Son dakika: Hulusi Akar'dan 'Pençe-Kaplan Operasyonu' açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar, Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesine en yakın üs bölgelerinden Siyah Kaya Üs Bölgesi’nde inceleme yaptı. Bakan Akar yaptığı son dakika açıklamasında, "Şu ana kadar teröristlerin inlerine, mağaralarına girildi, bunlar başlarına yıkıldı, yıkılmaya devam ediliyor." ifadelerini kullandı.

GİRİŞ 20.06.2020 09:02 GÜNCELLEME 20.06.2020 09:36
Bu Habere 36 Yorum Yapılmış

 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesi, Pençe-Kaplan Operasyonu'nu gece boyunca sınır bölgesindeki harekat merkezinden sevk ve idare ederken dün de operasyonun yapıldığı bölgeye en yakın üs bölgelerinden biri olma özelliğini taşıyan sınırın sıfır noktasındaki Siyah Kaya Üs Bölgesi'ne giderek operasyon bölgesini yerinde inceledi.

Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla ile sınır bölgesindeki inceleme ve denetlemelerini sürdürüyor.

Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Pençe-Kaplan Operasyonu'nun sevk ve idare edildiği sınır bölgesindeki harekat merkezine giden, gece geç saatlere kadar burada kalan Akar ve komuta kademesi, operasyonu komuta etti.EN SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİNCEYE KADAR...

 

 

Gece boyunca sahadaki son durumu yakından takip eden Akar, TSK'nın en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleyi sürdüreceğini belirtti.

Teröristlerin döktüğü kanın hesabının bugüne kadar sorulduğunu, bundan sonra da sorulmaya devam edileceğini vurgulayan Akar, "Diğer faaliyetlerimizin yanı sıra Pençe-1, Pençe-2, Pençe-3... Şimdi de Pençe-Kaplan Operasyonumuz başladı. Mehmetçik'in yeni bir başarısına şahit oluyoruz. Bunu da inşallah başarıyla sonuçlandıracağız." diye konuştu.

TSK'nın Barış Pınarı, Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı harekat bölgelerinden İdlib'e, Doğu Akdeniz'den Libya'ya kadar faaliyetlerini sürdürdüğünü dile getiren Akar, "Bütün bölgelerde sulh ve sükundan yanayız. Tüm komşularımızın hem toprak ve hem siyasi bütünlüğüne saygılı olduğumuzu başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere birçok defa söyledik. Yapılan faaliyetlerin iyi komşuluk ilişkilerine, müttefiklik ruhuna uygun olması gerektiğini, herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini, sadece kendi noktalarından bakmamaları, karşı tarafın da hak ve hukukuna saygı göstermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

İNLERİNE GİRİLDİ BAŞLARINA YIKILDI

Pençe-Kaplan Operasyonu'nun planlandığı gibi başarıyla devam ettiğine dikkati çeken Akar, şunları söyledi:

"Şu ana kadar teröristlerin inlerine, mağaralarına girildi, bu inleri, mağaraları başlarına yıkıldı, yıkılmaya devam ediliyor. Operasyonun başından bu yana 150 civarında mağara ele geçirildi. Bu alçakların tuzakladığı 160 civarında el yapımı patlayıcı ve mayın imha edildi. Çok sayıda mühimmat ve silah ele geçirildi. Şu ana kadar hava, kara birliklerimizin ateşi sonucu 700'den fazla hedef vuruldu.

Asil milletimizin bağrından çıkan TSK mensupları aklın ve bilimin ışığında, anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda, Cumhurbaşkanımızın ve sıralı komutanların emir ve talimatları doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletinin emrinde, görevinin başında yapılması gereken neyse yaptı, yapmaya devam ediyorlar."

Milletin ordusuna güvendiğini, Mehmetçik'in de kendisine gösterilen bu güveninin verdiği sorumluluğu her zaman omuzlarında hissettiğini dile getiren Akar, karada, havada, denizde her türlü zorlu şartta görev yapan Mehmetçik'e başarı dileklerini iletti.

Başta dün Pençe-Kaplan Operasyonu'nda şehit düşen Piyade Uzman Onbaşı Ömer Kahya olmak üzere tüm şehitlere rahmet, acılı ailelerine başsağlığı, gazilere şifa dileyen Akar, teröristler tarafından Silopi'de yol yapım çalışmaları sırasında hain bir saldırıca şehit edilen 4 işçiye de Allah’tan rahmet diledi. 

HELİKOPTERLER SIFIR NOKTASINA GİTTİ

Akar ve komutanlar, dün harekat merkezinde birlik komutanları ile yaptığı video konferans ve toplantı sonrasında helikopterle sınırın sıfır noktasındaki Siyah Kaya Üs Bölgesi'ne gitti.

Burada faaliyetlere ilişkin bilgi alan Akar ve komutanlar, Pençe-Kaplan Operasyonu bölgesini de yerinden inceledi.

950 metre rakıma sahip Siyah Kaya Üs Bölgesi, Irak sınırının sıfır noktasında, Pençe-Kaplan Operasyonu'nun yapıldığı bölgeye en yakın üs bölgelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 36
 • kenan 1 ay önce Şikayet Et
  adam ve adamları
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 1 ay önce Şikayet Et
  Çoook şükür Elhamdülillah Allah cc MÜSLÜMAN TÜRKE-TÜRK ORDUSUNA HERDAİM YAAAR VE YARDIMCI OLSUN İNŞAALLAH AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN
  Cevapla
 • Deniz Kurdu 1 ay önce Şikayet Et
  Paşam şu kakalakların işini bitirdikten sonra birde şu yunana el at
  Cevapla
 • bab 1 ay önce Şikayet Et
  mersin adana hataya yerleşen kürtleri doğuya geri göndermek lazım. artvinde köylerde boş evlere yerleşiyorlar Bunun araştırılması lazım. akdenize ve karadenize kadar kürtleri yerleştiren birielri var. Bu programı barzani uyguluyor muhtemelen. pkk devleti kurulursa akdeniz karadenize çıkış için illere pkkcı kürtleri yerleştiriyorlar. Devlet bunu incelemeli önlem almalı. İşgal edilen yerler işgalden kurtarılıp hazineye kaydedilmeli.
  Cevapla
 • erk 1 ay önce Şikayet Et
  herkes babasından kalan köyündeki evine arazisine sahip çıkmalı köyüne yaylasına yazları gitmeli.
  Cevapla
 • dursun 1 ay önce Şikayet Et
  Birisi bir yerde oturuyorsa bir takım arazileri kullanıyorsa elinde ya tapu ya da kira sözleşmesi olması gerekir. Devlet bu yüzden gelir kaybına da uğruyor. Miras yolu ile kaldı ise gerekli veraset vergisinin ödenip tapunun güncellenmesi gerekir. Kirada ise kira sözleşmesi yapılıp kira beyanı yapılıp vergisinin ödenmesi gerekir. Bu ikisi zorunlu tutulur tapu ve kira beyanı sistemsel kayıtları adrese dayalı nüfus kayıtları ile denetlenirse varsa böyle işgaller ortaya çıkacaktır.
  Cevapla
 • Otoman 1 ay önce Şikayet Et
  Ya arkadaşlar paranoyak olmayalım şimdi senin bu bildiğini koskoca Türkiye Cumhuriyeti bilmiyor Mit bilmiyor bunu bir siz mi biliyorsunuz biz sadece birlik beraberlik bu topraklara bu kadim millerin arasına girecek nifak tohumu eken iç savaş çıkaracaklara karşı bir bütün bir yumruk olalım iste ozaman büyük ülke olur söz sahibi oluruz
  Cevapla
 • ozan 1 ay önce Şikayet Et
  Ülke içindekileri bitirmek lazım, hdpnin teröre aktardığı para kaynaklarını kesmek lazım. chpnin hdplileri işe alarak teröre kaynak aktarmasının önünü kesmek lazım. Çözüm süreci öncesinde hdpnin oyu yüzde 2 idi.Çözüm sürecinde hdp muhatap alındı aşiretle dışlandı oyu 12ye çıktı. ak partiye birileri çok hatalar yaptırdı. Demirel böyle hatalar yapmadı. Demirel öngörülü bir liderdi. Fetö akşenere kaset yaptı ak parti yaptı diye iftira attılar mhp bölündü. Fetö siyaseti istediği gibi dizayn etmeye çalışıyor buna izin verilmemesi gerekir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NASA’nın Jupiter fotoğrafı sosyal medyada gündem oldu
Türk fırkateyni yeniden Kaş'ta