Menderes'i idam sehpasına götüren yargılama hakkında önemli gelişme

Hukuk tarihine kara bir leke olarak geçen Adnan Menderes ve arkadaşlarını idama götüren yargılama geçerliliğini yitirecek. Meclis, bu hafta hukuksuz kararı alan Yüksek Adalet Divanı kararlarını yürürlükten kaldıracak.

Menderes'i idam sehpasına götüren yargılama hakkında önemli gelişme
Menderes'i idam sehpasına götüren yargılama hakkında önemli gelişme
GİRİŞ 23.06.2020 08:10 GÜNCELLEME 23.06.2020 08:13
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

27 Mayıs darbesi sonrası kurulan ve Adnan Menderes ile arkadaşlarını Yassıada’da idama götüren Yüksek Adalet Divanı kararları ‘yok hükmünde’ kalacak.

TBMM Genel Kurulunda bu hafta, Meclis Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Mustafa Şentop ile AK Parti ve MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan yasa teklifi görüşülecek. 27 Mayıs 1960 darbesinin sonunda kurulan Yüksek Adalet Divanı’nda yapılan yargılamalarda dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idama mahkum edilmişti. Söz konusu teklif, Yüksek Adalet Divanı’nın kullandığı yetkilerin hukuki dayanağını oluşturan ve halen yürürlükte bulunan kanun hükümlerini geçmişe dönük olarak yürürlükten kaldıracak. Teklif, genel kurul öncesinde görüşüldüğü Anayasa Komisyonu'nda oy birliğiyle kabul edildi.

DÜZENLEME NE GETİRİYOR?

 

 

Teklif, Yassıada yargılamaları sonucu idam edilen Menderes, Zorlu ve Polatkan'ın da aralarında bulunduğu siyasiler hakkındaki Yüksek Adalet Divanı tarafından alınan ve Milli Birlik Komitesi'nce onaylanan kararların yürürlükten kaldırılmasını öngörüyor.
Düzenleme aynen yasalaşırsa, Yüksek Soruşturma Kurulu ile Yüksek Adalet Divanı tarafından haklarında soruşturma ve kovuşturma yürütülenlerin uğradıkları manevi zararlar, Hazine tarafından karşılanacak. Bu kişilerin mal varlığı değerlerinin müsadere edilmesinden kaynaklanan maddi zararları da giderilecek.

Zarar görenler ve mirasçıları tarafından zararlarının karşılanması istemiyle yapılacak başvuruları değerlendirmek ve karara bağlamak üzere Cumhurbaşkanı tarafından bir komisyon kurulacak. Zararlarının karşılanmasını isteyenler 3 ay içinde komisyona başvurarak, zararlarının tazminini isteyebilecek.

YENİŞAFAK

ETİKETLER
iadam
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Kazım 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence İŞ Bankası Bütün Hisselerini Manevi ZARAR olarak ödenmesi lazım ...
  Cevapla
 • NİYAZİ KARACA 1 yıl önce Şikayet Et
  İdama karar ve onay verenlerin mallarından alınıp, idam edilenlerin mirasçılarına verilirse adalet yerini bulmuş olur. Yine insanlara acı çektirenlerin kimlikleri açıklanmalı, bugüne kadar sefa süren sülaleleri toplum nezdinde bilinmeli
  Cevapla
 • büyükdoğu 1 yıl önce Şikayet Et
  gerekli tazminatında darbecilerin şu an yaşayan ailelerinden alınması gerek.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Doğru bir karar olur inşaAllah. Devrimler inkılaplar da aynı şekilde yürürlükten kalkmalı.
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Osmanlı hükümdarları bile bu yollarda öldürüldü.. Hainlik yapan ölür..! Kim olursa olsun... Türk Adaleti
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Milyar dolarlık kriz büyüyor! İhanet sözlerine çarpıcı yanıt
Türkiye’nin insansız ordusu görücüye çıkıyor