Erdoğan kesin talimatı verdi! Harekete geçildi

AK Parti’nin sosyal medya taslağında Twitter, Instagram ve Facebook’a temsilci bulundurma zorunluluğu getiriliyor. Kişisel verilerin korunması hedefleniyor. Zararlı içeriği 24 saatte kaldırmayana 50 milyon Euro’ya kadar ceza verilen Almanya örneği de masada.

Erdoğan kesin talimatı verdi! Harekete geçildi
Erdoğan kesin talimatı verdi! Harekete geçildi
GİRİŞ 02.07.2020 06:49 GÜNCELLEME 02.07.2020 08:18
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Sosyal medyadaki nefret paylaşımları milleti çileden çıkardı. Son olarak, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak’ın yeni doğmuş bebekleri için sosyal medyada yapılan çirkin yorumlar, bardağı taşıran son damla oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatının ardından AK Parti, sosyal ağlara yeni bir format kazandıracak düzenlemeye yönelik çalışmalara başladı.

 

 

Düzenlemeyle, Twitter başta olmak üzere önemli sosyal ağlara hukuka aykırı içeriğin kaldırılması veya içeriğe erişimin engellenmesi için Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor. Düzenleme için Almanya ve Fransa’daki uygulamalar örnek olacak.

TEMSİLCİ ZORUNLULUĞU

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre, Türkiye’de temsilci bulundurulması için Twitter, Instagram ve Facebook gibi şirketlerin temsilcileri ile görüşmeler yapılıyor. Instagram ve Facebook gibi şirketlerin Türkiye’de ofis açmaya sıcak baktığı, Twitter’ın ise bu öneriye olumlu bir yaklaşımda bulunmadığı belirtiliyor.

AVRUPA ÖRNEKLERİ İNCELENDİ 

Yapılacak düzenlemeyle, sosyal ağlarda vatandaşların kişisel verilerinin korunması da hedefleniyor. AK Parti Genel Merkezi’nde hukukçu kurmaylar ve bilişim hukukçuları ile bir araya gelerek Avrupa’daki uygulama ve modeller inceledi. AK Parti kurmayları, sosyal medya düzenlemesi konusunda Almanya ya da Fransa’da çıkarılan yasanın örnek alınabileceğini ifade ediyor. Almanya’da, 2018 yılında yürürlüğe giren ve sosyal medyada yayınları düzenleyen yasaya göre, Facebook, Twitter, Reddit ve YouTube gibi platformlarda yer alan zararlı içeriklerin 24 saat içerisinde ortadan kaldırılması, aksi takdirde 50 milyon Euro’ya varan para cezaları öngörülüyor.

Fransa’da ise ırk, din, cinsiyet veya engellilik konularında nefret söylemi barındıran içeriklerin 24 saat içerisinde, çocuk istismarı ve terör propagandası barındıran içeriklerin ise yalnızca bir saat içerisinde yayından kaldırılması gerekiyor. Aksi takdirde söz konusu platformlara içerik başına 1 milyon 250 bin Euro para cezası uygulanıyor.

SAHTE HESAPLARA CEZA

AK Parti kurmayları, sahte hesaplar açılmasını engelleyen bir düzenlemenin olacağını ve ağır cezai yaptırımlarının geleceğini ifade etti. Parti kurmayları, önümüzdeki günlerde tamamlayacakları çalışmayı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a sunacak. Bu konuda MHP ile de görüştüklerini kaydeden parti kurmayları, sosyal medyada getirilecek düzenlemeyle ilgili gerekli bilgilendirmeleri yaptıklarını söylediler. Öte yandan, daha önce MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk’ün “Sosyal medyaya TC kimlik numarası ile girilsin” teklifine AK Parti’nin sıcak bakmadığı öğrenildi.

KAYNAK: HÜRRİYET
ETİKETLER
başkan erdoğan
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • muratavci02 1 ay önce Şikayet Et
  Kesinlikle sosyal medya kontrol edilmeli gerekli yaptırımlar olmalı
  Cevapla
 • Mavi Vatan 1 ay önce Şikayet Et
  abd ve avrupa ülkeleri twitter ve facebooka yüklü cezalar kesiyor, 2 milyar dolara kadar...Türkiyede kessin cezayı....ödemezse kapatılsın!!! memlekete bir faydaları olmadı bugüne dek .
  Cevapla
 • Şuhudi Çelik 1 ay önce Şikayet Et
  Bu durum, Sanki yılan Rte yi ısırınca müdale ediyor görüntüsü veriyor. Eğer böyle ise yanlış.
  Cevapla
 • esentep03 1 ay önce Şikayet Et
  simdi devlet düsmanlarinin yüzünü görmek isterdim yerinde alinmis bir karar bunu genisletmekte lazimkim olursa olsun kime yaparsa yapsin hakklarinin korunmasi icin bu her kesim icin yapilsin
  Cevapla
 • Abdullah Er 1 ay önce Şikayet Et
  istanbul sözleşmesi derhal fesh edilmeli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İkinci el araç düzenlemesi Erdoğan'ın önünde: Araç başına 5 bin TL ceza kesilecek
Süper Lig'de piyasa değeri düşen 20 isim!