Mustafa Akıncı iyice sınırı aştı! Skandal teklif

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin garantörlüğü yerine İngiltere ve Yunanistan'ın da dahil olduğu ortak bir gücün Kıbrıs'ta konuşlanmasını teklif etti. Rum Kesimi ise Türkiye dışında üçüncü ülkelerden oluşacak teklife sıcak baktı.

Mustafa Akıncı iyice sınırı aştı! Skandal teklif
Mustafa Akıncı iyice sınırı aştı! Skandal teklif
GİRİŞ 12.06.2020 06:42 GÜNCELLEME 12.06.2020 06:47
Bu Habere 350 Yorum Yapılmış

KKTC'nin hakkını koruyan ve savunan Türkiye'ye sürekli engel çıkaran Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin garantörlüğünü istemediğini açıkça dile getirdi.

 

 

İNGİLTERE VE YUNANİSTAN'A KUCAK AÇTI!

Akıncı, adada Türk askeri yerine İngiltere ve Yunanistan’ın da dahil olduğu ortak bir gücün Kıbrıs’ta konuşlanmasını teklif etti.

 

 

Güney Kıbrıs ise Türkiye dışında üçüncü ülkelerden oluşacak bir teklife sıcak baktı.

Akıncı, daha önce de Kıbrıs Barış Harekatı'nı 'savaş olarak' nitelendirmiş ayrıca Türkiye'nin bölgedeki varlığı 'Kırım tarzı ilhak' olarak nitelendirmişti.

AKINCI NE DEMİŞTİ?

Ther Guardian Gazetesi'nin “Kırım tarzı ilhak ihtimali” sorusunu “korkunç” diye yanıtlayan ve “Türkiye’nin kendi çıkarlarına aykırı” diye değerlendiren KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, kendi vizyonunun tümüyle farklı olduğunu savunmuştu.

Akıncı, "İkinci bir Tayfur Sökmen olmayacağım" dedi. Tayfur Sökmen, Fransız mandasına bağlı Hatay Devleti'nin 1939'da referandumla Türkiye'ye bağlanmasını kabul etmişti. Kıbrıs'ta federal çözümüne bir an önce varılması gerektiğini ifade eden Akıncı, "Acele etmemiz lazım. Bunca yıldan sonra bir dönüm noktasına, belirleyici bir ana geldik" dedi.

Akıncı, "Kıbrıslı Türkler laik, demokratik ve çoğulcu kimliğini korumak istiyor" diye konuştu.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın "Kırım'ın ilhakı" gibi Kuzey Kıbrıs'ın Türkiye bağlanmasının "korkunç" olacağı açıklamalarına siyaset dünyasından çok sayıda tepki gelmişti.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Akıncı, yaptığı açıklamalarla Türkiye Cumhuriyeti’ne ve milletimize karşı yaptığı saygısızlıktan dolayı özür dilemelidir" demişti. MHP Lideri Devlet Bahçeli ise yaptığı yazılı açıklamada, "Mustafa Akıncı'nın işgal ettiği koltuğa layık olmadığı açıktır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığından derhal istifa ederek emaneti Kıbrıs Türklüğünün iradesine tevdi etmesi kaçınılmaz ve hayati bir sorumluluktur" ifadelerini kullanırken, KKTC Başbakanı Ersin Tatar ise, "Sayın Akıncı'nın İngiliz The Guardian gazetesine verdiği, Rumların çok hoşuna giden demeçtir" dedi.

SKANDAL SÖZLER

Akıncı, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, operasyona açık bir destek belirtmediği gibi, Kıbrıslı Türklere yönelik katliamlara son veren 1974 Barış Harekatı'nın da bir savaş olduğunu savundu.

AKAN SU DEĞİL KANDIR

Akıncı, "1974'te biz adına Barış Harekatı desek de bu bir savaştı ve akan da kandı. Şimdi Barış Pınarı desek de akan su değil kandır. Bu nedenle bir an önce dialog ve diplomasinin devreye girmesi en büyük dileğimdir" dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 350
 • Astegmen88 2 ay önce Şikayet Et
  Ekim 2020'de secim yapılır. Sonuca bakılır. Esas yapılması gereken, oraya iş alanı-kolları açarak, nüfus taşımaktır. Kanı bozuk olan güneye geçebilir. Bu zat öyle bir dönemde o koltuğa aday gösterildi ve geldiki, bakın anlayın yani ecnebinin bölgedeki ekmek planını...
  Cevapla
 • Ali 2 ay önce Şikayet Et
  Bunun kulağı ne zaman çekilecek merak ediyorum.
  Cevapla
 • Şahinbey 3 ay önce Şikayet Et
  Rahmetli Rauf Denktaşın kemikleri sızlıyordur
  Cevapla
 • yurt. 3 ay önce Şikayet Et
  bu adamın kanında bi bozukluk kesin var.yada bi karın ağrısı.
  Cevapla
 • Dereköylü 3 ay önce Şikayet Et
  Bu zat, cumhurbaşkanlığı görevine lâyık deyildir ve bir an önce görevden alınıp vatan HAİN'liğiyle yargılanmalıdır...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İstanbul'da deprem! AFAD ve Kandilli'den peş peşe açıklamalar
Kötü haberler peş peşe geliyor! Devlet başkanları bizzat açıkladı