Diyanet'ten müslüman liderlere Ayasofya mektubu

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Müslüman dini liderlere gönderdiği Ayasofya mektubunda, “Ayasofya’nın dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, merhamet ve ahlak temelinde yükselen medeniyetimizin yeniden yükselişinin de ilk işareti olacaktır” dedi.

Diyanet'ten müslüman liderlere Ayasofya mektubu
Diyanet'ten müslüman liderlere Ayasofya mektubu
GİRİŞ 29.07.2020 10:16 GÜNCELLEME 29.07.2020 10:43
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya’nın 86 yıl aradan sonra cami olarak yeniden ibadete açılmasından dolayı Müslüman dini liderlere birer mektup gönderdi.

 

AYASOFYA'NIN DİRİLİŞİ MESCİD-İ AKSA'NIN DA ÖZGÜRLÜĞÜNÜN HABERCİSİ OLACAKTIR

Ayasofya’nın yeniden dirilişlerinden birini yaşadığını kaydeden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, mektubunda, “İnşallah Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın da özgürlüğe kavuşmasının habercisi olacaktır. Onun bu dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, merhamet ve ahlak temelinde yükselen medeniyetimizin yeniden yükselişinin de ilk işareti olacaktır” dedi.

 

Ayasofya’nın, Danıştay’ın aldığı yargı kararı ve Cumhurbaşkanlığı düzenlemesiyle tekrar camiye döndürülmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Erbaş, “Öncelikle her Müslüman gibi ben de bu değişiklikten duyduğum coşkun heyecanı ve mutluluğu sizinle paylaşmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Ayasofya’nın tarihi geçmişine değinen Başkan Erbaş, “Ayasofya, İstanbul'a ait en kadim yapı olmasının yanında, aynı zamanda bu coğrafyanın yaklaşık 15 asırlık tarihine de yakinen şahit olan bir şaheserdir” değerlendirmesinde bulundu.

Müslümanların 86 yıldır Ayasofya’ya olan özlemlerini dile getiren Başkan Erbaş, Türkiye’deki her Müslümanın kalbinde bir Ayasofya sevdasının varolageldiğini ve bu sebeple de yıllarca, tekrar mabede dönüştürülmesi için yürüyüşler düzenlendiğini, piyesler tertip edilip şiirler yazıldığını belirtti.

AYASOFYA'NIN FETRETİ SONA ERMİŞTİR

Müslümanların Ayasofya’ya kavuşmasından dolayı yaşadığı sevince değinen Başkan Erbaş, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Hamdolsun bugün Ayasofya’nın fetreti sona ermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle artık Allah’a secde edilecek bir mekana dönüştürülmüştür.

İnşallah Ayasofya’nın dirilişi, Mescid-i Aksa’nın da özgürlüğe kavuşmasının habercisi olacaktır. Onun bu dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, merhamet ve ahlak temelinde yükselen medeniyetimizin yeniden yükselişinin de ilk işareti olacaktır.”

Müslüman dini liderlerin yaklaşan Kurban Bayramı’nı da tebrik eden Başkan Erbaş, “Zat-ı alinizle birlikte en kısa zamanda Ayasofya’da saf tutmayı ümit ediyor, en kalbi selam ve saygılarımı sunarım” dedi.

YORUMLAR 4
 • Haci 3 yıl önce Şikayet Et
  Ne garip tek bir tane bile Müslüman ülke başkanı veya yöneticisi arayıp tebrik etmedi. A Açılışa katılmadı hatta katılmak üzere birini göndermedi
  Cevapla
 • hhüseyin 3 yıl önce Şikayet Et
  Ayasofya açıldı. Allahım sanki bir rüya gibi !!
  Cevapla
 • tanju 3 yıl önce Şikayet Et
  Başkan dik durunca yanındakilerinde sesi gür çıkıyor.
  Cevapla
 • mlym 3 yıl önce Şikayet Et
  Allah Ali Erbaş hocamızdan razı olsun.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Ancelotti'nin gözü doymadı! Mbappe yetmedi, bir dünya yıldızı daha
İsrailli kadın baltayla oğlunu öldürüp AVM'de meditasyon yaptı!