Bilim Kurulu Üyesi 'yeni bir virüs' deyip uyardı: Pandemiye dönüşebilir!

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, Çin'de domuzdan insana geçtiği tespit edilen yeni grip virüsü ile ilgili açıklama yaptı. Yeni virüsün muhtemelen pandemiye neden olabileceğini belirten Özlü, "Zaten biz bunun benzerini 2009'da yaşamıştık. Bu da farklı bir pandemi potansiyeli gösteriyor" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi 'yeni bir virüs' deyip uyardı: Pandemiye dönüşebilir!
Bilim Kurulu Üyesi 'yeni bir virüs' deyip uyardı: Pandemiye dönüşebilir!
GİRİŞ 01.07.2020 06:09 GÜNCELLEME 01.07.2020 06:13
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, yeni tip koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin'de domuzdan insana geçtiği tespit edilen yeni grip virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

Özlü, "Bu yeni bir virüs, yeni bir İnfluenza ve muhtemelen pandemi yapabilir diyorlar. Zaten biz bunun benzerini daha önce yaşamıştık 2009'da bir pandemi. Bu da farklı bir pandemi potansiyeli gösteriyor" dedi.

"BU BİR SİNYAL ASLINDA"

 

 

Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'de son olarak yeni bir domuz gribi türü tespit edildi. Uzmanlar, yeni türün salgına dönüşme riski olduğunu belirtirken Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, konuyla ilgili NTV'de değerlendirmelerde bulundu.

"Bu virüs; pandemiler ve virüs salgınları devam edebilir, bu gezegendeki yaşam şeklinizi değiştirin diyor" diyen Özlü, şunları söyledi:

"Bu bir sinyal aslında. İnfluenza dediğimiz grip virüsleri çok sık mutasyon geçirebilen virüslerden. En son olarak H1N1 pandemisi yaşamıştık 2009 yılında. Bu virüslerin her yıl mutasyon geçirdiğini biliyoruz. Ama özellikle 10 yılda bir, 40 yılda bir daha büyük çaplı mutasyon geçirerek pandemiye yol açıyorlar. Aşağı yukarı 2009'dan bu yana 10 yıl geçti ve tekrar bir pandemi olasılığı zaten mevcut. Bu virüsün özelliği aslında şu andaki H1N1 virüsünden genetik olarak önemli ölçüde ayrışması. Genotip tayini yapılmış ve bu virüs üzerinde çalışılmış.

"İNSANA BULAŞMA AÇISINDAN RİSK TEŞKİL EDİYOR"

Aslında domuz çiftliklerinde, domuz mezbahalarında çalışan kişilerden izole edilmiş bir virüs. Orada çalışan kişileri önemli ölçüde enfekte ettiği görülmüş. İzole edilen virüs üzerinde genetik çalışmalar yapılmış ve farklı bir gen dizilimi olduğu ortaya çıkmış. Bu gen dizilimi özellikle insana bulaşma açısından risk teşkil ediyor. Bulaşmayı kolaylaştıran, insana daha çok enfekte edebilecek bazı özellikler kazandırıyor virüse.

"PANDEMİYE NEDEN OLABİLİR"

Bundan dolayı araştırmacılar bunu önemsemişler ve diyorlar ki, bu yeni bir virüs, yeni bir İnfluenza ve muhtemelen pandemi yapabilir. Zaten bizim yaptığımız gözlemlerde de domuz sektöründe çalışan kişilerde ciddi oranda bir bulaşma olduğunu tespit ettik diyorlar.

Bu potansiyel bir tehdit. Bununla ilgili daha çok bilgiye ihtiyacımız var ama dikkate alınması gereken, önemsenmesi gereken bir bulgu. Zaten biz bunun benzerini daha önce yaşamıştık 2009'da bir pandemi. Bu da farklı bir pandemi potansiyeli gösteriyor."

ETİKETLER
bilim kurulu üyesi
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • altair 1 hafta önce Şikayet Et
  çin oyuncak işinde para kaldıramayınca virüs işine girmiş yapıp yapıp dağıtıyor yine bizim payımıza maskeli günler düşecek
  Cevapla
 • Mustafa 1 hafta önce Şikayet Et
  Bu Çin denilen mikrop ülkeye dünya devletleri ambargo koymalı...
  Cevapla
 • afafe 1 hafta önce Şikayet Et
  Gönder gelsin goçum
  Cevapla
 • Memo can 1 hafta önce Şikayet Et
  Cin siyonistlerin kullandigi hukuksuz devlet. Oyun bitmez.virus bitmez.Gates serrine devam ediyor.Rabbim tüm Zalimleri kahr etsin.
  Cevapla
 • müslüm 1 hafta önce Şikayet Et
  En başta biz müslümanların kendimize çeki düzen verip Allahın ipine sımsıkı tutunmamız gerekiyor.Kim bilir Allah belkide bu zalimler eliyle bizlere tüm insanlara bir mesaj gönderiyor düzelin diye aklınızı başınıza alın benim yarattığım dünyada benim kullarımı öldürmeyin aç bırakmayın yardım edin vs. barış içinde yaşayın diye...
  Cevapla
 • ERHAN 1 hafta önce Şikayet Et
  adının ne olduğu değil !!! kim tarafından bu virüslerin labaratuvar ortamında üretilip piyasaya sürüldüğü önemli kim neyi hedef almakta neyi planlamakta asıl olan pandemi bu !!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan tarihi günde tarihi Mescid-i Aksa mesajı
Ayasofya'da ibadetin yolu açıldı... İşte 26 yıllık mücadelenin mimarı