YKS sınavındaki Mabel Matiz sorusu gündem oldu

Üniversite sınavı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk aşaması olan Temel Yetenek Testi'nde (TYT) şarkıcı Mabel Matiz'in Fırtınadayım şarkısında geçen bir cümlenin ne ifade ettiği soruldu. Sınavın ardından atılan binlerce tweetin ardından Mabel Matiz Twitter'da gündem oldu.

YKS sınavındaki Mabel Matiz sorusu gündem oldu
YKS sınavındaki Mabel Matiz sorusu gündem oldu
GİRİŞ 27.06.2020 15:32 GÜNCELLEME 28.06.2020 12:50
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

YKS'nin ilk oturumu olan TYT, bugün saat 10.15'te başladı ve 165 dakikada tamamlandı. Sınavın Tükçe testinde ise Mabel Matiz'in bir şarkısında geçen cümlenin anlamı soruldu.

 

"GÖZÜMÜN GÖRDÜĞÜ, GÖĞSÜMÜN BİLDİĞİ İLE BİR DEĞİL"

Sınava girenlerden alınan ilk bilgilere göre TYT Türkçe testinde "Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil" cümlesinde anlatılmak istenen nedir?" şeklinde bir soru soruldu. Soruda geçen "Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil" cümlesi ise aynı zamanda Mabel Matiz'in "Fırtınadayım" şarkısında yer alıyor. Mabel Matiz, sınavın ardından sosyal medya Twitter'da gündem oldu.Bugün yapılan TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5, coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5'er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7, kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru yöneltildi.

 

 

YORUMLAR 8
 • yunus 1 ay önce Şikayet Et
  Üniversiteye gitmek için eğitim şart değil demek ki. Bu tarz soruların eğitim ile ne alakası var. Bu şarkıları bilmek mi gerekiyor.
  Cevapla
 • Mehmet 1 ay önce Şikayet Et
  Hayir, gunluk kullandigin dili bilmen yeterli diyor.
  Cevapla
 • Ergün 1 ay önce Şikayet Et
  Bir şarkıcı ve üniversite sınavı..... Ne alâka...
  Cevapla
 • Ergün 1 ay önce Şikayet Et
  Bu sınavı kimler hazırladı bilmem ama bizim alimlerimiz yokmuydu da bizim sınavımız da başkasıyla alakalı soru sorulmuş... Yav kim bu kendini bilmez ! Sen seni bil sen seni , sen seni bilmezsen sana sorarlar seni..... Anladınız mı! Biz kimiz ...
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Herkes okuduğunu anlamalı ha mabel matiz ha başkasının sözü buna mi takılıyoruz
  Cevapla
 • Dermanbey 1 ay önce Şikayet Et
  Bu memleketin neden bu Halde oldugunun ispatidir..saka gibi ya:-))) Michael Jackson in bir sarkisini yazmalarini isteselermis ve ne zaman musluman oldu diyede sorsalarmis:-))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Papazın zor anları! Beyrut'ta meydana gelen patlamaya ayinde yakalandı
Son dakika haberi: Beyrut'ta şiddetli patlama: 78 kişi öldü, 4 binden fazla yaralı var