İŞKUR TYP kapsamında personel alımı! Başvuru şartları neler?

İŞKUR Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında İl Özel İdaresi Başkanlığına personel alımı yapılacak. Adaylar başvuru işlemlerini 28.06.2020 tarihine tamamlamaları gerekmektedir. Peki TYP başvuru şartları neler?

İŞKUR TYP kapsamında personel alımı! Başvuru şartları neler?
İŞKUR TYP kapsamında personel alımı! Başvuru şartları neler?
GİRİŞ 26.06.2020 15:59 GÜNCELLEME 26.06.2020 16:00

İŞKUR TYP kapsamında Burdur İl Özel İdaresi Başkanlığına personel alımı yapılacak. Haziran ayının son TYP ilanına başvuru yapan adaylar, kabul edildikleri takdirde çevre temizliği alanında görevlendirilecek. İşte detaylar…

TYP PERSONEL ALIM İLANI

Burdur İl Özel İdaresi tarafından 5 kişilik çevre temizliği işçisi alımı yapılacaktır. Adaylar başvurularını ALO 170 hattı ile İŞKUR e-şube portal üzerinden gerçekleştirecek. Bu kapsamda adaylar 1 Temmuz 2020 tarihi itibariyle görevine başlayacak. Günlük 9 saat çalışma süresinde bulunan typ personellerinin tespitinde liste yöntemi uygulanacaktır. Adayların seçim aşaması Burdur İl Özel İdaresi hizmet binasında 29 Haziran 2020 tarihinde saat 9 ile 10 aralığında gerçekleştirilecek olup başvuru yapmak isteyen adayların başvuruları 28 Haziran 2020 tarihine kadar gerçekleştirilecektir. Burdur İl Özel idaresinin Adresi; Burç mah. Cumhuriyet meydanı kültür sarayı olarak açıklandı. TYP personellerinin maaş hakları asgari ücret düzeyinde olmaktadır. 

 

 

İŞKUR TYP Personel Alımı

Başvuru Şartları Neler?

- Kuruma kayıtlı işsiz olmak,

- 18 yaşını tamamlamış olmak,

- Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

- Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

Adaylar Nasıl Seçiliyor?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

- Noter kurası yöntemi,

- Liste yöntemi,

- Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.

TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

Haftalık Çalışma Saatleri

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

Kimler TYP’den Yararlanamaz?

- İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.

- Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.

- Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.

- Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

İŞKUR'a Nasıl Kayıt Yaptırılır?

İş aramanın ilk adımı kayıttır. Kurum hizmetlerinden yararlanmak isteyen iş arayanların Kurum portalına üye olarak veya şahsen Kurum ünitelerine başvurarak kayıt olmaları zorunludur. Başarılı bir eşleştirme için hem açık iş hem de iş arayan kişi hakkında tam ve doğru bilgilerin bulunması zorunludur. Gerek internet üzerinden gerekse Kurum personeli aracılığı ile kayıt yaptıracak olanların kendileri ile ilgili bilgileri tam ve doğru olarak yansıtmaları uygun işe yerleştirilmelerinde oldukça önemlidir. Bu nedenle, lütfen kişisel, iletişim, eğitim, meslek ve diğer bilgilerinizi tam ve doğru olarak sisteme giriniz.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin en çok satan SUV'larından! 400 milyon euro yatırımla artık yerli oldu
Erdoğan'ı devireceğim diyen biri daha siyasetten silindi: Biden