Abdülhamit Gül'den Ayasofya açıklaması: Bu olsaydı mümkün değildi!

Adalet Bakanı Gül, "Yargı, 289 darbe davasından 275’inin ilk derece yargılamalarını sonuçlandırmış, bugüne kadar 2 bin 332’si müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere 4 bin 130 sanığa hak ettikleri cezaları vermiştir." açıklamasında bulundu. Gül, "Millet iradesi değil, FETÖ'yü milletin üzerine salan irade egemen olsaydı bugün Ayasofya'yı yeniden ibadete açmak mümkün olmayacaktı." dedi.

GİRİŞ 13.07.2020 17:59 GÜNCELLEME 13.07.2020 17:59
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Üsküdar Belediyesi, Marmara Üniversitesi ve 15 Temmuz Derneği tarafından düzenlenen 4'üncü Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti. Sempozyuma Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katıldı.

 

 

4 BİN 130 SANIĞA CEZA VERİLDİ

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan sempozyumda, 15 Temmuz şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Sempozyumda konuşan Bakan Gül, FETÖ'cülerin yargılanması ve Ayasofya'nın ibadete açılması hakkında konuştu. Gül, 289 darbe davasından 275'inin ilk derece yargılanmalarının sonuçlandığını belirterek, “Kalkışmanın asli failleri FETÖ'nün silahlı ve sivil unsurları hakkındaki yargılamalar kesin hüküm yoluna hızla ilerlemektedir. Yargı, 289 darbe davasından 275'inin ilk derece yargılamalarını sonuçlandırmıştır. Bugüne kadar 2 bin 332'si müebbet ve ağırlaştırılmış müebbet olmak üzere 4 bin 130 sanığa hak ettikleri cezaları vermiştir. Örgüt üyeleri ve yöneticileri hakkındaki soruşturma ve kovuşturmalar daha geniş bir zeminde ve ülke genelinde devam etmektedir" dedi. 

 

 

"HAMDOLSUN AYASOFYA'NIN DA ZİNCİRLERİ KIRILMIŞTIR"

Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin, "Millet iradesi değil, FETÖ'yü milletin üzerine salan irade egemen olsaydı bugün Ayasofya'yı yeniden ibadete açmak mümkün olmayacaktı. Türkiye egemen bir devletin gücü ve özgüvenine erişememiş olsaydı Fatih Sultan Mehmet'in vasiyetine hürmetle bu kutlu mabede tarihsel işlevini yeniden kazandırabilmek mümkün olur muydu? 1 Temmuz'da hamdolsun Ayasofya'nın da zincirleri kırılmıştır. Ayasofya ceddimizden milletimize kutlu emanet aynı zamanda kültür hazinesi olarak en iyi şekilde korunacaktır" diye konuştu. 

"15 Temmuz girişimine kanlarıyla, canlarıyla hayat veren milletimize şükran borçluyuz" diyen Gül, şehitleri anarken gözleri doldu, boğazı düğümlendi. 

Gül, "O gece Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine sokakları, caddeleri, meydanları dolduran aziz milletimizin o büyük cesareti olmasaydı belki bugün bambaşka bir tablonun içerisinde olacaktık. Her yaştan, her kumaştan, her görüşten vatan evladı göğsünü siper etmemiş olsaydı o hayasız akını durduramayacaktık" ifadelerini kullandı. 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de, “Kağıt üzerinde yaptıkları bütün planlar o akşam aziz milletimize Allah'ın yardımı sayesinde Cumhurbaşkanımızın liderlik ferasetiyle birlikte adeta suya düştü. O bu millet ecdadından bırakılan bu ülkeye sahip çıkmanın gururunu yaşadı" dedi.

15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik ise, "Türk milleti 100 yıl evvel milli mücadeleyle nasıl ki, sömürgeciliğin sonunu getirdiyse 15 Temmuz gecesi ortaya koyduğu direnişle mazlum milletlerin bahtında bir ümit ışığı yakmıştır. Darbeci hainlere teslim olmamak, iradesini tank paletleri altında çiğnetmemek için ne yapmaları gerektiği konusunda artık önlerinde bir örnek vardır" ifadelerini kullandı.

Sempozyuma Nedim Şener, Eski Diyanet İşleri Başkan Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Satan, Maarif Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Hukukçular Derneği Genel Başkanı Avukat Cavit Tatlı ve Ortadoğu Uzmanı Dr. Said el-Haj konuşmacı olarak katıldı.

ETİKETLER
sanık
YAZDIR
YORUMLAR 19
 • Ismail 1 yıl önce Şikayet Et
  Diline sağlık sayın bakanim
  Cevapla
 • Metin. K. 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu millet idam cezalarının bir an önce yasalaşması bekliyor
  Cevapla
 • keleş 34 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakanım çok haklısın biz bırak ayasofyayı şu an paramparça olmuştuk
  Cevapla
 • orhan070707 1 yıl önce Şikayet Et
  La o zaman zaten Türkiye, Türk Milleti ve Müslüman Türk devleti diye bir şey olmayacaktı ki... Allah korusun bu durumda Aya Sofya'nın esamesi bile olmazdı...
  Cevapla
 • hursit dilaver 1 yıl önce Şikayet Et
  işte onun adı, bakan bey diyemez ama ben diyeyim. lozan muktedirlerinin ülkedeki devşirmeleri ve yaltaklanıcıları ile beraber ortak etkili ve yetkili olmalarıydı. mendersei de özalı da erbakanı da daim kendi devşirmelşikleri için tahlike gördüler.. BEREKET ZAMANI GELMİŞ OLMALI Kİ, İMALAT HATASI BİR LİDER ÇIKTI HEPSİNİ TIRLATTI, KROKE ETTİ.DEMEK İNAYET ALTINDA.. hayırlı olsun ülkeme.. demek paganistlik bitiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Galatasaray için tehlike çanları! İşte puan durumu
Kenan Doğulu Sezen Aksu'yu 'Seçilmiş kişi' ilan etti