik açığı bulduk. Bunu direkt Instagram'ın mail adresine ilettik. Bize artı bir ülke koduyla aranacağımızı söylediler. Yaklaşık 5 bin TL ile ödüllendirileceğimizi söyleyerek, teşekkür ettiler. Biz bu miktarı az bulduk. Yeni gelen güncellemeleri ile bu açığı kapatacaklarını söylediler. En son 8 Haziran’da güncelleme gelmişti. Şu an biz açığı söyledik ama henüz bir para alamadık. 5 bin TL’yi kabul etmedik. Bu açığı art niyetli kişiler bulmuş olsa kötü şeyler yapabilirlerdi. Bu bilgileri satabilirlerdi. Fakat biz böyle bir şey yapmadık” ifadelerini kullandı. 

ETİKETLER
İnstagram mavi tık
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Arda BAYRAM 3 ay önce Şikayet Et
  BUNLARDA KENDİNİ BİSE ZANNEDİYOR ULAN HAVADAN 5000 TL ALMIŞSIN PARA BEĞENMİYON İSTE COK AÇ GÖZLÜ OLDUĞU BELLi
  Cevapla
 • Bangtann 3 ay önce Şikayet Et
  Bence 5000 tl çok az bir para sonuçta önemli bir açık bulmuşlar. Baskalarininn eline falan gecebilirdi dedikleri gibi..Bende olsam daha fazla para isterdim
  Cevapla
 • Aslan 3 ay önce Şikayet Et
  Ne boş insanlar var ülkemizde ya
  Cevapla
 • Asıl boş sensin 3 ay önce Şikayet Et
  Neresi boş açığını bulmuş işte sizde böyle her şeye boş diyip durmayın
  Cevapla
 • Ufuk 3 ay önce Şikayet Et
  Bu açığı ABD vatadaşı 2 genç bulmuş olsa, 100 bin dolar gibi bir ödülden bahsediyor olacaktık... Pazarlık güzel yapılamamış... Bunu mesela Hintli be Bangledeşli 2 genç bulsa bu sefer de ödül 100 dolar olabilirdi... Bu teknoloji şirketleri sıkı paxarlık sever, ya da şantaj yapacaksın...
  Cevapla
 • Garip 3 ay önce Şikayet Et
  Havadan para ben olsam beş para vermezdim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Bakan Koca 'çok değil az kaldı' deyip müjdeyi verdi...
Samatta'nın maçını 3 milyon kişi izlemiş!