Prof. Dr. Özlü: Dikkat edersek 15-20 günde salgın durur

SAĞLIK Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, dikkat edilmesi halinde koronavirüs salgının durdurulabileceğini belirterek "Hepimiz buna dikkat edersek virüs bulaşmaz, 15-20 gün içerisinde de virüs kaybolur gider, salgın da durur” dedi.

Prof. Dr. Özlü: Dikkat edersek 15-20 günde salgın durur
Prof. Dr. Özlü: Dikkat edersek 15-20 günde salgın durur
GİRİŞ 16.07.2020 08:38 GÜNCELLEME 16.07.2020 08:51
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve KTÜ Farabi Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, vücutta bağışıklık kazanma yöntemleri olarak aşı olmak, enfeksiyon geçirmek ve plazma verilmesi olduğunu söyledi. Özlü, Covid-19 virüsüne karşı ise bu yöntemlere yeterince güvenilemeyeceğini belirterek "Enfeksiyonu geçirenlerin çoğunluğunda Covid-19'a karşı vücutta antikor oluşmasına rağmen koruyuculuk kesin olarak bilinmiyor. Bazı hastalıklarda ömür boyu, bazılarında ise 3-4 ay koruyuculuğu oluyor. Covid-19'u geçirenlerde de tekrar enfeksiyon olacak mı yoksa kalıcı mı, bu sorunun cevabını henüz tam olarak bilmiyoruz. Virüse karşı etkili ve güvenilir bir aşı henüz bulunmadı. Bulunacak aşının ise etki süresi de bilinemeyecektir" dedi.

'GERÇEKÇİ BİR BEKLENTİ DEĞİL'

Duyarlı immun hücreler yoluyla da vücutta bağışıklık gelişebileceğini ancak Covid-19'da bu hücrelerin ne kadar etkili olduğunun bilinmediğini belirten Özlü, “Salgının yoğun olarak yaşandığı ülkelerde bile virüse karşı antikor oluşmuş kişilerin oranı yüzde 7'lere ulaşabiliyor. Bizde ise rakamlar çok daha düşük. Enfeksiyonu geçirerek bağışıklık kazanmanın da bu salgını durdurmada gerçekçi bir beklenti nedeni olamayacağı açığa çıkıyor ve bu bağışıklığın ne kadar koruyucu olduğunu bilmiyoruz. Enfeksiyonu geçirenler yeniden hastalanabilirler. Bu konuda raporlar ve bulgular var. 'Ben hastalığı geçirdim, atlattım, korunmama gerek yok' diyemeyeceklerini söyleyebiliriz. Aşı ve enfeksiyon geçirerek bağışıklık kazanmakta virüsten korunmak için yeterince güvenilir bir yöntem değil. Yine hastalığı geçiren kişilerden alınan plazma ve antikorlar hasta kişilere verilerek pasif bağışıklık oluşturuyor. Ancak bu yöntemin her hastada etkili sonuç vermiyor" diye konuştu. 

'KENDİMİZİ KORURSAK VİRÜSE YAKALANMAYIZ'

Virüsün hızlı mutasyon geçirebildiği belirten Özlü, "Aşıyla da elde etseniz, hastalığı geçirerek de elde etseniz kazandığınız bağışıklık uzun süre etkili olmayabilir. Virüsler hızlı mutasyon geçirerek genetik yapısını değiştiriyor. Virüse karşı bağışıklık kazanmak yerine maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek virüse yakalanılmamasına odaklanılmalı. Şu anda hepimizin üzerinde yoğunlaşması gereken husus virüsten korunmak. Salgın devam etsin ama biz kendimizi korursak virüse yakalanmayız. Hepimiz dikkat edersek de salgını durdururuz. Hepimiz buna dikkat edersek virüs bulaşmaz, 15-20 gün içerisinde de virüs kaybolur gider, salgın da durur” ifadelerini kullandı. 

ETİKETLER
koronaturkiye
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • zafer gülten 3 hafta önce Şikayet Et
  gördüğüm kadarıyla kahvahane ve internet cafelerde hijyen ve korunma yok...şöyle bir birini arar gibi kapıdan bakıyorum bazen,maskeler yüz yerine kollara takılmış,yada çene altında,ve en önemlisi kahvelerde senin çay,kahve içtiğin bardağı,tabağı,kaşığı sadece musluğun altında soğuk suyla çalkalayıp tekrar başkasına veriyorlar,yani az önce kullanan kişide hastalık varsa yandın.internet cafeler desen büyüklerle çocuklar iç içe,torbacısından sapığına her türlü insan var.
  Cevapla
 • Bozkurt 3 hafta önce Şikayet Et
  Ne ondört günü beş aydır evdeyiz.gectigi yok.turkiye aşı için neden gayret etmiyor.
  Cevapla
 • C.Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Aynen! Herkes Maske takıp Sosyal mesafeye uyarsa Virüs girecek Vücut bulamaz ve Salgın 15 -20 Günde kaybolur gider!..Sokağa çıkma yasaklarında ise Virüsden geçici bir süre saklanırsınız ama Virüs sizi eninde sonunda Sobeler!.
  Cevapla
 • Türkiye 3 hafta önce Şikayet Et
  14 gün sokağa çıkma yasağı gelmelidir
  Cevapla
 • C.Türk 3 hafta önce Şikayet Et
  Sokağa çıkma yasaklarında ne kadar saklanacaksınız!? Virüs bir şekilde dışarıya çıkan bir kişiden eninde sonunda size bulaşır ve Bütün Aileyi Sobeler! .. En etkili Yöntem Maske ve Sosyal Mesafe ile korunmaktır.
  Cevapla
 • mec 3 hafta önce Şikayet Et
  yurt disindan gelenleri nasi kontrol edecekainiz?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD Kandil'de yine PKK'nın yanında yer aldı!
Yurdun dört bir yanında korona virüs denetimi!