İbrahim Kalın: Asıl soru neden Ayasofya'nın 1934'te müzeye çevrildiği

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Asıl soru Ayasofya'nın neden 1934'te müzeye çevrilmiş olması. Cumhuriyet 1923'te kuruldu, Atatürk bile 11 sene bekledi. Bu konu tarihi bir perspektiften araştırılmalı." dedi.

GİRİŞ 11.07.2020 21:30 GÜNCELLEME 11.07.2020 21:37
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Kalın, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılmasını BBC ve TRT World'e değerlendirdi.

Ayasofya'daki ikonlara Müslüman, Hristiyan, Budist, din fark etmeksizin herkesin ulaşabileceğini belirten Kalın, Ayasofya Camisi'nin ibadete açılması kararında muhalefet dahil toplumda kapsamlı bir konsensüs olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

TÜRKİYE'DE 400'DEN FAZLA KİLİSE VE SİNAGOG AÇIK

Kalın, kararı dünya mirasının yok olacağı şeklinde eleştirenlerin haklı olmadığını vurgulayarak, dini özgürlük konusunda ise Türkiye'de 400'den fazla kilise ve sinagogun açık olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın

"EĞER BU KARAR ALINIRSA UNESCO'NUN KRİTERLERİ SORGULANABİLİR OLACAKTIR"

Kararın İstanbul'daki cami sayılarıyla değil, Ayasofya'nın tarihi ve dini önemiyle ilgili olduğunu belirten Kalın, şöyle devam etti:

"Asıl soru Ayasofya'nın neden 1934'te müzeye çevrilmiş olması. Cumhuriyet 1923'te kuruldu, Atatürk bile 11 sene bekledi. Bu konu tarihi bir perspektiften araştırılmalı. Ayasofya, o dönemden beri Müslümanlar için önemli bir konuydu ve pek çok kez camiye çevrilmesi konusunda çağrılar olmuştu. Ayasofya'nın işlevi konusunda ise ilk olarak kilise, sonra cami, sonra müze olarak kullanıldı ve şimdi tekrar cami olarak kullanılacak, muhtemelen Ayasofya'nın kimliğine en yakın işlev bir ibadet yeri olarak kalması. Müslüman, Hristiyan, inanan, inanmayan herkes ziyaret edebilecek, kimseye kısıtlama olmayacak. UNESCO'nun açıklamasını da gördük. Anlaşılması güç olan, Ayasofya cami olarak kullanılmaya başladığında neden 'dünya mirası' statüsünü kaybedecek olması. Bu camilere karşı bir ayrımcılık mı? Eğer bu karar alınırsa UNESCO'nun kriterleri sorgulanabilir olacaktır."

KAYNAK: AA
YORUMLAR 59
 • xcz 3 yıl önce Şikayet Et
  işte tarih niteliğinde bir soru neden müze oldu. ve tarih 1934
  Cevapla
 • Bozkurt 3 yıl önce Şikayet Et
  Önce yıkılan kilise ve değişik amaçlarla kullanılan camilerin hesabı verile
  Cevapla
 • Ademm 3 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofya'da namaz kılmak onların Bizans zihniyetene darbe vurmaktır, yoksa Ayasofya'ya fiziksel olarak namaz kılmak ne yapabilir ki ?
  Cevapla
 • Aslan 3 yıl önce Şikayet Et
  İstiklal mahkemeleri neden kuruldu zannediyorsunuz
  Cevapla
 • Vatansever 3 yıl önce Şikayet Et
  UNESCO nedir olum. Varlığını Ayasofya gibi tarihi değerlerden alıyor. Sıkıyorsa çıkarsın bakalım kim pişman oluyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk Lirası’na geçiş hızlandı! Mevduat artışı rekora koşuyor...
İsrail'den savaş planlarına onay!