Koronavirüs toplantısında önemli kararlar: Hedef kitle gençler

Koronavirüsle mücadelede sıra ‘psikolojik’ önlemlerde. Normalleşme sürecinde doğru bilinen yanlışlar ve kurallara uymanın önemi yeni bir anlayışla anlatılacak. Toplumun koronavirüs kaygısı ölçülecek. Bu kez Bilim Kurulu yerine Toplum Bilimleri Kurulu’na iş düşecek. Bölgelere göre farklı kampanya yapılacak.

GİRİŞ 24.06.2020 08:23 GÜNCELLEME 24.06.2020 09:00
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üç kez yaptığı Toplum Bilimleri Kurulu toplantılarında, koronavirüsten korunmanın önemi anlatmakla ilgili yeni yöntemlere başvurulması tartışılıyor.

YASAKLAR DÖNECEK Mİ?

Yasakların geri dönmesi yerine koruma kurallarına tam uyulması sağlanarak dışarıda yaşamın sürdürülmesi planlanıyor. Ancak şimdiye kadar ortaya çıkan tabloda, vatandaşların kuralların önemini yeterince anlamadığı değerlendirildi.

ALT KOMİSYON OLUŞTURULDU

Toplantıda, koronavirüs konusunda topluma verilecek yeni mesajlar değerlendirildi. Bunun için iletişim ve kampanyayı yürütecek bir alt komisyon oluşturuldu. Bu komisyon, koronavirüsle ilgili bilinen yanlış ve eksik bilgilerin doğrusunu anlatmak için öneri geliştirirken, toplumu paniğe sevk eden bilgilerle de mücadele edecek. “Maskenin koruyuculuğu olmadığı” gibi yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için kampanyalar yapılacak ve sonuçlarını gösteren veriler paylaşılacak.

 

 

HEDEF KİTLE GENÇLER

Bu süreçte toplum psikolojisi ve sosyolojisi göz önünde bulundurularak mücadele yürütülecek. Kısıtlamaların toplumda yarattığı baskı ve sıkıntılar dikkate alınacak. “Olmazsa olmazlara” vurgu yapılarak aksi durumda nelerin yaşanabileceği gösterilecek. Mesajlarda esas kitle olarak kuralları en çok ihlal eden gençler hedef alınacak. Her yaş grubuna farklı argümanlarla yaklaşılacak. Bunun için topluluğun koronavirüs kaygısı ölçülecek. Buna göre algı geliştirilecek. Türkiye’nin demografik yapısı dikkate alınacak. Yerel unsurlardan yola çıkılarak bölgelere göre mesajlar hazırlanacak.

 

 

Gençler bu ne!

Maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu illerden İstanbul’da dün de koronavirüse meydan okuyan görüntüler vardı. Maskeler elde ve çenede aksesuar görevi yaptı. Polisler ve bekçiler maske denetimindeydi. Yasağa uymayanlara 900’ar lira ceza kesildi.

Nuray Babacan/Hürriyet

YORUMLAR 64
 • ramazan 2 yıl önce Şikayet Et
  ah gençlik vah gençlik. dedem fatih istanbulu feth ettiğinde 21 yaşındaydı. ne diyelim. bizde bu kadar cahil cühela varken devlet ne yapsın. önce kurallara uyacağız. uyacağız uyacağız başka bir açıklaması ve çözümü yok.
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  İnsanların yoğun olmadığı, sosyal mesafeli açık alanlarda maske takma zorunluğunun, ne gibi bir makul cevabı olabilir ki! Tam bir saçmalık. Zaten solunacak oksijen kalmadı, hareket halinde bir de maske taktık mı; coronadan değil de, havasızlıktan öleceğiz.
  Cevapla
 • milletin ferdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Tamam, sen herkesin açık alanlarda sosyal mesafe kuralını her daim uygulayacağını garanti et hemen kaldıralım maske kuralını… Burnunda maske olmadığı halde insanın üzerine üzerine gelen garip tipler dolaşıyor sokakta… Bir de maske olmadığı halde flört ediyormuş gibi birbirine yaklaşanlar var. Senin gibilerde bu sorumsuz insanların sorumluluğunu üstlenecek ve ölen ve acı çeken insanların vebaline girebilecek cahil cesareti var sanırım.
  Cevapla
 • Fehmi 2 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Bakanım. İstediğiniz kadar yasak koyunuz. Güneydoğuya yaramayacak. Çünkü ceza yok. Müeyyide yok. Gençlerin % 80 ni hale maske takmıyor Bilgilerinize,
  Cevapla
 • Malkoç 2 yıl önce Şikayet Et
  Yasaklar birşey getirmez. Reis iptal eder yine. Reisin dediğini yapın maske mesafe pandemi biter
  Cevapla
 • Hakkı 2 yıl önce Şikayet Et
  Ilgili kurumlar, herkesin cep telefonuna maske takmayanlar şu kadar para cezası verilecek sekli de mesaj atsa.. ayrıca suriyelilerin de cep telefonlarına arapça olarak mesaj atilsa caydiricilik acisindan daha etkin olur. Cezalar da en kısa zamanda tahsil edilmeli ki cezalar etkili olsun..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İşte Türkiye’ye yapılan operasyonun perde arkası! Emri Biden verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ali Babacan'a tepki