İşte ABD'nin besleme medyası! Yurt dışından gelen paralarla fonlanmışlar

ABD’nin ünlü düşünce kuruluşu Center for American Progress, “Türkiye’nin Değişen Medya Ortamı” adında bir rapor yayınladı. Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi haber sitelerinin özellikle yurt dışı fonlar tarafından fonlanmaları, ilk defa bir ABD’li düşünce kuruluşunun raporuna açıkça yansımış oldu.

İşte ABD'nin besleme medyası! Yurt dışından gelen paralarla fonlanmışlar
İşte ABD'nin besleme medyası! Yurt dışından gelen paralarla fonlanmışlar
GİRİŞ 14.07.2020 21:58 GÜNCELLEME 14.07.2020 22:37
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

Raporun en dikkat çekici kısmı ise, 2016-2019 yılları arasında Ulusal Demokrasi Vakfı (NED)’in Türkiye’de gazeteciliğin desteklenmesi için sağladığı finansmanını altı kat arttırmış olduğu vurgusu oldu. Rapor, bu finansman seviyesinin muhafaza edilmesinin önemli olduğuna da raporda yer verdi. 

NED ve diğer ABD’li fon kuruluşlarının Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi medya sitelerini fonlamasının önemli olduğunu açıklayan rapor, bu haber sitelerini “Batı desteği alan dijital kuruluşlar” olarak nitelendirdi ve verilen desteklere rağmen Rusya destekli Sputnik Türkiye kadar etkili olamadıklarını vurguladı. 

Raporun içeriğinde, özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında objektiflikten uzak düşmanlık öğesi içeren birçok açıklamaya yer verilirken, gerçek haber kaynağı olarak hemen her haberi yalanlanan bazı haber sitelerini örnek göstermeleri de dikkatlerden kaçmadı.

BATI DESTEKLİ FONLAR TARAFINDAN FONLANDILAR

Gazete Duvar, Medyascope, T24 ve Bianet gibi haber sitelerinin özellikle Batı destekli fonlar tarafından fonlanmaları, ilk defa bir ABD’li düşünce kuruluşunun raporuna açıkça yansımış oldu.

Yerel gazetelerin önemli bir fırsat alanı olduğunu vurgulayan rapor, ABD’li fon sağlayıcıların çalışmalarına yerel gazeteleri dahil etmeleriyle bu fırsatın da değerlendirilebileceğini belirtti.

Raporu yayınlayan düşünce kuruluşu, geçtiğimiz yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu tebrik için ziyaret etmiş, raporun yazarlarından Alan Makovsky ise bu ziyarette hazır bulunmuştu.

ETİKETLER
SON DAKİKA haberler
YAZDIR
YORUMLAR 48
 • Ertuğrul 7 ay önce Şikayet Et
  Kapatın hemen.. Bunu biz istiyoruz.. Halk...
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Alçak vatan hainleri bu millet hainlerden kurtulamayacak mı biri bitiyor biri başlıyor...
  Cevapla
 • Behlüldane 7 ay önce Şikayet Et
  Özgür medyaları safsataymış, Demekki neymiş parayı veren düdüğü calıyormuş
  Cevapla
 • Dervaz 7 ay önce Şikayet Et
  Tr 705 kodlu ajan gazeteci chp vekillik yapıyor casusluk aleni ortada Bunlarda aleni abd nin dolar ipiyle yönettiği medyalar karışıklık çıkart yalan haber yap ülkene zarar ver para benden demiş Bugün kapatılsa özgür basın susturulamaz deyip kınayarak çok satılmış var. Sonra ülkede niye huzur yok diyoruz ihaneti seyrediyoruz da ondan
  Cevapla
 • sarı 7 ay önce Şikayet Et
  kapatın hepsini gitsin ....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tavşan Adası'ndaki kral yolu 27 yıl sonra ilk kez ortaya çıktı!
Son dakika haberi: SSB Başkanı Demir duyurdu: Türkiye'nin yeni vurucu gücü olacak