Aysofya için karar günü! Tüm Türkiye merakla bekliyor

Ayasofya için karar günü geldi. Danıştay 1934’te müzeye dönüştürülen caminin yeniden ibadete açılıp açılmayacağına karar verecek. Danıştay 10. Dairesi, Türkiye’nin merakla beklediği kararı yasa gereği bugün ya da takip eden 15 gün içerisinde açıklayabiliyor.

Aysofya için karar günü! Tüm Türkiye merakla bekliyor
Aysofya için karar günü! Tüm Türkiye merakla bekliyor
GİRİŞ 02.07.2020 07:13 GÜNCELLEME 02.07.2020 07:16
Bu Habere 27 Yorum Yapılmış

Bugünkü duruşmada davayı açan “Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği”nin iddiaları dinlenecek. Danıştay, Bakanlar Kurulu Kararı’nı iptal ederse Ayasofya 89 yıl sonra yeniden cami olacak. 

 

 

Ayasofya’nın statüsü için karar günü geldi. Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle açılan davanın karar duruşması bugün görülüyor. Danıştay 10. Dairesi’nde görülecek tarihi duruşmada, davacı Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği’nin iddiaları dinlenecek. Daire, söz konusu iddiaları ve dosyayı değerlendirerek bir karara varacak. Daire, yasa uyarınca kararı aynı gün açıklayabileceği gibi takip eden 15 gün içerisinde de açıklayabilecek. 

İPTAL EDERSE TEKRAR CAMİ OLACAK

 

 

Danıştay savcısı, görüşünde, Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasının idarenin takdir yetkisinde kapsamında olduğunu ve hukuka aykırılık bulunmadığını kaydetmişti. Ancak savcı görüşünün karar üzerinde bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Daire, Ayasofya’yı müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararını hukuka aykırı bulur ve söz konusu kararı iptal ederse, Ayasofya’nın 89 yıl sonra tekrar cami yapılmasının önü açılmış olacak. İdare Yargılama Usulü Kanunu uyarınca, Danıştay 10. Daire, Bakanlar Kurulu kararının iptaline hükmeder ve bu karar kesinleşirse, kararın 30 gün içerisinde yerine getirilmesi gerekecek. İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun “Kararların sonuçları” başlıklı 28. maddesinde, “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez” deniliyor. 

HUKUK MÜCADELESİNİ 2005’TE BAŞLATTI

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya’nın yeniden ibadete açılması için hukuk mücadelesini 2005’te başlattı. Davayı inceleyen Danıştay 10. Dairesi, 31 Mart 2008’de Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığını belirterek, davanın reddine karar verdi. Bu karara yapılan itirazı değerlendiren Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu da 10 Aralık 2012’de dairenin kararını onadı. Davacının karar düzeltme talebi de Kurul tarafından 6 Nisan 2015’de reddedildi. Böylece Ayasofya’nın müze olarak kullanılmasına devam edildi. Ancak hukuk mücadelesini bırakmayan dernek 2016’da, Danıştay 10. Dairesi’ne yeni bir dava açtı. Söz konusu dava kapsamında Daire, Ayasofya’nın statüsüne ilişkin nihai kararını verecek.

AYM DE REDDETMİŞTİ

Dernek 2015’te de Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde, Ayasofya’nın ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesinin din ve vicdan hürriyetini ihlal ettiği belirtildi. 13 Eylül 2018’de kararını açıklayan AYM, başvuruyu, “incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik” nedeniyle kabul edilemez buldu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
ayasofya kararı
YAZDIR
YORUMLAR 27
 • Abdullah KÖSE 1 ay önce Şikayet Et
  Danıştay, Ayasofya ile ilgili karar veremez. Bakanlar kurulu kararıyla müze olmuş; yine Bakanlar kurulu ile Camiye çevrilir. Yoksa, Danıştay karar verirse, kendi ayağına kurşun sıkar...
  Cevapla
 • şeker 1 ay önce Şikayet Et
  Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk cuma namazını kıldırmasını çok isterdim.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  2023 hedefleri gerçekleşmeden burayı cami olarak ibadete açmak sıkıntı olacaktır...
  Cevapla
 • Adiniz Soyadiniz 1 ay önce Şikayet Et
  türkiyede yargi gavurlarin elinde. danistay hayir diyecek veya korkudan topu meclise atacak. 83 milyonun en az 30 milyonu neyü belirsis
  Cevapla
 • Bahadır 1 ay önce Şikayet Et
  Yarışmalarda sorulan ilginç sorunun cevabını bekleyenlere, reklam vererek ağaç edenler gibi yapmayın sizde, karar verildi ise açıklayın. Neden 15 gün açıklama süremiz var deyip bekletesiniz ki? Yoksa o medya ruhu sizde de var mı? Kararı bugün açıklayın insanı merakta bırakmayın. Açıyoruz deyin bitsin artık şu çile. Herkes rahatlasın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ev kirasından bıkıp bunu yaptılar!
Beyrut'ta atom bombasını andıran patlamanın basıncı amatör kameramanı yuttu