Maske oksijeni azaltır mı?

Koronavirüsle birlikte kullanımı yaygınlaşan tıbbi maskelerin, uzun süre sonunda sağlığa zararlı olduğu öne sürülmüştü. Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında bu iddialara cevap verdi ve maskelerin sanıldığı gibi zararları olmadığını yazdı. Müftüoğlu, maskelerin kan oksijen oranını düşürmediğini belirtti.

Maske oksijeni azaltır mı?
Maske oksijeni azaltır mı?
GİRİŞ 11.07.2020 15:45 GÜNCELLEME 11.07.2020 15:46
Bu Habere 35 Yorum Yapılmış

Koronavirüsle birlikte kullanımı yaygınlaşan tıbbi maskelerin, uzun süre sonunda sağlığa zararlı olduğu öne sürülmüştü. Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında bu iddialara cevap verdi ve maskelerin sanıldığı gibi zararları olmadığını yazdı. 

 

 

Müftüoğlu'nun yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Son günlerde en çok akla gelen sorulardan biridir başlıktaki soru. Net ve açık cevabım şu: Sağlıklı bir insanın kan oksijen seviyesi 90 ila 100 arasındadır. 95’in üzeri hedeflenir, 90’ın altında neredeyse acil durum ilan edilir. Gün boyu maske takan birinde, kan oksijen doygunluk seviyesi asla 95’in, hele hele 90’ın altına düşmemektedir. Öyle olsaydı zaten cerrahlar işlerini yapamazdı. Biliyorsunuz, uzunca hatta 8-10 saat süren ve aşırı dikkat gerektiren önemli cerrahi müdahalelerde hiçbir cerrah maskesiz çalışmıyor. Kısacası gün boyu maske takmak bize ne yetersiz oksijen alma (hipoksi) ne de kanımızdaki karbondioksit seviyesini arttırma (hiperkarbi) riskiyle karşı karşıya bırakıyor."

 

 

KAYNAK: HÜRRİYET GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 35
 • H, özcan 3 hafta önce Şikayet Et
  evet sebepsiz yere insanların birbirinin sağlığına dikkat etmemesi kul hakkına girmektir ama maske tek çare değil asıl çare bu boş bilim adamıyım sağlıkçıyım diye geçinenlerin aylardır bu hastalığın çaresini ilacını bulamamış olması ne halta onca yıl okumuşlar maske takın evde kalın demek içinmi, bu süreci yaşadıktan sonra artık başımızdaki hiç kimseye inancım kalmadı.
  Cevapla
 • izzet 3 hafta önce Şikayet Et
  Maskeler petrol türevi teladan yapılıyor .verilen kirli havayı tekrar soluyoruz .ben maskeyi salgından dolayı düzenli takıyorum nefesim kesiliyor .bu maskeler ileri'ki yıllarda başta Akciğer hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığa yol açacak . oysa maskelerin sık dokunmuş pamuk bezinden yapılması gerekir . bu ülkede her kes her konuda uzman ne hikmettense ..!! Teladan maske olur'mu ? bunu dile getiren tek bir doktor görmedim duymadım .Maske takılsın bu şarttır ama sık dokunmuş pamuk kumaştan olması şartıyla .milletin sağlığıyla oynamasınlar .
  Cevapla
 • Yasin 3 hafta önce Şikayet Et
  Ewet maske nefes darlığı yapıyor sürekli takmak çok kötü dalaklar şişiyor tabi tv programlarında kimse takmıyor ama topluma mecbursun deniyor
  Cevapla
 • Zùrih doktor adayi 3 hafta önce Şikayet Et
  İsviçre Cenevre'de dahil.toplu taşmida ve AVM lerde mecbur.dìşarda serbesttir.doğru olan budur.
  Cevapla
 • 333 3 hafta önce Şikayet Et
  düşürmüyorsa etkiside yokmu demek korumuyor demek mi bu açıklama... bi anlamı yokmu maskenin madem giriş çıkışları tam engel yok
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kadın eylemciler polisin boğazını sıktı, hakaretler savurdu!
Koronavirüs aşısında rekabet kızışıyor! ABD'den 1 milyar dolarlık anlaşma