15 Temmuz anma törenleri başladı! Erdoğan'dan tarihi mesajlar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yılında, şehitler anıtına çelenk bıraktı. Külliye sonrası TBMM'ye geçen Başkan Erdoğan burada törenle karşılandı. Törende konuşan Erdoğan, "15 Temmuz, bu topraklarda yaşadığımız, asırlar boyunca verdiğimiz varlık yokluk mücadeleleri zincirinin en son halkasıdır." dedi.

GİRİŞ 15.07.2020 12:31 GÜNCELLEME 15.07.2020 14:12
Bu Habere 80 Yorum Yapılmış

15 Temmuz şehitleri yurt genelinde anılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 15 Temmuz Anıtı’na çelenk bırakıp dua etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı'nda konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları: 

"TBMM'NİN HEDEF ALINMASI RASTGELE BİR TERCİH DEĞİLDİR"

Tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Şehadete koşan şehitlerimize şahsım milletim adıma özellikle biz de şükranlarımızı ifade ediyoruz. Bin yıldır verdiğimiz mücadelelerde yer alan gazilerimizi minnetle yad ediyorum. FETÖ'cü hainlerin TBMM'yi özellikle hedef alması rastgele bir tercih değildir. Bu Meclis masa başında değil savaş meydanında kurulmuş bir meclistir. Bu meclis ülkemizi her sıkıntılı dönemin ardından milletimizin umudu olarak yeniden ayağa kaldıran bir meclistir. Bu meclis Polatlı'dan top sesleri gelirken de milletin hizmetinde olan bir Meclis'tir. Bu Meclis milletimizin ayağına takılmaya çalışılan prangayı kıran bir Meclis'tir. Milletin seçtiği Cumhurbaşkanı olarak bu mecliste yemin ederek göreve başlamış olmaktan gurur duyuyorum. Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak bu mecliste birlikte milletime hizmet etmekten şeref duyuyorum. Kimi zaman vesayete, kimi zaman darbecilere, kimi zaman küresel güçlere karşı omuz omuza mücadele vermiş olmaktan şeref duyuyorum. Rabbime bana böyle bir milletin ferdi olma şerefini bahşettiği için hamd ediyorum.

"TÜM YÖNETİCİLERİ KATLEDECEKLERDİ"

15 Temmuz gecesi, bomba yağdıran darbeciler ne yaptıklarını gayet iyi biliyorlardı. Tankları ile önlerine geçen herkesi ezerek ilerleyen darbeciler yaptıkları işin gayet şuurundaydılar. Silahları millete çeviren darbeciler bilerek tetiklere dokunuyor can alıyorlardı. Eğer güçleri yetseydi meclisi yıkacaklar, seçilmiş tüm yöneticileri katledeceklerdi. Eğer güçleri yetseydi kendileri gibi düşünmeyen milletimizin her bir ferdine hayatı zehir edeceklerdi. 

"SIRADAN BİR DARBE GİRİŞİMİ DEĞİL"

15 Temmuz asla sıradan bir darbe girişimi değildir. 15 Temmuz, bu topraklarda yaşadığımız, asırlar boyunca verdiğimiz varlık yokluk mücadeleleri zincirinin en son halkasıdır. Arkasında çok büyük hesapların olduğu, gerçekleştiğinde tarihi bir kırılma noktasıdır. Malazgirtt'te ne olmuşsa 15 Temmuz'da o olmuştur. Çanakkale'de İstiklal harbinden ne olmuşsa 15 Temmuz'da o olmuştur. Terörle mücadelede ne olmuşsa 15 Temmuz'da o olmuştur. 

"HER KİM KÜÇÜMSEMEYE ÇALIŞIYORSA BİLİN Kİ AMACI..."

Her kim 15 Temmuz'u küçümsemeye, önemsizleştirmeye, itibarsızlaştırmaya, karikatürleştirmeye çalışıyorsa bilin ki amacı, işte bu derin tarihi anlamı gölgelemek, gözlerden kaçırmaktır. Bazen tek bir kahraman koskoca bir milletin kaderini değiştirir. Ülkemizin 4 bir yanında milyonlarca kahraman çıkmış, kendileri ile birlikte tüm milletin geleceğine damga vurmuştur. Darbecilere meydan okuyan milletvekilleri dahi tek başına 15 Temmuz'u tarihimizin en önemli destanlarından biri yapmaya yeterlidir. 

Bir noktadan sonra ülkemizin karşılaştığı sıkıntıların gerisinde bu örgütün silüetini görmeye başladık. Örgütün sinsi yapısı sebebiyle tespitlerimizi somutlaştırmakta zorlanıyorduk. Örgütün pervasızca kendini belli ettiği yer 17-25 Aralık darbe girişimidir. FETÖ'nün asıl büyük hamlesi 15 Temmuz'da gelmiştir. 15 Temmuz'da deşifre olan FETÖ hüclererinin tasfiyesiyle Türkiye yeni ufuklara kavuşmuştur. TSK bir türlü harekete geçiremediğimiz operasyonlarını ardı ardına yapmaya başlamıştır. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gaziler ile birlikte Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanı Gazi Turgut Aslan da eşlik etti.

ŞENTOP'TAN AÇIKLAMA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, tören sırasında açıklamalarda bulundu.

Şentop özetle şunları söyledi:

* Türkiye’ye yönelik en kanlı teşebbüslerden biri olan milletimizin kararlılığı ve cumhurbaşkanımızın liderliğiyle mağlup edilen 15 temmuz işgal girişiminin 4’üncü yıl dönümünde hain çetenin hedef alındığı Gazi Meclis’te bir aradayız.

* 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin temel sebebi Türkiye’nin bir güç haline gelmeye başlamasıdır.

* Evvela ifade etmeliyim ki biz bir matem töreni için burada değiliz. Burada bir araya gelişimizin manası, 15 Temmuz’a geçit vermeyen kararlılığın hala diri olduğunu ilan etmektir.TBMM'DE TÖREN

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 15 Temmuz Şehitlerini Anma Programı'na katılmak üzere Meclis'e geldi. Erdoğan burada resmi törenle karşılandı.Erdoğan meclisin bombalanan kısmına karanfil bıraktı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda şehit aileleri ile yemekte bir araya gelecek, 15 Temmuz Millete Sesleniş konuşması yapacak.


 

 

 

ETİKETLER
anma töreni
YAZDIR
YORUMLAR 80
 • C.Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah Yar ve yardımcısı olsun.... ama İDAM getirlecekti! Burada çok büyük hata yapıldı!.. Fetö Halk arasında yine gizli gizli yapılanıyor! Haberleri olsun!
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 3 hafta önce Şikayet Et
  Seni çooook seviyorum REİİİİS Rabbim cc seni başımızdan eksik etmesin inşaAllah amiiiin aminn amiiiin... Allah cc bu hain KAFİR satılık fetücüleri kahru PERİŞAN REZİL RÜSVA ETSİN İNŞAALLAH AMİN AMİN AMİN AMİN AMİN
  Cevapla
 • mert 3 hafta önce Şikayet Et
  Allah sana hayırlı ve uzun ömürler versin Reis.
  Cevapla
 • Trabzon uşağı 3 hafta önce Şikayet Et
  Amin amin amin inşaAllah
  Cevapla
 • Recep onaran 3 hafta önce Şikayet Et
  Ama hala darbecileri besliyoruz idam gelecek diye bekledik
  Cevapla
 • Yasin 3 hafta önce Şikayet Et
  İnşallah inşallah
  Cevapla
 • Sami 3 hafta önce Şikayet Et
  İyide Reis idamı niye bekletiyorsun bu hainleri idam etmedikten sonra bunlardan kurtulamayiz 3 beş sene sona cezaevonden cikacak haonler aramizda canli bomba gibi dolasacak buna çare idamdir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
'Ben Türkmen'im' diyen herkese verilecek! Bakan Çavuşoğlu Lübnan'da duyurdu
Yeni iPhone'larla beraber bir dönemin sonu geliyor!