MEB'den son dakika açıklaması: Pedagojik formasyon kaldırıldı

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan son dakika formasyon açıklaması geldi. Buna göre, pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verildi. Bu son dakika gelişmesi üzerine vatandaşlar ve öğrenciler 'formasyon kaldırıldı mı?' sorularını internet üzerinden aratıyor. İşte detaylar...

MEB'den son dakika açıklaması: Pedagojik formasyon kaldırıldı
MEB'den son dakika açıklaması: Pedagojik formasyon kaldırıldı
GİRİŞ 03.07.2020 02:27 GÜNCELLEME 03.07.2020 02:49
Bu Habere 53 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: MEB'den pedagojik formasyon kararı! Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı Kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verildi.

FORMASYON KALDIRILDI MI? MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Bilindiği üzere, 2023 eğitim vizyon belgesinde sertifikaya dayalı "Pedagojik Formasyon" uygulamasının kaldırılarak yerine lisansüstü düzeyde program açılması hedefine yer verilmişti.

Ancak, bu hedefin uygulamaya geçmemesi nedeniyle uzunca bir süredir durum belirsizliğini koruyordu. Bu kapsamda, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulunun 29 Haziran 2020 tarih ve 12 sayılı Kararı ile yükseköğretim kurumları tarafından sertifika düzeyinde yürütülen pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verilmiştir. Söz konusu karar, Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla tüm üniversitelere bildirilmiştir.

PEDAGOJİK FORMASYON NEDİR?

Pedagojik formasyon, öğretmen olmak isteyen, fakat bölümü öğretmenlik alanlarından biri olmayan eğitim fakültesi dışında okuyan öğrencilere verilen bir programdır.

KAYNAK: MEMURLAR.NET
ETİKETLER
Haber7 pedagoji
YAZDIR
YORUMLAR 53
 • Mert 1 ay önce Şikayet Et
  2014 girişliyim üniversiteye acaba 2019-2020 bizden sonraki nesillermi etkiliyor yoksa bizide mi etkiliyor?
  Cevapla
 • Yusuf 1 ay önce Şikayet Et
  Kardaşlar sanirim kiyamet oldu böyle ağir işleri birakin sayin bakanlara karar versinler.
  Cevapla
 • Osman 1 ay önce Şikayet Et
  Mesele neden formasyon meselesi oluyor ki her zaman? KPSS 'de 50 puan ve üzeri almış olan her öğretmenin ataması yapılsın... O zaman formasyonu ister kaldırın isterseniz yok edin... Özel okullar bayan öğretmen çalıştırıyoruz diyerek torpilsiz erkek öğretmenleri reddediyor... Bizzat şahidim... Devlette atanıp öğretmen olmak ise deveye hendek atlatmaktan zor... Deveye uçmayı öğretmek gibi bir şey... Ne yapacak bu insanlar? Ticaret yapsa çakallar dünyası, bu ülkede okumak kendini cezalandırmak gibi bence. Kızıyorum bu duruma amacım kimseyi suçlamak ya da rencide etmek değil.. Hükümetimiz bu duruma bir çare bulsun tek isteğim bu sadece....
  Cevapla
 • Eğitimci 1 ay önce Şikayet Et
  İşte görüyorsunuz, üniversite okumak oyalanmacadan başka bir şey değil. 5 yıl üni okuyan öğrenci ayda 1500 TL 'den 90 bin lira harcıyor. Okuma yerine çalışıp ayda 2500 kazandığında dahi 5 yılda toplam kazancı 150 bin lira. Bir de 90 bin lira harcamadığından Toplam fark 240 bin lira. Kardeşlerim gözlerinizi açın. Üniversite çok gerekli bir şey değil.
  Cevapla
 • Ahmet 1 ay önce Şikayet Et
  Geçmiş yıllarda alınan formasyon belgeleri elbetteki geçerliliğini korur.Çünkü o bir kazanılmış bir haktır. Kazanılmış hak elden alınamaz. Kazanılmış hak elden alınabiliyorsa kamuda kadrolu işçilere verilen bir yığın hak ellerinden alınsın. Mesela bir kamu işçisi emekli olduğunda memurun 2 katı emekli maaşı ve ikramiye alır ama memurun yaptığı işin aynısını yapar. Ama işçi maaşı alır. Saygılarımla...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mahir Ünal AK Parti'nin son anketlerdeki oy oranını açıkladı
TEI'den Türkiye'yi uçuracak motorlar