Türkiye'den Sebastian Kurz'a tepki!

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, bir Yunan gazetesine sığınmacılar konusunda Mülteciler Günü'nden hemen sonra talihsiz açıklamalarda bulunmuştur" dedi.

Türkiye'den Sebastian Kurz'a tepki!
Türkiye'den Sebastian Kurz'a tepki!
GİRİŞ 22.06.2020 18:36 GÜNCELLEME 22.06.2020 18:36
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz'un bir Yunan gazetesine verdiği mülakat hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

"Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, bir Yunan gazetesine sığınmacılar konusunda Mülteciler Günü'nden hemen sonra talihsiz açıklamalarda bulunmuştur" diyen Aksoy, sınırlarını en baştan sığınmacılara kapatan ve sınıra duvar örmeyi öneren Avusturya'nın, Avrupa Birliği'nin (AB) ve insanlığın ortak değerlerine, temel insan hakları sözleşmelerine ve 1951 Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı davrandığını bildirdi. Aksoy, şunları kaydetti:

"AB üyesi tüm ülkelerin ve Avusturyalıların da görev aldığı FRONTEX, sözkonusu anlaşmaları ve AB hukukunu uygulamak, sınırlarına gelen sığınmacılara koruma sağlamak, onları geri itmemek ve insanlık dışı muamele yapmamak zorundadır. Aslında Avusturya'nın sığınmacılara bakışı, sınırımızda onlara yaptığı insanlık dışı muameleleri hafızalara kazınan Yunanistan'ın tutumundan hiç de farklı değildir. Avusturya Şansölyesi'ne, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Mijotovic'in 19 Haziran 2020 tarihli açıklamasını dikkatlice okumasını tavsiye ediyoruz. İnsan haklarını ve mültecilerin onurunu korumak bir tercih değil, üye devletlerin saygı göstermek zorunda olduğu ahlaki ve hukuki bir yükümlülüktür."

YORUMLAR 3
 • Gazi 2 yıl önce Şikayet Et
  Onun derdi başka türkiye ile islâm düşmanı
  Cevapla
 • nail 2 yıl önce Şikayet Et
  lafla tepki olmaz yaptırım uygulamak lazım bu köek sürekli havlıyor bizde tısıyoruz
  Cevapla
 • baho 2 yıl önce Şikayet Et
  bize bagliligi olsa reisimiz yapar ama bu kepçe kulakli bebe arkasindaki almanya hollanda ve Fransaya güvenerek atiyor tutuyor
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Hattı vatandaşlardan tam not aldı
Korkulan oldu: Vaka sayıları yeniden patladı!